Dánská společnost Bang Olufsen oslaví příští rok 100 let na trhu a i to je znamením toho, že je o její produkty stále zájem a to především díky jejich zajímavému a často netradičnímu designu spojenému se skvělým zvukem. Jedním z příkladů toho, jak vytvořit obrovský a přesto minimalistický reproduktor s úžasným zvukem, je Bang Olufsen A9, který mi dělá společnost.
Reproduktor letos oslaví již páté narozeniny a stal se doslova a do písmene ikonou značky a právě proto si zaslouží naší pozornost. Sám jej vlastním již několik let a proto recenzuji první generaci, která nabízí stejný zvuk jako poslední generace, ovšem může se lišit některými technickými detaily a proto právě u nich uvedu pro jistotu informace z nové, dnes již 5. generace Bang Olufsen A9.
Minimalistická, ale významná součást vašeho interiéru
To, první co vás uchvátí, je jeho design a zpracování. Reproduktor se v podstatě skládá ze tří částí, díky jejichž kombinacím si můžete vytvořit reproduktor zcela podle svých představ. Můžete si vybrat, jakou barvu mají mít dřevěné nožičky, jakou barvu má samotný reproduktor a zejména pak jeho okraj, který je vidět i z přední části a pak také látkový potah, jenž tvoří zcela nejzásadnější část reproduktorů. Existují dokonce i firmy, které vyrábí potahy s různým potiskem, aby se reproduktor stal dokonalou součástí vašeho interiéru.
Bang Olufsen A9 rozhodně není reproduktor do malých místností a to jak zvukem, tak rozměry. Přece jen se budete dívat na designový skvost vážící 15 kologramů a měřící 70 x 90 x 40 cm. Osobně jej mám u jedné ze stěn obývacího pokoje, jenž má 70 metrů čtverečních a přijde mi, že právě do podobných místností je určený. Pokud chcete ozvučit menší mísnost, například ložnici, která má okolo 20 metrů čtverečních, rozhodně bych se do A9 nepouštěl a raději zvolil například něco od Sonosu.
Zvuk Bang Olufsen A9 je všude a dokonale vás pohltí!
To první, co vás naprosto fascinuje v momentě, kdy si pustíte hudbu z A9, je, že vlastně úplně jedno, kde se nacházíte vůči reproduktoru. Reproduktor tak dokonale vyplní místnost zvukem, že je opravdu jedno, zda stojíte 5 nebo 25 metrů od něj a zda stojíte přímo před ním nebo v 90 stupňovém úhlu. Zvuk je zkrátka a jednoduše všude kolem vás a i když to nerad přiznávám, vůbec poprvé v životě dokáže nějaký reproduktor tak dokonale oklamat smysly, že vám je vlastně jedno, že se jedná o mono zvuk, protože hraje velmi podobně, jako kdybyste měli stereo. Respektive reproduktorů je uvnitř hned několik, ale místo, ze kterého vychází zvuk, je samozřejmě jen jedno, ovšem reproduktor to odkáže dokonale maskovat a stačí vám bohatě jeden.
Uvnitř reproduktoru jsou ukryty: 1 x 8″ woofer (400 wattů), 2 x 3” midrange (2×200 wattů), 2 x 1½” fullrange (2×200 wattů a 2 x ¾” tweeter (2x 150 wattů). Dohromady máte tedy k dispozici 1500 wattů. To, co dělá perfektní zvuk, je však aktivní kompenzace prostoru a adaptivní linearizace basů, což v praxi znamená, že reproduktor díky mikrofonům poslouchá odrazy zvuků, které posílá do místnosti a na základě toho, co se mu vrací, dokáže vylepšit zvuk tak, aby dokonale vyplnil celou místnost a nabídl co nejkvalitnější poslech.
I přesto, že se jedná o moderní reproduktor v plastovém těle, tak milujeme pouštět si večer při krbu starý jazz a právě v ten moment pochopíte, že Bang Olufsen A9 i přes moderní zpracování nabízí zvuk jako klasické dřevěné reprobedny. Skvěle vyniknou všechny nedokonalosti starých jazzových nahrávek a atmosféra v místnosti je velmi podobná tomu, jako byste seděli v baru v New Orleans.
Stejně tak dobře však vynikne moderní hudba a reproduktor u kvalitních nahrávek dokáže projevit perfektní vyvážení zvuku, kde neupředňosťnuje nic na sílu, ale naopak dává prostor vyniknout nahrávce tak, jak to zamýšlel samotný interpret. Je zkrátka jedno, jaký styl si pustíte, vždy vás dokáže zajmout, jak kvalitní reprodukce se dostane k vašim uším.
AirPlay, Bluetooth nebo kabel? žádný problém!
Bang Olufsen A9 nabízí hned několik možností připojení. Tím základním a pro mě v podstatě jediným používaným je AirPlay, tedy přes Wi-Fi. Zde je k dispozici Wi-fi 802.11 b/g/a/n/ac/ax a kromě AirPlay se můžete připojit také přes Spotify Connect, Chromecast, TIDAL Connect, B&O Radio,Deezer a QPlay 2.0.
Pokud z jakéhokoli důvodu zatoužíte po připojení přes Bluetooth, je vám k dispozici Bluetooth 5.3 s podporou AAC a SBC kodeků. Nechybí pak ani možnost připojení přes ethernet a k dispozici je také USB-C. Samozřejmostí je možnost vytvořit z dvojice Bang Olufsen A9 stereo pár a také je propojit v rámci multiroom.
Vše snadno nastavíte pomocí aplikace
Aplikace Bang Olufsen vám pomůže připojit váš reproduktor a nastavit mu co nejlepší možný zvuk. Můžete si zvolit umístění reproduktoru, díky kterému se zvuk přizpůsobí a také přizpůsobit ekvalizér. Bang Olufsen nenabízí klasický ekvalizér, ale místo toho si v podstatě pomocí funkce Beosonic nastavujete, jak chcete, aby reproduktor hrál.
Nechybí zde samozřejmě možnost spárování více reproduktorů v jeden celek, aktualizace firmware nebo například propojení reproduktoru s dalkovým ovladačem Bang Olufsen. V neposlední řadě pak můžete nastavit budíky, aby vás váš reproduktor vzbudil přehráním oblíbené skladby. Vše je velmi intuitivní, snadné a také v plně v češtině.
Kompletní balíček s neuvěřitelným zvukem!
Bang Olufsen A9 je zcela výjimečný reproduktor a to nejen svým designem, ale také zvukem. Musím sice souhlasit s tím, že pokud byste vzali 90 000Kč, za které se prodává, a nezáleželo vám na designu, ale pouze na zvuku, koupíte za tyto peníze o něco lepší zvuk, ovšem nedostanete kompletní balíček tak, jak vám jej servíruje Bang Olufsen. Můžete si koupit reproduktory, ovšem budete k ním potřebovat zesilovač, kabeláž a další věci.
V tomto případě si kupujete ikonu, která hraje naprosto neuvěřitelně a naplní jakoukoli místnost ve vašem domě zvukem, který vás poholtí a obklopí, ať už jste od reproduktoru 5 nebo 25 metrů. Jen při případné koupi nezapomínejte na fakt, že A9 je skutečně určený pro velké místnosti, kde dokáže plně vyniknout jeho potenciál. Já si jej nadmíru užívám a mohu jej všem pouze doporučit.
Píšete 80.000, odkaz je však na cenovku 90.000 🙄 Lepší zvuk dostanu z jakýchkoli aktivních špičkových repro, jako třeba Kef LS 50 II za polovinu cenu 😉 Zajímalo by mě, jak zvuk z jednoho místa nahradí stereo, s tím jsem se za 25 let audia ještě nesetkal, a neumí to ani špičky v oboru jako B&W, Sonus Faber apod.
KEF LS 50 Wireless 2 mám a neřekl bych, že v 70 metrové místnosti, ve které mám A9 mají lepší zvuk…. používám je k počítači jako klasické repro, nikoli na ozvučení obýváku. Vy ano? Nezlobte se, ale srovnáváte něco, co je zcela nesrovnatelné. A ano, pokud si sednete 2 metry od vašich KEF LS 50 II tak budete slyšet krásné stereo, pokud je necháte umístěné stejně a odejdete od nich 20 metrů, pak je uslyšíte hrát z jednoho bodu a stereo se ztratí nebo se pletu? Klidně se stavte poslechnout, obojí mám doma už roky, tedy dobře rozehrané a můžete porovnat, ale rozhodně bych nesrovnával reproduktory určené k poslechu hudby u počítače s reproduktorem, jehož cílem je ozvučit mi 70 metrový obývák…
Kef LS 50 II nepoužívám, ale mám je dobře naposlouchané u rodičů. Já vlastním Olympica Nova III + McIntosh, protože vyžaduji kvalitní poslech. Pokud chci místnost ozvučit, máte pravdu, z 20 m to na poslech nebude, na druhou stranu 20 m od nich určitě nejste. Já mám místnost vůči Vaší poloviční a poslechová vzdálenost je kolem 4 m.
Jen jsem poukazoval na to, ze z jedné (aktivní) bedny nelze udělat stereo, prostě nejde. Porovnával jsem aktivní repro vs aktivní repro, nezdá se mi na tom nic divného. Ze má A9 větší výkon na velkou místnost, to je dost možné.
Poslech by mi dával smysl, kdybyste vlastnil BEO 90, ty jsem nikdy neslyšel. Do vašich rozměrů by byly ideální, tak jestli je někdy budete mít, dejte vědět, rád si poslechnu.
Jsem zhruba 15 metru od A9… nevim no na me ten vas koment pusobil celkem zbytecne protoze srovnavate naprosto nesrovnatelne produlty. Jinak o tom ze to neni stereo pisu v recenzi.
Někdy zhruba ve druhé polovině 90. let jsme měli v přijímací místnosti kanceláře sestavu Beosound 9000, legendární stojanový designový CD přehrávač pro 6 CD, kdy jednotka s laserem přejížděla po CD umístěných v karuselu odshora dolů a zpět. V té době se samozřejmě CD ještě nevypalovaly, takže skze skleněný panel byl vidět potisk originálních CD, hlinikový panel přístroje a v dubu vyvedené reproduktory, skvělá show, mělo to úspěch u zákazníků. Krásný designový kus, od té doby považuju B&O za spíše snobskou záležitost „na pohled“, zvukově se to samozřejmě skutečné Hi-Fi nemohlo rovnat, když si uvědomím cenu v té době /12000DM, za to se dal pořídit byt, ve srovnání s tím působí dnešní cena tohoto reproduktoru (90.000Kč) jako tehdejších 10tis Kč, každopádně na ty časy rád vzpomínám a stále mě Bang Olufsen oslovuje designem.., zvukem rozhodně neurazí.