Čínské online tržiště Temu odesílá podle bezpečnostních expertů na čínské servery extrémní množství dat uživatelů. Lidé, kteřé mají aplikaci nainstalovanou odesílají na čínské servery kontakty ze svého telefonu, včetně adres nebo data narození, historii prohlížeče, odkazy na sociální sítě, informace o poloze a také data z mikorofonu. Samozřejmě většina těchto věcí se týká převážně operačního systému Android, protože ne všechna data umožňuje iOS odesílat, ovšem i v případě iOS dochází ke sběru citlivých informací.
Jen v Google Play má aplikace Temu více než 100 milionů stažení a to zejména díky možnosti zde sehnat téměř vše, co na Aliexpresu, Wish nebo Shein a to přitom ještě levněji. Odborníci ze společnosti Grizzly Research provedli hloubkovou analýzu dat aplikace a to včetně zdrojového kódu. Na základě této analýzy zjistili, že Temu je ve skutečnosti velmi sofistikovaný Spyware, který krade osobní data uživatelů.
Šéf společnosti Grizzly Research Siegfied Eggert uvedl pro CNBC, že je dle jeho názoru Temu nejnebezpečnější aplikací dostupnou veřejnosti. To, co mu na aplikaci vadí, nejvíc je, že odesílá na své domácí servery v Číně data, která vůbec nijak nesouvisí s chodem nebo funkcí aplikace. Je logické, že pokud chcete nahrávat do nějaké aplikace fotky, potřebuje přístup k vaší galerii, že pokud chcete napsat konkrétnímu kontaktu, potřebuje aplikace přístup k vašim kontaktům. Ovšem Temu vyžaduje přístup například ke kontaktům, které však nijak nepotřebuje pro svůj provoz.
Temu chce také přístup k historii prohlížeče, odkazům na sociální sítě, GPS lokaci nebo mikrofonu. Taktéž shromažďuje údaje o zařízení uzživatele a to včetně IP adresy. Temu to většinou dělá skrytě a bez jakéhokoli vědomí uživatelů, tedy na systémech, které to umožňují. Podle Grizzly Research mohou čínské firmy fungovat pouze za těch podmínek, že k jejich databázi mají přístup vládní agentury. Tedy například armáda, policie a další složky státního aparátu.
Prohlášení Temu
Po zveřejnění výše uvedného článku nás kontaktovali zástupci společnosti Temu pro náš region a požádali nás o zveřejnění jejich vlastního prohlášení, reagujícího na výše uvedený text. Vyjádření společnosti Temu je následující:
„Obvinění ve zprávě jsou zcela nepodložená a vydala je malá firma, která působí na trhu krátce a navíc se špatnými výsledky. Zpráva byla zveřejněna se záměrem vyvolat paniku a snížit ceny akcií, což firmě umožní profitovat z rozhodnutí o krátkém prodeji. Jejich motivy a neobvyklé činy jsou zcela zřejmé. Jsme rádi, když vidíme, že většina investorů a spotřebitelů pochopila základní motivy a prohlédla nepodložená obvinění. Cena akcií mateřské společnosti Temu, PDD Holdings, od zveřejnění zprávy na začátku září vzrostla o více než 40 %. Přestože zpráva byla zcela neopodstatněná, uvědomujeme si potřebu sdělovat uživatelům naše postupy v oblasti dat a bezpečnostní protokoly otevřeným a transparentním způsobem a podnikli jsme kroky ke zlepšení komunikace.“
Tak myslím, že i android umožňuje povolit/zakázat přístup aplikace ke konkrétním datům. Není to jen výsada iOS. A pokud nějaký uživatel bezmyšlenkovitě odkliká vše co vidí, dobře mu tak, jestli dojde ke zneužití dat.
to je tak jedno, co povolis alebo nepovolis na androide, aj tak zbieraju data, ktore potrebuju pre svoj zivot, inak by android nikto nevyvijal zadarmo, dnes sa plati sukromim
Hapiku hapiku, je vidět že o tom nemáš ani páru. Bez povolení oprávnění mají aplikace smůlu. A můžeš si o nebezpečí androidu a bezpečnosti iOS nalhávat co chceš 😆.
BTW víš, že Google sbírá data i na iOS? A hodný Apple za to od něj inkasuje miliardy USD 😆.
A k čemu ta aplikace je? No přece k Temu aby nás sledovali.
😆👍
Ja bych to nehrotil. Sledovaný jsme dáno vsichni. Máš mob ? Máš platební kartu? Tak víme Vše. Všude dnes kamery. Tak co ? A co jiné app co posílají data někam ? Řešení je snadné. Plať jen na dřevo. Vyhrabej z šuplíku nokii 3210. Kup si hold předplacenou kartu a dobíjej kredit v hotovosti. A mas o 75% klid na duši že nejsi už tak šmírovaní. A ještě zruš všecky socky sítě. :-)))
Ať si mě sledují když jsem pro Čínu zajímavý, já nemám co skrývat a pokud něco nenajdou ať se ozvou a já jim to napíšu. Windows taky pořád něco stahuje a odesílá do USA a nikomu to nevadí.
Windows ma lidar a scanuje do milimetru presne okolni ulice?