To, co bylo ještě před pár měsíci naprosto nemyslitelné, se nedávno stalo realitou a zdá se, že ne ojedinělou. Řeč je konkrétně o přidání podpory instalace aplikací z webu či alternativních obchodů na iPhonech nacházejících se na území Evropské unie. Právě EU si totiž novým zákonem o digitálních trzích u Applu (nejen) tuto věc vydupala a minimálně na svém území tak iPhony výrazně změnila. Už při přijetí zákona, kterým EU Applu přiměla k otevření iOS, se přitom poměrně nahlas hovořilo o tom, že je jen otázkou času, kdy budou následovat další země či společenství. A tak se také nyní děje.
Japonský portál Japan Times informoval dnes o tom, že tamní zákonodárci pracují tvrdě na novém zákonu, který by měl právě alternativní obchody s aplikacemi, ale taktéž řadu dalších změn nařizujících „pootevření“ systémů velkým technologickým společnostem, nařídit. A jelikož návrh zákona předložila strana tamního premiéra s velkou podporou, je velmi pravděpodobné, že se vše podaří dotáhnout do zdárného konce a Japonsko tak v dohledné době schválí de facto vlastní verzi evropského zákona o digitálních trzích. Jakmile tak učiní, ani zde Applu nezbude nic jiného než sklopit uši a svůj operační systém v některých směrech otevřít, aby nově vyhovoval tamním zákonům.
Děje se tak přesně to, co svět očekával – tedy jakmile Apple umožní danou věc v jedné části světa, začnou se pozvolna o stejná práva ozývat i další části světa. Je tedy zřejmě jen otázkou času, kdy podobnou myšlenku prosadí vícero zemí, přičemž Applu nakonec možná nezbude nic jiného než učinit globální přerod iOS ve snaze opět svůj systém maximálně sjednotit. iPhony tak, jak je známe, tedy dost možná končí.
Pokud je to možnost, kterou mohu jako uživatel vypnout – pokud ji nechci využívat, pak dejme tomu, ale pořád tu máme fakt, že to udělá systém složitější a tedy i náchylnější k chybám a bezpečnostním rizikům.
Apple to určitě udělá tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, takže tam přidá tu možnost, udělá osvětovou kampaň, aby to lidi nedělali kvůli bezpečnosti a EU sklapne a bezpečnost se nijak nezhorší..
Některé regulace v EU jsou fajn, ale většina je na hlavu postavená…
Ne, Apple to udělá tak, jak mu nařídí EU.
Měli by v první řadě, pokud to opravdu zavedou globálně, dát jako volitelnou možnost, kterou si uživatel může zapnout, nikoliv aby hledal, kde to vypnout. A měli by se zříct zodpovědnosti, když si uživatel nasadí kvůli alternativnímu shopu breberku, tak prostě ztráta záruky, zákaz Apple Pay, bankovních aplikací a dalších důležitých apps. Prostě iOS chci kvůli jeho bezpečnosti, kdybych chtěla krást appky a místo používání chtěla systém neustále jen ladit, pořídím si Android.
Pohled typické jablečné blbky. Apky nekradu, nic neladím a mám android v ceně ohryzku. Pro mě daleko lepší a praktičtější stroj, než zaostalé jablko. Apple bude skákat, jak na evropských trzích budou pískat, jinak ať táhne odkud přitáhl. Tečka.
Ale ono to volitelné je, jen se to podává tak, aby to přitáhlo čtenáře. Je na každém z nás, jestli si do iPhonu/iPadu nainstalujeme něco z jiného zdroje, než z appstoru. Bohužel pak jsou v komentářích takové nářeky oveček, které si neumí přečíst jak to celé funguje a jak s tím Apple vydrbal. Jinak záruka se dává primárně na HW, takže nevím proč by měla padnout jinak než poškozením zařízení, ApplePay je bezpečná i tak, ale to by si o tom musela něco vědět a co jiného chceš zakazovat? Apple prostě pořád bude dělat kontrolu aplikací a to, že si to nainstaluješ mimo appstore rovnou ze stránek developera neznamená, že budeš něco krást ;-) Takže příště, než něco vybliješ do diskuze, si o tom něco přečti.