Že by byla valná většina úniků informací o chystaných iPhonech 16 (Pro) mylná? podle zdrojů asijského portálu Economic Daily News je to dost dobře možné. Ty totiž nyní přišly s tvrzením, že se Apple dost možná chystá na podzim svět překvapit tím, že u všech chystaných iPhonů předělá tlačítka z klasických fyzických na tlačítka kapacitní s haptickou odezvou.
O kapacitních tlačítkách u iPhonů slýcháme v posledních letech poměrně pravidelně. Poté, co se Applu toto řešení osvědčilo u Home Buttonu iPhonů 8 (Plus) a následně SE 2. a 3. generace, má totiž dlouhodobě plánovat jejich nasazení i coby ovladače hlasitosti či Power Button. V loňském roce tak pak už s jejich nasazením namísto fyzických tlačítek pro regulaci hlasitosti vypadalo velmi nadějně, avšak jen pár týdnů před představením iPhonů 15 (Pro) se svět dozvěděl, že kvůli neuspokojivým výsledků testování od nich nakonec Apple upustil. Je nicméně možné, že za poslední měsíce s jejich vývojem opět pokročil a nyní je schopen tuto technologii použít u všech iPhonů 16 (Pro).
Pokud se tak stane a předpovědi zdrojů Economic Daily News se naplní, znamenalo by to, že se z fyzického na kapacitní tlačítko s haptickou odezvou promění Power Button, ovladače pro regulaci hlasitosti a akční tlačítko. Na iPhonech 16 (Pro) se má sice dále objevit ještě zbrusu nový Capture Button pro aktivaci a následné ovládání fotoaparátu, s jeho kapacitní podobou a podporou dotykového ovládání se však počítá od první chvíle, kdy o něm unikly informace. A co vy, přivítali byste podobný upgrade, nebo jste s fyzickými tlačítky nadmíru spokojení?
Zalezi, jak se s tim bude pracovat a jaka bude odezva na haptiku. Otazka je, jak to pak bude s kryty… Mel jsem iPhone 7, tezko porovnat bez zkusenosti… Pokud to bude mit smysl v pridani x funkci na jedno tlacitko, super. Hlasitost, to uz clovek po hmatu nenastavi… Jsem pro kombinaci tlacitek fyzickych – power (obavam se dlouheho podrzeni, pokud by se neco kouslo, ze to bude u zamrznuti fungovat – asi jen pocit)a hlasitost. Zbytek dotykovny.
Kromě nějaké možné zvýšené vodotěsnosti v tom nevidím absolutně žádnou výhodu.
Zbytečné hledání, nechtěné aktivace, nutnost kvůli všemu vytahovat telefon z kapsy, mokré prsty, zmrzlé prsty, rukavice, osoby s horší motorikou, nevidomí, závislost reakce na softwaru a podobně.
Nechápu, proč musí být za každou cenu dotyková každá pitomost, i když to většině lidí nikdy v ničem nepřekáželo. Klasický nápad hodný kancelářského inženýra od kafe. Asi jako když někdo vymyslí cvakací semafory pro nevidomé, jenže aby cvakaly, musíte si je pustit drahou poruchovou bezdrátovou vysílačkou. A abyste je pustily, musely byste vědět, že tam ten semafor je, což jako nevidomý na neznámé trase nevíte. A abyste to věděli, musely by cvakat.
Chápu upgrady, po kterých lidé houfně volají, které opravdu vylepšují užitnost zařízení a je u nich nějaký jasný benefit který drtivě převáží další aspekty, ale tady to nějak hledám marně. Už se těším, jak si budu nechtěně zamikat a probouzet telefon, nebo se třikrát trefit na dotykové tlačítko abych si zapnul nebo vypnul Voiceover. Tentokrát se osobně modlím za další výrobní problémy, protože šestnáctku jsem si chtěl pořídit právě proto že by ještě měla mít fyzická tlačítka.