Zaujal vás v pondělí představený MacBook Air M3 a přemýšlíte nad tím, že byste si jej pořídili? Výborně, pak by totiž přesně vás mohly následující řádky zajímat. Tento stroj mi již dorazil na testování a poté, co jsem jej spolu s vámi v našem unboxingu vybalil, je čas vám popsat, jaký dojem dokáže stroj udělat na uživatele „na první dobrou“ po chvíli hraní si s ním.
Ještě než se pustím do líčení mých prvních dojmů, nicméně raději ještě jednou zdůrazním, že se jedná o první dojmy z MacBooku nabyté po pár desítkách minut jeho používání. Článek je tedy založen vyloženě na tom, jak na mě jakožto na majitele MacBooku Air M1 tato novinka působí „na první dobrou“ – tedy bez nějakého komplexnějšího testování. To samozřejmě provedu také, ale až v rámci klasické recenze. Následující řádky tedy berte prosím skutečně jen jako popis pocitů, které ve mně MacBook po pár desítkách minut testování vyvolal a nedělejte z nich tedy žádné větší závěry. Na ty je skutečně čas až po recenzi.
Na test dorazil konkrétně 13″ model čipem M3 osazeným 8jádrovým CPU, 8jádrovým GPU, dále pak 8 GB RAM paměti a 256 GB úložištěm. Co se týče barvy, k dispozici mám konkrétně temně inkoustovou, kterou lze – jak již její název napovídá – popsat jako velmi tmavě modrou. Nejedná se přitom o žádnou novinku, s tímto odstínem totiž dorazil Apple již u MacBooků Air M2. Zcela stejné však „kabátky“ Airů M2 a M3 nejsou. U novinky totiž Apple nasadil anodizovaný povrch, který eliminuje ulpívání otisků prstů či různých šmouh. A musím říci, že je to opravdu znát.
Zatímco na Airy M2 se s trochou nadsázky stačilo jen špatně podívat a už na něm byly otisky prstů a šmouhy, povrch Airů M3 otiskům a jiným nečistotám odolává vcelku solidně. Jasně, ne všemu tento povrch odolá, ale když jsem zkoušel Mac brát do rukou, abych si jej co nejlépe prohlédl, a poté jej položil na stůl, rozhodně nebyl zralý na kompletní přeleštění.
Druhou a podstatně zásadnější novinkou Airu M3 je právě čip M3, který v tomto počítači nahrazuje M2 z předešlé generace. Apple ve své tiskové zprávě slibuje, že oproti Airu M1 je novinka až o 60 % rychlejší, přičemž v porovnání s nejrychlejším Inteláckým MacBookem Air je dokonce 13x rychlejší. Ačkoliv důkladnější testování mě teprve čeká a nerad bych zde tedy vynášel jakékoliv větší verdikty, musím říci, že v porovnání s MacBookem Air M1 je zrychlení skutečně znát.
Minimálně spouštění aplikací – a to jak nativních, tak stažených z App Store – je viditelně rychlejší, což je rozhodně příjemné. Díky vyšší rychlosti jsou totiž celkově příjemnější i naprosté elementární činnosti ve formě procházení systému a tak podobně. Už nyní si tedy troufám říci, že se není třeba bát toho, že byste si po přechodu z M1 na M3 zrychlení nevšimli, protože pocítit rozhodně lze. Jaký je rozdíl mezi M2 a M3 sice posoudit nemůžu, nicméně upřímně si myslím, že by toto srovnání stejně nemělo moc smysl, protože majitelé MacBooků Air M2 nejsou pro Apple cílovou skupinou pro prodej MacBooků Air M3.
Chválit bych upřímně mohl i dál, to už by se ale nejednalo o novinky, které přinesl přímo Air M3. Ten toho totiž přinesl nového velmi málo, nicméně v kombinaci s prvky, které se ukázaly u MacBooků Air M2 jako trefa do černého, to ve výsledku vlastně ani nevadí. Design je totiž stále velmi povedený, displej překrásný, zvuk velmi dobrý a skvěle jsou na tom i mikrofony.
Super je ale třeba i MagSafe 2, portová výbava či výdrž. Jak ale říkám, tohle všechno jsou věci, se kterými přišel už MacBook Air M2, takže nemá příliš smysl se nad nimi rozplývat. Právě díky jejich kombinaci s pár novinkami pro letošek mi však připadá nový MacBook Air M3 po pár desítkách minut jako naprosto perfektní stroj pro všechny, které již omrzely jejich M1 Macy či snad modely ještě starší.
Skvělá portová výbava? Opravdu?
V době, kdy je USB-C prakticky ve všem opravdu.
Řekl bych, že autor komentu měl na mysli ty pouze 2 USB-C, s jen Tb3 a to left side only…
..alespoň 15″ Air by si zasloužil 3. vpravo + SD čtečku, když už ne HDMI…
Ano, opravdu!
Tak nevim, ale prijde mi, ze to psal nekdo kdo s macem nepracuje nebo je to PR clanek. Neco pres mesic vlastnim M3 Pro (36GB RAM), kdy jsem presel z M1 Pro (16 GB RAM). Jako stroj je to vykonej a dobrej (nehodnotim cenu + nehoraznou prirazku za SSD a RAM), ale ze bych pocitil nejaky extra vykon oproti M1 se moc neda rict. Pokud nebuildim aplikaci nebo neco CPU/GPU heavy, pak rozdil nepoznam.
Ahoj, prosímtě můžeš upřímně říct, pokud bys měl svou zkušenost, zvolil bys M3 PRO s 36GB RAM, nebo bys šel do M3 (ne-PRO) s 24 GB RAM?
Strasne zalezi co budete delat/spoustet/?buildit,
Me osobne i na code staci 16GB ram a i s tim si poustim local AI model (7B) a v pohode to zvladne, takze myslim, ze 24GB by melo stacit. To z pohledu vykonu.
Jaky je rozdil mezi ne-PRO a PRO verzi nevim. Ja napr. ani nepouzivam MagSafe protoze k monitorum se pripojuji usb-c.
Za me, pokud uzijes tu vetsi RAM a CENU, pak klidne jdi do drazsiho :)
Achjo. Přes 7 let sedím denně 8+ hodin u Macu, z toho cca 3 roky před MacBookem Air M1. Troufám si tedy říci, že celkem poznám, jak se M3 oproti M1 v Airu chová. A chová se tak, jak píšu – tedy že starty aplikací atd jsou příjemně rychlejší. Že vy výkon necítíte by snad ani nemělo překvapiv. Vždyť Pro čip je výkonnostně už od první generace úplně jinde než základní M. Tam je snad jasné, že v jednoduchých úlohách se jen stěží někam pohnete, ale v těch náročnějších už to je hukot.
To je nějaké zvláštní tvrzení. Spouštění systému a otevírání aplikací nemá moc společného s výkonem CPU/GPU, ale spíš jde o rychlost úložiště a obecně OS. Dle technických specifikací Air M1 vs M3 je M3 úložiště jen velmi lehce rychlejší (čtení cca 2800 vs 3000). Proč by měl být nějak rapidně viditelně rychlejší při standardní práci a otevírání/přepínání programů? Byl jsem si na chvíli sednout u MacBook PRO M3 a nepoznal jsem žádný rozdíl při běžné práci v porovnání s M1 (16RAM/256). Je ale možné, že každý máme jiné vnímání. Bylo by fajn udělat opravdové technické srovnání a ne jen „mám pocit“. A ne, že nechám renderovat něco v 8K, to je většině lidí u zadele protože to nepoužívají. Ale spuštění systému, spouštění aplikací, přepínání spuštěných aplikací, prostě REALITA běžného používání.
… a taky u toho sedím jako IT 8+ hodin denně a je to můj čtvrtý MAC.
Myslete si, co chcete. Já tady mám před sebou jak M1, tak M3, takže vím, co píšu. A i když z M1 přesedlám po chvilce na M3, je svižnější, takže to není jen o nějakém face to face srovnání. Hlavně si ale myslím, že bychom neměli zapomínat na to, že se stále bavíme o vstupním počítači do světa Applu a stroji, který je pro kancelářskou práci, studium či celkově Basic práci. Každé, byť sebemenší, zrychlení je tu tedy fajn.
Od časopisu Vašeho formátu bych právě face2face srovnání (exaktní časový test) očekával a ne „přijde mi to“. Berte to jako námět a ne jako kritiku.
Karle, nechci se s tu s vámi hádat, protože mi přijdete rozumný, ale ještě jednou zareaguji. Jednak stále nemohu souhlasit s tím, že CPU nemá nic společného s rychlostí Macu při běžné práci a vše je o úložišti, protože by to znamenalo, že M2 MacBooky Air s pomalejším úložištěm by byly ve startech aplikací atd pomalejší než M1 Macy. A jednak chci jen znovu zdůraznit, že komentujete PRVNÍ DOJMY, do kterých „přijde mi to“ dle mého patří. Na benchmarková měření, měření disku atd se můžete pak podívat v recenzi. A nebojte, jako kritiku to neberu. Jen mě trochu mrzí, že musím jakožto člověk, kdo má ty dva Macy reálně před sebou na stole, přesvědčovat o jejich fungování někoho, kdo ne.
To si bude muset asi každý vyzkoušet sám,
používám na stole Mac Studio M1 Ultra, a na přenášení nebo pro mě „polostolní počítač“ Macbook Pro 16″ čip M3 Max,
Mac Studio jsem koupil v doprodeji nejmenovaného APR ve slevě ze 120.000 na cca 60000,- a Macbook Pro stál před pár týdny více než dvojnásobek.
Výkonostní rozdíl při náročné práci za mě stále ve prospěch toho M1 Ultra, podotýkám, že při „běžné“ práci to naprosto poznat není.
Beru samozřejmě na vědomí, že srovnávám naprostý high end řady M1 s vyšším středem, ale nikoliv „high-end“ – M3 Max, stejně tak že srovnávám pracovní stanici s laptopem.
Z mého okolí má mnoho lidí stále M1, ať už v základní verzi, nebo Pro či Max, Mac Mini čim Macbook Pro /Air,
a nikdo z nich nemá důvod k upgrade. Alespoň tedy z pohledu, že by snad pociťovali nedostatek výkonu.
K tematice Apple Silicon doporučuju přečíst článek
„Apple Silicon čipy jsou tak dobré, že můžou zpomalit technologický pokrok“,
na jednom konkurenčním zpravodajském serveru, kdo si bude chtít dohledat, dohledá.
Kde koupím ten náš časopis?
Málokde, bývá rychle vyprodán ;) podpultové zboží !
„…majitelé MacBooků Air M2 nejsou pro Apple cílovou skupinou pro prodej MacBooků Air M3.“ Řekl bych, že to nejsou ani ti se základem M1 8/256GB ;)
Upgrade z M1 začne mít skutečný smysl od pořádně 3nm M4, tedy dojde-li na proponovanou hlubší změnu designu oproti 5nm, neb i ‚3‘nm M3 ( ‚ ‚ proto, že o úplně čisté 3nm ještě nejde ) je bohužel stále jen jeho lehkou evolucí 5nm M2 – doufejme, že poslední…
Za mě to jako první bude až – snad – ‚2‘nm, tedy reálně 3.gen 3nm(lehce pod) M5, kdy předpokládám již opravdu bude stát za investici 56-60k v případě 15″ 24/512GB – že by dali 1TB v základu se „nebojím“, samo nezlobil bych se :)
..ještě dodatek k rozumnému minimu 24GB ( a to pro sichr již dnes! ) – důvody jsou:
1) V době M5 (25-26) vidím 16GB-UM IMHO obdobně na hraně jako akt. 8GB a to i v důsledku stále mohutnější a tím i nenasytnější AI…
2) …a právě i (nejen) s ní související alespoň minimální Future Proofing :)
…ještě oprava data nasazení M5 – jsou to samo nejdříve 26-27 ;)
….ačkoli v – takřka – ideálním světě i 25 :)
Roky jedu na Mac …
taham s sebou a pracuju aktualne na Air M1, nekoduju aplikace ale standardni heavy kancelarska prace, kvanta tabulek v excelu, prezentace, mail, intennet … vutsi mnozstvi oken, ploch, aplikaci najednou …
kdyz sedim u domaciho iMac 2015, tak delam to same (Air mam na to kam jdu s taskou … kancelar, schuzky …. )… a vcelku staci, akorat pri restartu to krapet dele trva nez se vsechny aplikace nastartujou …
a nejak mi unika co maji „bezni“(nemyslim heavy user) porad s vykonem …. Air M1 pro mne frci jhak vino…. a presel jsme na nej ze starickeho Air 11″jen proto, ze jsem zacal blbe videt a ta obraovka byla mala …
Pokud jsou rozdily v rychlosti nacitani aplikaci atd v milisekundach nebo desetinach sekund, tak to neni o vyssi produktivite, rychlosti prace atd …
Ale muze to byt o pocitu ze to jede rychlejs a i tenhle pocit vnitrniho uspokojeni z prace s hezkym, novym, vykonnym nastrojem je dulezity a dela cloveka stastnym, spokojenym a v dusledku pracovne vykonnejsim …