Nadvláda Applu nad počítačovo-tabletovým světem díky čipům Apple Silicon se možná pomalu chýlí ke svému konci. Microsoft totiž před pár hodinami ukázal světu novinky řady Surface, které jsou osazené ARM čipy Qualcomm Snapdragon X Elite a nutno uznat, že s nimi ve světě opravdu zaujal. Tyto stroje jsou totiž jednak velmi výkonné a jednak jako stvořené pro AI. Ostatně, samotný Microsoft je prodává coby počítače spadající do řady Copilot+, které bude sdružovat právě hardware zaměřený na umělou inteligenci.
3. Sufrace Laptop comparison with Macbook Air M3
Microsoft did a live batch photo editing comparison between the new Surface Pro and the Macbook air M3
The surface pro handled the job almost twice as fast…
They claim its 58% faster than the Macbook Air M3
Also a haptic… pic.twitter.com/zNTLOe8ovO
— ArDev (@ArDeved) May 20, 2024
Vlajkovou lodí včerejšího představení se stal Surface Pro, který nabízí alespoň podle marketingových materiálů Microsoftu vynikající výkon i výdrž baterie. Ve srovnání s MacBookem Air M3 pak tato novinka vítězí v mnoha ohledech. Surface Pro (spolu s dalšími počítači Copilot+) totiž disponují 12jádrovými a 10jádrovými CPU, které mají nabízet o 58 % vyšší vícejádrový výkon po delší dobu, což Microsoft potvrdil i na základě ukázek benchmarku Cinebench. Skvělá je ale i výdrž baterie. Uživatelé se mohou těšiž až na 15 hodin procházení webu a 22 hodin přehrávání videa, což je více než kolik zvládají M3 MacBooky Air. U těch totiž Apple uvádí 15 hodin procházení internetu a 18 hodin přehrávání videa.
Surface Pro má však navrch i v řadě dalších věcí. Jedná se o hybrida tabletu a notebooku, ve kterém běží Windows. Je k dispozici jak s klasickým LCD, tak i OLED displejem, váží méně než 900 gramů, nabízí WiFi 7 a disponuje třeba i speciální neuronovou procesorovou jednotkou pro AI funkce. Jeho cena začíná na 1000 dolarech, což je méně, než kolik si Apple účtuje za základní 13“ MacBook Air. Ve vyšší konfiguraci s OLED displejem, 16GB RAM paměti a 512GB SSD pak začíná na 1500 dolarech, což sice není málo, avšak na druhou stranu za stejnou cenu dostanete od Applu M3 MacBook Air se stejnou RAM, úložištěm a pomalejším čipem. Microsoft má tedy v tomto směru určitě zajímavě nakročeno.
Především se jedná o zajímavější řešení díky dotykovému displeji a oddělitelné klávesnici. V podstatě je to spíš iPad Pro s klávesnicí, ale s plnohodnotným systémem.
Jenže Windows ARM nejsou tak úplně plnohodnotný systém.
Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž.
To podstatné, ale opět uniká. Teď byl kravál kvůli nemazání fotek (a kdovíčeho dalšího) u Applu. A teď se tu adoruje HW Microsoftu, jehož klíčová funkcionalita, kterou to propagují, je: “… díky AI se budete moci kdykoliv vrátit k čemukoliv, co se kdy objevilo na monitoru …”. Takže s časovou osou z Win 10 je lidi poslali do míst kde záda ztrácí slušnou pověst, tak přitvrdí, postaví to na nesmyslu, který hádá (ta rádoby AI) a budou ukládat úplně vše. Vážně? Vážně někdo chce, aby cokoliv, co se kdy objeví na jeho monitoru bylo automaticky zpracováno, odesláno na servery Microsoftu a tam navždy uloženo? Pak pochybuji o svéprávnosti takového jedince.
To podstatné ale uniká tobě, NPU s AI je v čipsetu a vše bude probíhat on device.
nech je ako chce, aj tak by som si tuto blbost nekupil :) som uz asi dozivotne uzavrety v apple ekosysteme
Nemusí a často nebývá. Přesto jakožto uživatel jak MacBooku Pro M2 tak NB s Win11 musím říct, že prostě v lecčems je mi ovládání a celkově struktura Windows sympatičtější. A pokud poběží na takovémhle zařízení, pak i pro mě je to dost lákavá konkurence pro Macbooky.
Ty ARM Windows mi běží i ve virtuálu na Macu M1MAX. Problém je spíš s tím, že na verzi Windows ARM nejde zatím spustit vše co jde na verzi x86.