Před pár týdny se prohnaly médií zprávy o tom, že Evropská komise napařila Applu pokutu ve výši zhruba 500 milionů euro za to, že zneužil své dominantní postavení na trhu s hudebními streamovacími službami. Tehdy se však jednalo o neoficiální informace, se kterými měl být Apple seznámen interně ještě předtím, než mu Evropská komise doručí oficiální verdikt, který rovněž oznámí veřejnosti. Jak se však dnes ukázalo, tehdejší výše pokuty byla výrazně nižší, než ke které se nakonec Evropská komise odhodlala. Dnes totiž bylo oznámeno, že Apple dostává za svůj prohřešek na poli streamovacích služeb pokutu ve výši 1,8 miliardy euro.
Asi vás příliš vzhledem k astronomické výši pokuty nepřekvapí, že u ní Apple neváhal ani chvíli s odvoláním se. Je totiž přesvědčen o tom, že žádné zákony neporušil a Evropskou komisi se proto bude nyní snažit přesvědčit o tom, že je mu pokuta udělena neprávem. Je nicméně velkou otázkou, jak velkou šanci na úspěch má. Apple totiž podle EU bránil vývojářům aplikací pro streamování hudby, aby si jejich uživatelé mohli právě tyto streamovací platformy předplácet skrze jejich aplikace na iPhonech jiným způsobem než přes platební bránu v App Store. Jinými slovy, streamovací služby byly Applem nuceny k tomu, aby pokud chtějí předplatitelům umožnit předplacení služeb, odváděly Applu provize z prodejů přes App Store. Háček je pak v tom, že jinou možnost než tu, kterou jim nabízel právě Apple, neměly. Přesně z tohoto důvodu je ostatně Spotify již dlouhé roky přes iPhone nepředplatitelné a vše se tedy musí řešit bokem na webu.
Právě Spotify bylo ostatně jedním z hlavních iniciátorů vyšetřování Applu za jeho protisoutěžní praktiky, jelikož provizi Applu vnímá dlouhodobě jako extrémně přemrštěnou. Jelikož však chtělo Spotify zůstat bez problémů v App Store, museli přistoupit na hru Applu a svůj platební systém přes mobilní aplikaci neprezentovat, čímž se však ve výsledku jednak připravovalo o zisk. To například vývojáři z Epic Games takto tolerantní nebyli, do Fortnite v minulosti vlastní platební bránu nasadili a následně se z App Store velmi rychle poroučeli i se svým vývojářským účtem, který jim byl zablokován.
Bude extrémně zajímavé sledovat, jak se celkově situace okolo platebních systémů třetích stran v aplikacích a tak podobně do budoucna vyvine. Apple totiž kvůli novému zákonu o digitálních trzích v Evropské unii mění pravidla App Store, která nyní umožní odkazovat z aplikace na jejich vlastní platební systémy a tedy de facto umožní jednodušší předplácení aplikací mimo App Store. Jeho pojetí nařízení Evropské unie je však pro mnohé vývojáře stále nepřijatelné a proto ve velkém volají po prošetření. Nelze proto vyloučit, že se EU v nadcházejících týdnech na Apple zaměří ještě více a po prošetření všech změn v iOS jej zavalí další náloží pokut.
šílené na tom celém je fakt, že tyto firmy si myslí, že by App Store měl být otevřen, tzn. aby nemuseli nic platit pro přístup k lukrativní skupině platících zákazníků
Asi je ok, že ak ja som dosť lukratívny na to, aby vďaka mne mali zákazníkov aj iní (a teda aj vďaka mne zarábali), mala by mi za to patriť provízia z ich zisku. Otázka je, koľko si za to budem pýtať. Či som nenažraný, pretože môj takmer monopol mi to dovoľuje, alebo sme ako partneri obaja spokojní. Zdravé podnikateľské a konkurenčné prostredie je jedna vec, ale už je niečo iné, ak svoje postavenie niekto začne zneužívať. Aj keď ho budoval desiatky rokov.
A teraz vôbec nehodnotím, či Apple je, alebo nie je v práve. Všeobecne by to tak malo platiť. Veď ak by nebol niekto, kto by do toho za určitých podmienok mohol zasiahnuť, tak nejaká spoločnosť by časom svojou veľkosťou a silou mohla získať abnormálne postavenie na celom trhu.
Za mne je to jednoduchy
– chci vyrobek od Applu s tim ze ma nejaka omezeni v ramci otevrenosti? Pokud ano, koupim a respektuju pravidla.
– chci uplnou otevrenost vseho vsude? Nekoupim si Apple …
Volba je vzdycky na mne …
Ono je tenhle hon na konkretni firmy ktere nejak buduji svuj system a technologickou koncepci neco jako kdyby chteli po vyrobcich elektromobilu aby se v ramci otevrenosti do nich dala lit nafta, vyrobcich naftaku aby se do nich dal lit benzin a pripadne se nadrz naplnila ze zasuvky, aby sly do mechanickych hodinek davat baterky a aby digitalky mely natahovaci kolecko …
Ale v tomto prípade sa voči Apple praktikám neohradil bežný užívateľ, ale iný podnikateľský subjekt.
Vyrobce nafty, kteremu vadi ze auta na benzin nejezdi na naftu …
@Slavek: Reagoval som skôr na prvú časť vášho príspevku. Že ak chcem, tak si kúpim a rešpektujem a ak nie tak si nekúpim. To sa asi fakt týka skôr spotrebiteľa ako nejakých výrobcov.
Ale nemyslím si, že aj tie príklady úplne vystihujú pointu. Ak správne chápem ten spor, tak on nie je o tom, že jeden žiada druhého aby umožnil prvému fungovať v jeho prostredí, ale koľko si za také fungovanie pýta.
Teda vo vašom príklade výrobcovi nafty nevadí to, že auta jazdia na benzín, ale koľko si výrobca auta na benzín bude pýtať za to, že im popri benzíne umožní jazdiť aj na naftu. No a ak to bude neprimerané až likvidačne, alebo sa preukáže, že je to účelové, no tak to v poriadku asi nie je. Môže to presa viesť až k úplnej likvidácii výrobcu nafty, teda konkurencie.
Ja myslim ze je to porad dokola …
– mam hospodu, ktera ma nejaky koncept, do ktereho nezapadaji maly nevychovany parchanti kteri rusi ostatni hosty a rodice je nezvladaji nebo jim je to jedno … zakazu jim do meho podniku vstup … a uz po mne jdou urady
– ale uz muzu mit vyhradne panske kadernictvi, to nevadi …
– mam kavarnu, ktera ma nejaky koncept a chci, aby obsluha byla vyhradne panska, nebo damska, nebo blondata, zrzava nebo z afriky… ale do naboroveho inzeratu to nemuzu dat, protoze je to diskriminacni, prestoze to je muj podnik a muj koncept …
– jsem vyrobce spotrebni elektroniky, vytvorim ekosystem a celkovy koncept, a za vstup ostatnich poskytovatelu sluzeb, kteri na nem (mnou vy,yslenem a vytvorenem ) budou profitovat, si nemuzu urcit castku kterou od nich za ten pristup chci (a kazdemu je kulovy do toho jak jsem si ten desatek stanovil … bud chteji a zaplati, nebo nechteji a jdou jinam … )
… cili … kazdy ma moznost vytvorit svuj enkosystem uzivatelu, sprizenych vyrobcu a poskytovatelu sluzeb … a kdyz bude hodne dobry, klidne muze Apple prevalcovat … zatim to ale vypada ze ostatni chteji vyuzivat pristup k ekosystemu ne za cenu kterou povazuje za spravnou „tvurce“ale kolik chteji platit „oni“ … neco ve smyslu „chci si koupit chelba u pekare kterej ho pece skvostnej, ale polsu na nej inspekci z financaku a hygieny, protoze je to hajzl a chce za ten svuj vymazlenej chleba nejlepsi v kraji 75Kc ale ja si myslim ze by ho mel prodavat za 37Kc …
No a ked na to pozriete opacne? Predstavte si ze podnikate no na trhu je jeden abnormalne silny konkurent, ktory si nastavuje podmienky tak, ze vam to moze robit problem. A moze do dospiet k tomu, ze skrachujete.
Uz nehovorim o apple a o tomto spore, ale uplne vseobecne. Nemal by tu v takomto pripade byt niekto, kto trosku upravi, alebo postrazi pravidla hry? Spravna otazka urcite je do akej mieri a co budeme povazovat za primerane a uz neprimerane spravanie sa na trhu.