Očekávání se naplnila. Poté, co Evropská unie ústy svých regulátorů při nabytí účinnosti zákona o digitálních trzích technologickým společnostem vzkázala, že jakékoliv porušení této novinky z jejich strany bude důkladně prošetřováno bez jakékoliv tolerance, začíná se Apple do těchto šetření čím dál tím víc zamotávat. Jen do dnešního dne měl totiž na krku hned tři, přičemž čtvrté se nyní oficiálně rozbíhá. A stejně jako předešlá tři šetření, ani tohle není vůbec příjemné.
V současnosti čelí Apple ze strany EU vyšetřování za:
- Poplatky vývojářů za alternativní obchody s aplikacemi včetně poplatku za stažení každé jedné aplikace nad určitý počet stažení
- Obrazovka pro volbu výchozího webového prohlížeče coby (ne)dostačující řešení při prvotním nastavování iPhonů
- Apple Music má být na Apple produktech zvýhodňováno oproti Spotify a dalším konkurenčním streamovacím službám
a nově pak za to, že pravidla pro streamovací služby jako takové, které Apple v návaznosti na zákon o digitálních trzích (DMA) pozměnil, stále neodpovídají tomu, co Evropská unie požaduje. Tvrdí to alespoň Spotify, které tak dlouho tepalo do EU, až ta oficiálně oznámila, že je skutečně třeba zahájit čtvrté vyšetřování, které prověří, jak jsou nynější podmínky Applu pozměněné kvůli DMA právě zákonu o digitálních trzích přizpůsobené. Respektive, zda podmínky splňují to, co od DMA Evropská unie očekávala a pomáhají vývojářům v implementaci jejich služeb do ekosystému Applu.
Jak celé vyšetřování dopadne se velmi pravděpodobně hned tak nedozvíme. Zpravidla se totiž jedná o velmi dlouhý proces, který kromě prověření všech skutečností evropskými regulátory zahrnuje třeba i výslechy jak Applu, tak i společností, které jsou přesvědčeny o tom, že DMA není ze strany Applu dodržováno tak, jak by mělo. EU se tedy zcela určitě obrátí v první řadě na Spotify, od kterého si vyslechne, co konkrétně je dle něj špatně, respektive v rozporu s DMA. Jisté je však jedno. Apple se bude snažit, seč mu budou síly stačit, aby jakékoliv nové nařízené na změnu svého systému zvrátil. Každá další změna jej totiž stojí spousty peněz i času jeho vývojářů.
O co by šlo? Ještě trochu Apple podojit
On si za to Apple může trošku sám, kdyby přijal řešení jako konkurenční Android a neomezoval uměle složitým a zbytečným způsobem konkurenci, byl by vpohodě.
Jsem rád že EU do utila Apple mít USB-C (konečně kopíruju na iPhone pořádnou rychlostí a ne šnekem v normě USB 2.0), chci mít možnost si instalovat apky z webu bez diktátu, a chci aby Spotify mohlo inzerovat vlastní platební bránu. Budu i nadále používat Apple Music, ale chci mít možnost volby
Vždy je možnost volby.
Pokud Vám tento systém nevyhovuje můžete používat jiný. Anebo ještě lépe vytvořit si svůj podle svých představ. A pak čekat, až Vám do toho někdo začne kecat, co vše a jak v něm má fungovat.
Pokud to chcete tak, přidejte iPhone a kupte si nějaký android.
Měla tam být “prodejte”
Já jsem kopírovala rychle vlastně vždycky, protože data kopíruju přes wifi, nejsme ve 20. století, abych hledala kabel.
Ďakujeme EU🫶
Ať se stará EU o co má a do Apple se nesere!
Neni nic spatneho na tom, ze si nechci pustit konkurenci do ekosyatemu ktery jsem vytvoril.
Tohle moderni budovani rovnostarskeho kapitalizmu nas jednou zahubi ….
nikomu nebranilo aby pred x lety zacal budovat neco podobneho jako Jobs, Musk ( nemam ho rad), Bezos a ostatni …
Neudelali to protoze nemeli vizi, napad, odvahu, schopnosti, vuli …. proto jim ted spasitele sveta regulaci pomahaji k tomu aby se krapet prizivili… ne diky svym bezkonkurencnim schopnostem, napadu, uspechu …. ale proste pod heslem “ zariznete toho uspesnyho smejda” jim regulacema umoznime pricucnout se k plnemu ceciku …
Ted jeste zavest petiletky, planovane hospodaratvi a brigady soc.prc. …
Dekuju, zazil jsem, nechci …
Chci zit ve svete kde cestne uspesni mohou byt uspesni a nachopni jim neflusou na zada ..
… evidentně nechápete monopoly a jejich nebezpečí pro trh a spotřebitele. Všechno ostatní jsou jen žvásty.
Apple nema monopol … zakaznici maji moznost volby a za mene penez … Vyrobcu mobilu a modelu mobilu s android jsou kvanta, aplikaci na ne a ruznych sluzeb taktez … dokonce bych si tipl ze ne-apple uzivatelu mobilu, pocitaci, homekitu atd je na svete mnohem vic nez tech s apple …
bckp, dndjdn – vůbec nereagujte, pořád dokola stejná písnička, trapné, divím se, že vám na to ještě někdo reaguje na ty vaše nesmyslný názory. Být administrátorem, tak vás dávno zablokuji. Tyto komentáře čtu pořád dokola. Nemá to s vyjádřením názoru nic společného. Jen se snažíš poštvat ostatní a trolit.
… kdo jsi, že tady „mistruješ“ ostatní?
Apple a další omezované společnosti by měly z EU odejít. Netrvalo by dlouho a EU by je začala uplácet, aby se vrátily, protože jinak by lidi europoslance a hlavně tu přiblblou evropskou komisi vykostili. Já prostě nechci, aby Apple vyráběl další Android, mám iPhone, Mac a další právě proto, že jsou relativně uzavřené a hlavně bezpečné. Mám Apple Music, protože chci, kdybych chtěla Spotify, mám Spotify. A žádná regulace mě nedonutí si Spotify pořídit, protože 1. tam chybí spousta hudby a 2. Apple Music mi prostě vyhovuje. A to platí o všem, co Apple má a dělá.
Nebreč furt ty hloupá knedlo.
… především by překážkou pro „pořízení si“ Spotify mělo být to, že se nechová férově vůči všem hudebníkům a velmi zvýhodňuje „velké a slavné“ na úkor malých a začínajících, přestože ti malí a začínající mají srovnatelný počet poslechů. :-(
Pro mě je Spotify „no-go“ služba.
Ta naivita typu že to je bezpečné je k smíchu, Apple to pořád opakuje dokola a ty lidi tomu pořád věří, pak stačí poslat správně SMS a máte z toho cihlu nebo data pryč, zeptejte se Bezose jak mu to udělali Arabové. Lidi je to u všech systému zhruba stejné Apple nemá nic extra. Používejte co chcete a co vám vyhovuje funkcemi.
… přesně tak.
A zase vyšetřování kvůli „zvýhodňování“ vůči ostatním. Už jen čekám, kdy budou rejpat do supermarketů, že majitelé věrnostních kartiček mají slevy, zatímco ostatní ne…..fakt kocourkov.