Pokud kromě svého MacBooku někdy pracujete také s operačním systémem Microsoftu, možná jste narazili na potřebu vytvořit zde nový diskový oddíl nebo třeba změnit jeho velikost. A právě pro tyto účely může zdarma a dobře posloužit MiniTool Partition Wizard Free. Ten nabízí všechny potřebné funkce, jako je formátování, kontrola souborových systémů či konverze FAT na NTFS, jež jsou k dispozici uživatelům Windows 7 a vyších verzí ve velmi přehledné podobě. Vývojáři v případě tohoto softwaru rozhodně nezahálejí a průběžně rozšiřují jeho schopnosti, což v poslední době dokazuje přidání funkcí Disk Benchmark a Space Analyzer.
Instalace a rozhraní
Instalace probíhá pro Windows typickým způsobem, přičemž si v rámci jejího průběhu lze vybrat z nabízených jazyků, mezi nimiž bohužel češtinu nenajdete, a dále se rozhodnout mezi otestováním plné verze na zkušební období nebo free variantou.
Po vizuální stránce je vše logicky uspořádáno. Nejvýše narazíte na sadu ikon zpřístupňujících nejdůležitější úkony, konkrétně zálohu a obnovení dat, oddílů a výše zmíněný Disk Benchmark a Space Analyzer. O něco níže situované menu se pak skládá z položek General, View, Disk, Partition, Dynamic Disk, Wizard a Help, pod nimiž se nachází grafické znázornění disků následované tabulkou s podrobnostmi, jako je písmeno a označení vybrané jednotky, typ oddílu, druh souborového systému, kapacita nebo využité a volné místo. Rozbalitelná nabídka vlevo připomínající klasického průzkumníka obsahuje několik průvodců a rovněž poskytuje přístup k provádění operací, jako je posun, změna velikosti nebo rozšíření oddílu. Nejníže tohoto panelu pak můžete sledovat informace o prováděných změnách.
Příklady toho, co MiniTool Partition Wizard Free umí
MiniTool Partition Wizard Free toho umí poměrně hodně. Kliknete-li na vybraný oddíl rozbalí se před vámi široká škála možností. Kromě těch již jmenovaných je to například také změna velikosti clusteru, zarovnání, oskenování disku, přiřazení jiného písmena nebo hloubkové mazání Wipe Partition. Pokud jde o formátování, vybírat lze mezi FAT12, FAT16, FAT32, exFAT, NTFS, Ext2, Ext3 i Ext4. Samozřejmostí je pak zobrazení vlastností, včetně velikosti, fyzických sektorů a dalších souvisejících informací. Zatímco kopírování systémových disků či oddílů patří mezi prémiové funkce v rámci licence Pro, ty nesystémové jde kopírovat svižně a bez omezení. Podobně je tomu s převodem disků z MBR na GPT, když jste zde limitováni jen na ty datové, ovšem i tak může být tato funkce užitečná.
Cena
MiniTool Partition Wizard Free je, jak zaznělo úvodem, zdarma. Pakliže jsou vaše nároky vyšší a chcete mít možnost nakládat s dynamickými disky nebo kupříkladu kromě jiného obnovovat ztracené či smazané oddíly, pak si na stránkách www.partitionwizard.com můžete zvolit tu nejideálnější variantu od té s označením Pro s ročním předplatným od 59 amerických dolarů a využitím pro 1 počítač přes Pro Platinum za 109 dolarů ročně, kterou můžete provozovat na 3 strojích, až k doživotní Pro Ultimate, jež počet navýší až na 5 PC za 159 dolarů.
Resumé
MiniTool Partition Wizard Free pokrývá většinu potřeb spojených s nakládáním s diskovými oddíly. Pozitivem jsou také stále se rozrůstající funkce dostupné zdarma a skrze dobře uspořádané rozhraní. Věřím, že leckdo méně zkušený by v našich končinách uvítal podporu češtiny, ale i bez ní jde o povedený software, jež běžnému uživateli poskytuje pro správu dostatek prostředků.