Když Apple před časem představil MacBook Air M2, schytal poměrně tvrdou kritiku za rychlost jeho základního úložiště. Ta totiž ve srovnání s MacBookem Air M1 razantně klesla, kvůli čemuž se začali mnozí uživatelé obávat toho, že práce s modelem M2 bude mezigeneračně paradoxně horší, jelikož bude stroj v některých úkonech pomalejší. To se sice nakonec nepotvrdilo, i tak však jablíčkáři doufali v to, že u další generace se v tomto směru Apple polepší. A taky že polepšil.
Zatímco základní MacBook Air M2 disponoval jedním úložným modulem o kapacitě 256 GB, MacBook Air M1 nabízel dva moduly o kapacitě 128 GB, díky kterým byla jeho paměť rychlejší. A právě toto řešení oprášil Apple i nyní. V základním MacBooku Air M3 s 256 GB úložištěm jsou totiž opět použity dva 128 GB moduly, díky čemuž je tak rychlost úložiště výrazně vyšší než tomu bylo u modelu s M2. Tuto skutečnost odhalily už naše testy v recenzi, ze kterých vyšel model M3 rychlostně výrazně lépe, ale taktéž rozbor tohoto MacBooku. Pohled do jeho nitra totiž potvrdil, že se v jeho těle skutečně nachází nikoliv jeden, ale hned dva moduly. Na rozbor se můžete podívat níže.
proto jsem M2 Air koupil s 512GB, nehledě na to, že rozdíl rychlosti zápisu/čtení běžný uživatel nepozná.
Omyl, uživatel M2 s jednočipem 256GB to nepříjemně pozná pokaždé, jakmile dojde na masivnější swap po zaplnění RAMky, což jde v případě 8GB UM celkem rychle…
M1-M3 512GB tvořený 2x256GB obdobně jako M1 jakož M3 již v případě 256GB = 2x128GB tento problém nemá díky dostatečné rychlosti, jak zápisu, tak čtení :)
Zaplaťbůh, že v tomto punktu opět najeli na cestu zdravého rozumu :)
Celkem švanda je, že 2x128GB M3 SSD má stejné označení AP0256Z jako jednočip 256GB u M2 – tímto info úskokem zřejmě pro jistotu sichrují – co kdyby, že ;) – běžně slabou informovanost BFU…
Už jen kvůli tomuto ‚novému‘ mnohem lepšímu, neboť takřka 2x rychlejšímu úložišti v M3 Airu se totiž ušetřené 2000,- Kč při nákupu 256 GB M2 Airu (s libovolnou RAM) NEVYPLATÍ ANI OMYLEM => FAKT HO NEBERTE !!!
256GB už je v dnešní době zralé na vyřazení z ceníku (no po pravdě, to už je tak 5 let), jenže by se tím pokazil onen marketingový údaj „cena od…“
Jj, svatá pravda :)
To si děláš srandu? 5 let, spíš minimálně 10-15 let!
256GB je pomalu i v mobilu málo.
Na všem zlém je i něco dobré, Apple svými nekřesťanskými cenami úložišť alespoň dlouhodobě nechává více vydělat výrobcům externích SSD + HDD ;-)
Z hlediska rychlosti je to fajn. Avšak čistě technicky, je to krok ke snížení spolehlivosti. 2 disky zapojené ve stripu jsou sice rychlejší, ale zároveň se tím zvyšuje šance, že uživatel přijde o data v případě selhání jednoho z disků. Samozřejmě je to čistě statistika a každý by měl bez ohledu na typ úložiště ještě zálohovat jinam. Jinak souhlasím, že 256GB SSD a 8GB RAM je v dnešní době málo. Ale nevím, co by Apple mohlo donutit tuto praktiku změnit. Konkurenci bohužel v tomto segmentu příliš nemají, takže si můžou dělat skoro co chtějí. Já stříhám ve FinalCutu od roku 2005 prakticky denně a zároveň pravidelně testuji i ostatní profesionální střihové sw a musím uznat, že v rychlosti střihu a uživatelského komfortu a dalších věcí, které by byly na delší článek, nemá FinalCut konkurenci. Takže ani není šance mac svět opustit.
Vážně chceš tvrdit, že FC je v renderingu na Mx/Pro/Max/Ultra strojích rychlejší, než DVR? Ale, no tak!
Tak jelikož rychlost macu dostačuje, tak můžu vše střihat v nativním kodeku, bez potíží i využívat multicam a nepotřebuji nic renderovat. Samotný export je již otázka několika minut a když ho srovnám v jiných sw i třeba na pc, tak je velmi rychlé a srovnatelné s výkonými střihovými stroji. Pracoval jsem i na pc a dokonce jsem jednu dobu využíval hackintosh, takže vím o čem mluvím. Ale hlavně jsem psal o uživatelském komfortu. FCP je velmi rýchlý na timeline, magnetic timeline umožňuje snadno provádět kroky, které v jiných sw trvají déle a jsou nepohodlné. Výborná knihovna s možností filtrování a výběrem favorites částí záběrů, katalogizování, klíčová slova atd. Možnosti rychlého multicamu s automatickou synchronizací obrazu podle ruchového zvuku z kamer funguje velmi spolehlivě. Stabilizace obrazu jsou také mnohem kvalitnější než v jiných sw. Dopočítávání chybějících snímků při různých obrazových formátech a frekvencí také nemá absolutně konkurenci. Velmi často dostanu drony ze zahraničí na na 24 nebo 30p a fcp to dokáže bezchybně dopočítat například na 50p, když je to potřeba. Dokáže bez potíží převádět progresivní obraz na půlsnímky pro některé televize, které v tom ještě vysílají. Barvení je ve fcp velmi rychlé pohodlné a pro základní korekce dostačující. Systém proxy souborů funguje skvěle a je možné stříhat třeba v zahraničí a druhý mac s ostrými daty mít v ČR na bezpečném místě. Posíláte si pak jen 10x menší proxy soubory v h264 a po sestříhání pošlete na server jen xml soubor se střihy. V týmu máme několik střihačů a jeden trávil půl roku na Kanárských ostrovech a já například několik měsíců v Asii a při tom stříhat v týdenní frekvenci. Mohl bych se tu rozepisovat ještě pěkně dlouho, ale je to zbytečné. Prošel jsem si vším možným, Avidem MC, Premiérou, Davinci Resolve, FCP6,7,X a musím říct, že mi současný FCPX vyhovuje. Má také své chyby a často je i reportuju. Ale z hlediska SW a HW nemám momentálně moc na výběr, vrátit se na pc a na archaický Avid či jiné se mi vážně nechce. Jinak mám samozřejmě velkou řadu různých maců, některé i dědečky. Ale osobně mě velmi překvapilo, jak obstojně se dá pracovat, stříhat video na obyčejném Macbooku air M1 v základním provedení. Samozřejmě je to nouzové řešení, ale dá se. :)
OK, jak je ctěná libost: Vážně chceš tvrdit, že FC je v ‚tom tvém exportu‘ na Mx/Pro/Max/Ultra strojích rychlejší, než DVR? Ale, no tak! ;)
Co z toho Tebou zmíněného zvládá DVR nějak špatně?
Jasně oba softy mají lehce odlišnou filozofii, ale jinak?
Zdravim, ma nekdo porovnani, 256 gb M2 a 256 gb M3 a 512 gb M3? Diky
Exaktní srovnání SSD 256GB M2 vs M3 máš kupř. jak ve zdejší recenzi, tak ve zmíněném videu Maxtech YT kanálu, pro porovnání s 512GB i s celkovými výkony si počkej tamtéž, bude počítám ještě tento týden, ale výsledky budou takřka jistě hodně podobné jako M3 2x128GB – ostatně jako tomu bylo i u bezkurvítkového M1 ;)