Když Apple před pár měsíci světu oficiálně oznámil, že se na území Evropské unie chystá poměrně zásadně změnit řadu věcí v iOS kvůli novému zákonu o digitálních trzích, pozornost valné většiny jablíčkářů se začala upínat k alternativním obchodům s aplikacemi, potažmo k instalaci aplikací přímo z webu a nikoliv z App Store. Neméně důležitou změnou je však i otevření NFC čipu v iPhonech bankám a finančním společnostem, které je budou moci využívat pro placení coby alternativu k Apple Pay. A jak se zdá, první finanční společnost má své řešení pro EU prakticky hotové.
Řeč je konkrétně o britské finanční společnosti Curve, která bude podle svých slov „první kompletní a komplexní alternativa k Apple Wallet, jakmile splní Apple veškeré požadavky EU pro zpřístupnění NFC v iPhonech“. Další firmy by nicméně měly Curve zanedlouho následovat , přičemž na svém řešení pracuje například Vipps MobilePay a šušká se i o Revolutu. „Nově vznikající konkurenční trh digitálních peněženek na iPhonech bude znamenat skutečnou inovaci, u které bude na první místě zákazník. Přechod na naší službu navíc bankám ušetří miliony eur, které jdou v případě využívání Apple Pay na účet Applu,“ řekl mimo jiné tiskový mluvčí Curve.
Jaké všechny výhody si Curve pro své uživatele připraví ve snaze přimět je přejít z Apple Wallet právě na své řešení můžeme zatím jen hádat. Nicméně vzhledem k tomu, že má být možné si přenastavit výchozí platební aplikaci a to dokonce tak, že bude aktivovatelná dvojitým stisknutím Power Buttonu iPhonu, nebylo by překvapením, kdyby se po otevření NFC obliba Apple Pay skutečně propadla. Pokud totiž finanční společnosti a banky přijdou se skutečně zajímavými bonusy a celkově výhodami, které uživatelům placení zpříjemní, popřípadě usnadní či jim třeba pomohou šetřit, upřednostňování Apple Pay by mohlo být zapomenuto. Vše ale v tomto směru samozřejmě ukáže až čas a to, jak se mu v něm bude Apple Pay dařit. Zatím totiž Apple stále dolaďuje technické detaily, které k otevření NFC pro placení třetím stranám brání.
Na druhou stranu je ale třeba myslet na to, že se bude jednat o řešení funkční jen na území Evropské unie, což je zrovna v případě Curve vzhledem k původu ve Velké Británii vcelku paradoxní. Jakmile tedy uživatel opustí území Evropské unie, měl by být NFC čip pro platební služby třetích stran deaktivován a platit by v takovém případě mělo opět jít jen přes Apple Pay. Je nicméně možná jen otázkou času, kdy bude Apple donucen i dalšími zeměmi či společenstvími zemí k tomu, ať NFC na iPhonech takto otevře. Tyto názory se ostatně ozývají už třeba z USA, Japonska či Brazílie.
Osobně si říkám, kolik se na světě najde lidí s iPhonem, kteří chtějí alternativu…..za mě tyhle alternativy bude využívat naprosté minimum lidí, ale velký humbuk být musel. Jestli to v něčem dává smysl využití NFC v iPhonu, tak například alternativa náramku u NFCtronu, nebo reverzně jako terminál pro platby u podnikatelů.
To vite, EU zajimaji jen regulace a omezovani. Nic jineho tihle melouni neumi. Ze to nema zadny velky vyznam je nezajima. Stejne jako milion dalsich regulaci. Pak se placaji po ramenou, jak to tomu Apple a ostatnim uspesnym natreli.
Vidime dobre, jak ekonomika EU jde do kopru. Jen diky temto omezenym hlavam
Az na to, ze tohle zadna regulace neni, ale prave otevreni trhu…
Ano, regulace jablečné nenažranosti 😃.