Zavřít reklamu

Mobilní telefony dokázaly spolknout mnoho jednoúčelových zařízení. Doplatily na to i fotoaparáty, zejména pak ty kompaktní. Fotografie jako taková, a to i ta klasická, však žije dál. Pořád totiž máte možnost zažít to kouzlo instantní fotografie, které vám poskytnou produkty Polaroid. Polaroid Now Gen 2 Basquiat Edition je navíc speciální.

Neduh mobilních fotek je především v tom, že jich máme v úložišti až příliš a jen u hrstky z nich, jestli vůbec na nějaké, dojde k tisku. Kouzlo instantní fotografie je samozřejmě v tom, že daný okamžik zachytí a ihned ho vytiskne. Neexistují žádné další kopie, žádná digitální podoba. Jen jedna vytisknutá fotka. A to s Polaroidem Now Gen 2 Basquiat Edition navíc v unikátním designu.

Kdo byl Jean-Michel Basquiat?

Legendární brooklynský umělec Jean-Michel Basquiat tvořil svá díla s chaotickou vypočítavou improvizací. Byl to americký malíř s haitskými kořeny, který se proslavil nejdříve v New Yorku jako autor graffiti a později, v 80. letech, také jako neo-expresionista.

Basquiat kombinoval svou živelnou spontaneitu s porozuměním pro jazyk moderního umění. Ve svých zářivých malbách doplněných o černé linie a skvrny vycházel z africké kultury, sprejerské subkultury města a popkultury. Basquiat citoval da Vinciho a Grayovu anatomii, inspiroval se egyptskými nástěnnými malbami a jazzem.

Zemřel znenadání 12. srpna 1988 ve svém ateliéru ve věku 27 let. Mezi Basquiatovy symboly, které se pak také hojně vyskytovaly v jeho obrazech, patří třeba tříhrotá koruna. I tu najdete nejen na fotoaparátu, kazetě, ale i rámečcích fotografií.

Speciální edice, unikátní design

Fotoaparát obsahuje jeho slavné umělecké dílo „Chlapec a pes v parku“. Ale žádné dva fotoaparáty nejsou stejné díky unikátní technologii nanášení potisku hydro-dipováním. Podle svého označení spadá fotoaparát do řady Polaroid Now Gen 2, což určuje i jeho specifikace. Vnější plášť je z ABS a PC (40 % materiálu je recyklovaných) a snese i tvrdší zacházení (pád na dlažbu u něho v mém případě nezanechal žádné následky).

Lithium-iontová baterie má i vlastní ukazatel nabití, dobíjí se skrze USB-C kabel, a i po dvou vyfocených kazetách, tedy 16 fotografiích, pořád svítí zeleně (výrobce uvádí, že vydrží 15 kazet). Systém závěrky je vlastní konstrukce s použitím přesného kroku, je zde motor pro závěrku a clona od f64 do f11. Nechybí ani systém automatického zaostřování pomocí dvou pevných zaostřovacích zón 0,55 m-1,3 m, 0,6 m-nekonečno. Systém blesku má vakuové uložení výbojky a jde jej vypnout vyhrazeným tlačítkem, přítomna je i dvojí expozice.

Sama obsluha je velice jednoduchá, pokud nechcete nic řešit, jen se podíváte do hledáčku a na přední straně stisknete velkou kruhovou spoušť. Vzápětí vám vyjede fotografie z kazety. Ty kompatibilní jsou i-Type a film 600. Co se i-Typu týče, ten je k dispozici právě i ve speciální a velice poutavé Basquiat edici, u které nikdy nevíte, jaký rámeček bude na fotografii použit. Kazety totiž neobsahují ty stejné a jsou i jinak poskládané.

Je to zábava

S fotoaparátem jsem dokumentoval naši italskou dovolenou a byla to skutečně zábava. Už jen to přemýšlení nad scénou a kompozicí, která tady určitě není jedno, je něco jiného, než iPhonem fotit všechno a všude. Je ale třeba počítat s tím, že fotoaparát je přece jen větší a těžší. Jeho rozměry jsou 150,2 x 112,2 x 94 mm a váha 455,8 g, takže na náročné túry to zrovna není, a i v těch rozpálených ulicích Pisy a Florencie to bylo mezi všemi těmi turisty trošku náročnější. K fotoaparátu jde pořídit i nastavitelný popruh. V balení je jeden malý přítomný, ten ale není příliš praktický, protože je jen na zápěstí.

Samotný fotoaparát stojí něco kolem 2 700 Kč, popruh kolem 500 Kč, jedna kazeta pak vyjde na cca 500 Kč. Můžete si pořídit i celou sadu, která obsahuje fotoaparát, popruh a kazetu, nebo více kazet za méně peněz. Stojí to ale za to? Rozhodně. Fotoaparát se totiž hodí i na večírky, na fotografii s prarodiči, kdy jim tisk rovnou necháte, nebo na cokoli jiného, co vás napadne.

Fotoaparát lze zakoupit zde

Dnes nejčtenější

.