Jestli Apple něčím v minulosti naštval nejednoho majitele iPhonu, pak to bylo zavedením řady softwarových zámků u náhradních dílů, které je buď částečně nebo zcela vyřazují z provozu do doby, než jsou díly spárovány přes speciální software s iPhonem. Mnohé opravy, které v minulosti vyšly na pár korun díky možnosti využít neoriginální díly k zajištění 100% funkčnosti zařízení, jsou tak rázem ty tam. Například při výměně baterie se při použití neoriginální nemusí objevovat její kondice a iPhone může i přes její perfektní stav hlásit, že je třeba servis. Jeden z předních představitelů Applu se navíc na toto téma nyní rozhodl přilít olej do ohně.
V novém rozhovoru pro TechCrunch se viceprezident hardwarového inženýrství Applu John Ternus právě softwarových zámků u náhradních dílů, nebo chcete-li „párování dílů“, jak sám Apple celou věc nazývá, zastal. Dle jeho slov se v žádném případě nejedná o zlo, jak jej mnozí jablíčkáři od prvního zavedení vykreslují, ba právě naopak. „Myslím, že zavedení této věci vedlo lidi k přesvědčení, že nějakým způsobem blokujeme fungování dílů třetích stran, o což nám ale nejde,“ tvrdí John a pokračuje: „Hned z několika důvodů zkrátka potřebujeme vědět, jaký díl je vlastně v zařízení. Zaprvé je třeba ověřit, zda se nejedná o podvržený, potenciálně nebezpečný díl. Zadruhé je tu pak kalibrace, která zajistí jeho správné fungování.“
Zavedením softwarových zámků u náhradních dílů pak Apple zajišťuje dle slov Johna nejlepší možný uživatelský zážitek z používání iPhonů. „Párování dílů, bez ohledu na to, jak tomu říkáte, není špatné. V podstatě se díky němu můžeme ujistit, že když do telefonu vložíte náhradní díl, získáte díky němu to nejlepší možnou kvalitu a tedy i uživatelský zážitek, jaký vůbec můžete. Proč by to tedy mělo být špatné?“, diví se John v rozhovoru. Aspekt ceny tedy evidentně vůbec nevnímá, byť právě ten je pro mnohé uživatele nejdůležitější.
Že je zatím TAKÉ snaha nás dojit? O tom žádná. Že, ale také garantují jisté standardy, je ROVNĚŽ FAKT. A že nechtějí být spojováni s možnými problémy způsobenými neoriginálními díly a řešit s tím způsobené potíže a poškození dobrého jména značky, je také více než pochopitelné. BTW – jak myslíte, že se dosahuje nižší ceny? No přece šizením standardů a na to jsou druhovýrobci experti. I takový Samsung nedodržuje specifikace. Co potom taková Čína…
Ano vesměs s tím co píšeš souhlasím, ostatně je to jejich výrobek a tohle je zcela pochopitelné.
Značkový autoservis zaměřující se na vozy dané značky, bude k opravám a údržbě přistupovat naprosto stejně.
Když koupím použity iPhone tak díky tomu si můžu být jistá, že nebyl v minulosti používat na náhradní díly a že sám mobil je v originálu :)
„Například při výměně baterie se při použití neoriginální nemusí objevovat její kondice a iPhone může i přes její perfektní stav hlásit, že je třeba servis.“
A při výměně za originální baterii se bez přepájení čipu u novějších iPhonů kondice baterie zobrazí? Jiný příklad by nebyl?