Spotřebitel bude mít zřejmě o něco lepší právní postavení, a to díky EU v zádech. EU představila návrh legislativy, která je pracovně pojmenována jako „právo na opravu“. Cílem návrhu je v podstatě spotřebitelům usnadnit opravu poškozených zařízení, která jsou po záruce. Jak jistě víte, že EU již vyžaduje, aby společnosti nabízely dvouletou minimální záruku na běžné domácí spotřebiče, elektroniku apod. EU ale požaduje, aby se záruka prodloužila o rok, pokud si spotřebitel nechá zboží důvodně opravit ještě v záruční době. A to není vše.
Jakmile bude zařízení opravováno, můžete si zapůjčit jiné zařízení. A pokud nepůjde produkt opravit, budete mít nárok na repasované zařízení. „Právo spotřebitelů na opravu výrobků se nyní stane skutečností. Bude snazší a levnější opravovat poškozená zařízení místo nákupu nových a drahých produktů. To je významný úspěch pro Parlament a jeho závazek posílit postavení spotřebitelů. Nová legislativa prodlužuje zákonné záruky o 12 měsíců, pokud se spotřebitel rozhodne v záruční době své zařízení opravit. Návrh dále poskytuje lepší přístup k náhradním dílům a zajišťuje jednodušší, levnější a rychlejší opravu zařízení,“ řekl zpravodaj Evropského parlamentu René Repasi. Někteří legislativu vnímají jako krok správným směrem.
Ovšem upozorňují, že aplikační rámec je poměrně úzký a do problematiky práva spotřebitelů přinese (alespoň zpočátku) zmatek. Zajímavé bude, jak bude dotčen Apple, neboť trvá na svém požadavku „párování dílů“, který brání výměně určitých součástí zařízení třetími stranami. V současné době, pokud je součást iPhone nahrazena podobnou náhradou neoficiální třetí stranou, systémový software iPhonu ji nemusí rozpoznat. Nicméně nová pravidla EU toto zakazují. Takže Apple zřejmě bude muset ustoupit.
Jediné čeho se docílí je výrazné zdražení….
Presne tak, nič nie je zadarmo.
Bude to 10, 40, nebo 200% experte? Nebo to je stejne jako s krachem Netflixu, Applu a dalsich predikci mistnich specialistu na vse? A prosim, kdy presne umrzneme bez toho ruskeho plynu, a kdy bude stat nafta 100Kc?
nebrec porad
A zamestnanci vo fabrikách skončia na ulici . Ekonomika sveta nieje nastavená na dlhodobé používanie výrobkov ale na konzum , keď si ľudia prestanú kupovať nové veci tak to výrobne a vývojové spolocnosti v podstate mozu zabaliť .
Stejně, jako se ekonomika nastavila na plýtvání, se bude muset tak či tak nastavit na udržitelnost. Jiná cesta prostě neexistuje.
Jen to jaksi bude spojeno s velkým zchudnutím Evropy a ještě větším propadem do bezvýznamnosti.
A nebojte se. Příroda si v tom sama dokáže udělat pořádek, my jsme jen takový prach na povrchu země …
Jo jo, clovek potzmo lidstvo velmi precenuje svuj vyznam v ramci historie a budoucnosti planety Zeme … pritom jsme pouze mala nevyznamna epizoda a planeta Zeme bude krasne fungovat i bez priteze lidske populace, ktera z pohledu vesmirne casomiry jen tak „blikla a zmizela“…
Coz neznamena, ze si ten „blik“nestoji za to naplno uzit …
Proč by Apple ustupoval? Řekne, že zařízení nejde opravit a zákazník dostane jiný ,,repasovaný” kus. Jestli se to Apple vyplatí či ne je už na něm. Rozbytý kousek Apple následně zrecykluje/repasuje pro další výměny.
Když se mi rozbije věc v záruce, tak vyžaduji buď opravu nebo novou věc, rozhodně nestojím o repasovanou. A když se nějaká věc rozbije po záruce, tak je na mě, jestli ji nechám opravit nebo koupím novou. Ono bude záležet na ceně opravy. Jestli se mi rozbije třeba čtyřletá pračka a oprava bude stát 1/3 ceny nové, tak samozřejmě koupím novou. Ovšem kdyby oprava stála třeba 1/20 ceny nové, tak už by to stálo za úvahu. Ale jakákoliv věc starší pěti let se prostě opravovat nevyplatí.
Co to je zase za blbý kecy?