Komerční sdělení: Nové iPady již od samého začátku přitahují pozornost. Poskytují kombinaci nevídaného výkonu a praktické přenositelnosti. Po prozkoumání technických parametrů si možná nejen skalní fanoušci Apple začínají klást otázky, jak tyto zařízení efektivně využít a případně je také začlenit do svého každodenního pracovního procesu.
Je ale vhodný i pro jedny z těch nejnáročnějších uživatelů – developery? Dle vlastní zkušenosti je odpovědí téměř jednoznačné ano. iPady mohou být dobrými pomocníky, a to především v kombinaci s Macbookem.
V čem jako vývojář vnímám výhody iPadu?
1. Rozšíření pracovní plochy:
iPad jde použít jako druhý monitor pomocí funkce Sidecar. To umožňuje více místa pro okna, terminály, dokumentaci nebo další nástroje. Takový setup zároveň poskytuje volnost a mobilitu.
2. Využití Apple Pencil:
iPad může sloužit k rychlým náčrtům, diagramům nebo poznámkám, což je užitečné při brainstormingu nebo při práci na user interface designu.
3. Vývoj a testování aplikací:
iPad je ideální pro testování iOS aplikací přímo na zařízení. Vývojář může aplikaci spustit na Macbooku a testovat ji na iPadu.
4. Náhrada hlavního zařízení:
iPad může být použit pro rychlé úpravy kódu, čtení dokumentace nebo komunikaci v případech, kdy není přístup k Macbooku.
5. Remote Development:
iPad může sloužit jako lehký a přenosný nástroj pro vzdálený přístup k Macbooku nebo cloudovým vývojovým prostředím pomocí aplikací jako Microsoft Remote Desktop nebo VNC.
I v rámci softwaru určeného pro iPad už dnes existuje řada aplikací přímo pro vývojáře. Jmenujme třeba Swift Playground pro psaní a testování kódu ve Swiftu, Textastic nebo Koder pro HTML, CSS nebo Javascript. Jsou zde i klienti pro Terminus (SSH) či Working Copy (Git) umožňující vzdálenou správu serverů a správu verzí.
V praxi ale na iPadu můžete narazit na některá omezení daná systémem či samotnými aplikacemi. Jeho hlavní sílu tak jednoznačně dnes vidíme v kombinaci s hlavním zařízením, kdy přináší kvalitativní zvýšení efektivity a ergonomie. Technologie jako Sidecar nebo Universal Control poskytují plynulé propojení mezi iPadem a Macbookem, čímž usnadňují multitasking, zlepšují organizaci pracovního prostoru a umožňují pohodlnější interakci s různými aplikacemi a nástroji napříč zařízeními.
Autorem je Michał Weiser, vývojář a ambasador projektu Mac@Dev, spadající pod společnost iBusiness Thein. Cílem projektu je zvýšení počtu uživatelů Apple Maců v prostředí českých vývojářských týmů a firem.
Je to trosku zavadzajuce. Na ipade sa neda nic vyvijat. Len spustit appku, alebo ako dalsi monitor.
Ako samostatny stroj je na vyvoj celkom urcite absolutne nepouzitelny. Na obzore nieje ani naznak toho, ze by sa to malo zmenit.
Skoro tak dobry jako chladnicka od Samsungu. Pripojim klavesnici, mys. Zapnu remote desktop na skutecny vyvojarsky stroj a muzu vyvijet. Navic, kdykoliv mam hlad, tak otevru dvere a muzu si dat mrkev.
Odpoved na otazku zda je chytra chladnicka vhodna pro vyvojare je rozhone ANO!