V dnešní době není problém mít celý dům a zahradu takzvaně smart nebo chcete-li inteligentní. Z pohodlí svého telefonu můžete dělat prakticky cokoli, co vás napadne. Já jsem nedávno řešil to, co každý, kdo se stěhuje do nového domu a tedy, co vše mít či nemít ve své chytré domácnosti. Po pár měsících bydlení musím říct, že některé věci, u kterých jsem to vůbec nečekal, mě extrémně baví a využívám je častěji, než jsem vůbec doufal. Najdou se však i takové, které nepoužívám prakticky vůbec a při zpětném pohledu bych do nich již asi ani neinvestoval. Možná někomu přijdou mé postřehy vhod a sám si svůj dům nebo byt doplní o některá řešení nebo naopak některá při budování smart home vynechá. Následující řádky prezentují pouze mé osobní potřeby a to, co využívám a nevyužívám já. Budu proto rád, když se o podobné postřehy podělíte v komentářích, aby si i ostatní mohli svůj dům o něco vylepšit.
Inteligentní domácnost, která mě baví
To, co používám nejčastěji a zřejmě vás to překvapí, je otevírání a zavírání garáže přes telefon. Když jste kdekoli na světě a zavolá vám kurýr, stačí jej poprosit, aby vám dal zásilku do garáže s tím, že ji otevřete, přes kameru se podíváte, zda se zrovna nemotá někdo okolo a jakmile kurýr vloží do garáže zásilku, jednoduše ji zavřete a přes kameru zkontrolujete, že je vše tak, jak má být. Nelimituje vás velikost zásilky ani nic podobného a stačí jedno stisknutí na displeji telefonu a garáž se otevře. To je opravdu věc k nezaplacení, kterou využívám velmi často a zamiloval jsem si ji. Je jedno, zda jsme zrovna s rodinou na druhé straně zeměkoule nebo jsem sám doma v bazénu a než bych vylezl, osušil se, oblékl, je kurýr už dávno někde jinde.
S tím souvisí i kamerový a zabezpečovací systém. V celém domě mám Ajax a mohu se kdykoli odkudkoli podívat na kamerách, co se zrovna děje jak doma, tak na zahradě nebo před domem. Osvědčil se mi také chytrý zvonek. Používám Google Nest Doorbell a i když k němu mám výhrady, mohu odkudkoli na této planetě mluvit s tím, co stojí přede dvěřmi a tak se například dozvíte, zda vám pošťačka nese něco důležitého nebo chce podpis na něco, co je celkem bezpředmětné.
Další věci, u které se mi osvědčilo smart řešení, je bazén. U toho mám možnost zapnout solinátor a čerpadlo pomocí HomeKitu a tím pádem si nastavuju i interval, kdy se mají tato dvě zařízení automaticky zapnout a vypnout, v mém případě mi bohatě stačí, že se obojí spustí v jednu ráno a v šest ráno vše skončí. Tepelné čerpadlo má samostatnou aplikaci, kde si mohu nastavit teplotu vody a tu poté bazén drží, ať se v jeho okolí děje cokoli. Samozřejmě je lepší nastavit buď jen topení nebo chlazení. Pokud totiž nastavíte automatiku a přesně například 30 stupňů celsia, bude čerpadlo neustále přitápět a chladit, kdykoli se změní teplota vody. Je fajn mít možnost například, když se odněkud vracím, vyhřát si vodu tak, aby byla připravena hned po příjezdu ke koupání.
S příjezdem do připraveného domu souvisí také úklid, kde používám robotický vysavač s mopováním iRobot J9+, kterého před příjezdem domů nechám vytřít a vysát celý dům a tak se vracím vždy do čistého a voňavého. Mimochodem, o provonění se postará také Rituals Perfume Génie, což je difuzér, který můžete aktivovat kdykoli a odkudkoli a spolehlivě provoní celou místnost lépe, než jakékoli tyčinky, které po pár dnech nevnímáte. Během vysávání pak pouštím také na maximální výkon čističky vzduchu, aby zvýřený prach rovnou zachytily.
Doma máme veškeré spotřebiče od Miele a používám tak stejnojmennou aplikaci. Ano, je pravda, že pračka neumí přehodit prádlo do sušičky, ale na druhou stranu máte přehled o tom, jak jste na tom se spotřebou vody, energie a kdy vám dojde prášek v myčce nebo v pračce, když tedy stejně jako já používáte cartridge od Miele. Funkcí, které aplikace umí, je spousta, já však využívám především přehled nad tím, co kdy vyměnit a kolik co spotřebovalo.
Na těchto smart vychytávkách bych naopak příště ušetřil
Pomocí telefonu mohu ovládat teplotu v každé jedné místnosti. Jednoduše mohu regulovat termostat, který dle potřeby buď zapne podlahové topení nebo aktivuje zabudovanou stropní klimatizaci. Zní to super, ovšem kromě dovolených, kdy jedete někam na déle než jednu noc, tak si zkrátka a jednoduše nastavíte jednou, že chcete mít 23 stupňů a termostat se o to stará bez vašeho zásahu bez ohledu na to, jak je venku. Ano, asi dvakrát za rok se vám stane, že je venku šíleně horko a vy se chcete zchladit a tak si nastavíte přes telefon ať je doma 22 a ne 23, ale to se vám stane skutečně dvakrát za rok, jednou v létě a jednou v zimě.
Většina lidí jako první při Smart domácnosti řeší osvětlení. Já jsem si tak nějak zvykl na to, že si vystačím s klasickým vypínačem. Chápu, že si se srandama jako Philips Hue můžete nastavovat různé scénáře a nevím co všechno, ale já jsem v tomhle asi konzerva a když chci světlo, zmáčku vypináč a když chci tmu, tak jej zase vypnu. I když jsem lenoch, tak používání vypínačů mě nijak neuráží a dělám to raději, než lovit v aplikaci, který vypínač je který a rozsvěcet jej a vypínat přes telefon. S tím souvisí i venkovní žaluzie. U těch je však dobré mít je smart alespoň do té míry, že se dokáží při větším větru samy vytáhnout nahoru, aby nehrozilo jejich poškození. Ovládání přes telefon je však taktéž věc, kterou sice mám, ale nějak mě neoslovila. Ovšem na to, abyste měli buď senzor větru nebo propojení s aplikací počasí, která řekne, kdy fouká žaluziím a ty se vytáhnou, na to skutečně pamatujte.
Stejně tak jsem si uvědomil, že automatická závlaha obsahuje slovo automatická od toho, že je automatická. Tedy někdo, kdo tomu rozumí, vám ji jednou nastaví, vy máte dešťový senzor a když prší, tak se zkrátka závlaha nezapne a když neprší, tak se zapne tehdy a na tak dlouho, jak má. Hrát si s ní přes aplikaci tedy příliš nedává smysl a je to zcela zbytečné, tedy alespoň za mě.
Mám to trošku odlišně od vás. Naopak asi nejvíc využívám HUE osvětlení, které mění barvu a intenzitu v závislosti na denní době. Pravda občas tomu nastavím přes telefon nějakou ambi scénu, když je nálada, jinak si to žije vlastním životem, stačilo nastavit jedenkrát a to přímo v HUE app. Kamery docela využívám, zejména ke kontrole čtyřnohých miláčků. S tím souvisí i nevyužívání robotického vysavače na dálku, protože se může stát, že některý z miláčků něco utrousí a vysavač to pak v rovnoměrné vrstvě roznese po celém půdorysu bytu, takže se člověk vrátí do všeho možného, jen ne do čistého a voňavého :)
Co se týče topení souhlas, ale naopak v létě na dálku při návratu zapínám klimatizaci, považuji za zbytečné a energeticky poměrně náročné chladit, když nejsme doma, je to o dost náročnější, než vytápění, už jen z pohledu topím do podlahy, která ma akumulaci / chladím vzduch, který má akumulaci takřka nulovou.
Velice mě zaujala zmínka o vratech garáže. Tu bohužel nemám, ale to vaše využití s pošťákem je super. Sám začínám uvažovat o zámku dveří ovládaném telefonem. Sousedka, nebo někdo z přízně chodí zalívat a krmit, když jsme na dovolené. Stejně tak na mě zajímavě působí inteligentní zvonek.
Člověka napřed baví se v tom hrabat, pak ho to bavit přestane a až po čase si uvědomí, že věci, na které nemusí myslet mu hodně zpříjemňují život.
Zajímavý článek; díky
Takrka se vsim se ztotožňuji, jedine, co bych asi nechtel, mit v interieru domu kamery, necitil bych se dobre. Ta mi zabira jen prostot pred domem. Staci mi notifikace, ze nekdo otevrel dvere, branu…..
Co vyuzivam takrka denne – na AW pomoci zkratek mam nastavena gesta kde mohu pred prijezdem autem domu otevrit, branu, garaz, odemknout, odbezpecit, aniz bych se neceho musel dotknout. To stejne pri odjezdu.
Takrka se vsim se ztotožňuji, jedine, co bych asi nechtel, mit v interieru domu kamery, necitil bych se dobre. Ta mi zabira jen prostot pred domem. Staci mi notifikace, ze nekdo otevrel dvere, branu…..
Co vyuzivam takrka denne – na AW pomoci zkratek mam nastavena gesta kde mohu pred prijezdem autem domu otevrit, branu, garaz, odemknout, odbezpecit, aniz bych se neceho musel dotknout. To stejne pri odjezdu.
Jen bych doplnil – Smarthome neznamená dům ovládaný telefonem.
Správně nastavený dům znamená, že ten telefon na běžné ovládání v podstatě nepotřebujete a používáte ho jen pro prvotní nastavení a případně výjimečné situace.
Třeba světla – v bytě máme Philips hue, ale máme vše uděláno tak, že návštěva v podstatě nepozná, že to nejsou klasická světla (v některých pokojích jsou ovládaná původním vypínačem, pod kterým je ale schován hue modul). Návštěva pak nevidí, že v průběhu dne automaticky mění chromatičnost, ani to, že přidržením tlačítka v ložnici zhasnu celý byt.
Totéž topení či stínění – smart znamená, že se nemusíte starat, ne že to budete 3x denně nastavovat z telefonu.
Doporučuji pro světla využívat hlasové příkazy, je to podstatně jednodušší, než „lovit“ v telefonu. A v případě, že je (momentálně) špatně dostupný vypínač, je to i pohodlnější.
Chytrý zvonek schvaluji, není nad to v Austrálii vidět, že Vás chce někdo navštívit.
V případě topení je skvělé si zatopit před návratem domů.
Nejvíc však miluji chytré ovládání:
1) ventilu zahradní hadice
2) čerpadla v nádrži, napojeného na zahradní hadici.
Obojí mám (pro mne) špatně přístupné a tak využívám chytrou aplikaci k jejich spouštění.
Podňa mne je ale prirodzené, že niektoré veci ovládam častejšie a niektoré menej. Ale bez toho, aby boli smart, by nerobili to, čo robia. Napr. to smart vykurovanie. Áno, raz to nastavím a viac to v podstate neriešim. Ale keby nebolo smart, tak by sa samé nevypínalo, keď napr. nie sme doma a nezapínalo pred príchodom domov. Určite sa na toto nájde viac príkladov.
Používám chytré světla, kameru jen před barák a to je vše, bohatě stačí.
„zavolá vám kurýr, stačí jej poprosit, aby vám dal zásilku do garáže“, ještě jsem nezažil kurýra, který by balík, jen tak, někde nechal (v garáži), vždy chtěli podpis o převzetí, nebo je to dnes již jinak?
ps: To vytápění podlahy je hezká patogenní zóna v takovém baráku bych nechtěl bydlet, ani zadarmo!
Sám mám barák i odrušený a wifi co mám, vypínám po většinu času, kdy žiji, nejsem otrok techniky…
Vidíte, u mě nikdy nikdo nechtěl podpis, maximálně občas chtějí kód co jim nadiktuju do telefonu.Mohu poprosit o odkaz na nějaké odborné studie, kde je označeno podlahové topení za patogenní zónu?
Vidíte, přesně to mi říkala žena – patogení zóny jsou tam, kde pod tebou teče voda, takže podlahovku v žádném případě.
Pak si volala s nějakým panem, který tohle řeší, a ten ji řekl, že ta čistá voda ohraničená trubkou žádnou zlou energii nepřenáší a že u vodní podlahovky nikdy žádné problémy nenaměřil.
Takže já můžu mít efektivní topení a má žena klid v duši…
ehm… já jen…. víte… no…. já to topení mám tak nějak elektrické a žádná voda tam tak nějak neteče….
Pouzivm kamerove systemy, garaz a vstupna brana na ovladanie, vlastny system na otvaranie okien, smart zamok, kurenie automatika, senzory na dverach, vsade smart svtela, smart spotrbice, automaticke rolety, ventilatori, smart zachody s automatickym splachovanim cistenim a aromou, bezdotykove baterie