Minulý týden společnost Apple vydala řadu oznámení, souvisejících se změnami v App Store a iPhonu v Evropské unii. Společnost Apple tyto změny provádí, protože musí dodržovat zákon o digitálních trzích, a z nového rozhovoru s Philem Schillerem je zřejmé, že Apple má z těchto změn velké obavy.
V rozhovoru pro Fast Company Phil Schiller připustil, že změny, jako jsou alternativní online obchody s aplikacemi a alternativní možnosti nákupu v aplikacích, znamenají pro vývojáře nové možnosti. Tyto možnosti však s sebou nesou také jistá nesporná rizika. „Tato nová nařízení sice přinášejí nové možnosti pro vývojáře, ale také nová rizika. Tomu se nevyhneme. Proto děláme vše pro to, abychom tato rizika pro všechny minimalizovali,“ uvedl Schiller ve zmíněném rozhovoru.
Alternativní online obchody kromě jiného například mají potenciál dostat do iPhonů obsah, který Apple ve svém App Storu dříve nepovoloval. Schiller v rozhovoru pro Fast Company uvedl, že se může zkrátka jednat o obsah, který společnost Apple vyhodnotila jako nebezpečný nebo nevhodný. „To, zda jiné obchody s aplikacemi budou mít stejné podmínky a omezení, již nebude záviset na našem rozhodnutí,“ podotkl.
Schiller dále uvedl, že společnost Apple musela po více než 15 let čelit podnětům buďto k větší benevolenci, co se týče obsahu v App Storu, nebo naopak ke zvýšené kontrole potenciálně závadného obsahu. Apple v průběhu let vytvořil svá vlastní pravidla, která podle něj fungují. Tato pravidla ale nebudou platit na jiných obchodech s aplikacemi, což zvyšuje riziko, že zejména „zranitelnější“ uživatelé mohou narazit na nevhodný nebo rizikový obsah. Schiller se podle svých slov obává aplikací, které budou dostupné mimo App Store, stejně jako toho, že mnozí uživatelé bezmyšlenkovitě odsouhlasí pravidla užívání těchto alternativních tržišť.
Určitě nemám v plánu použít cokoliv mimo AppStore. A je téměř jisté, že s uvolněním pravidel se budou zločinecké skupiny snažit něco někam propašovat. Proto zůstanu věrný AppStore. Již brzy se uvidí jak nám EU zkvalitní život.
Obrovske riziko pre jejich zisky :D
Oni by najradsej zrusili aj moznost instalacie appiek na macOS mimo app store, ale na to nepresvedcili vyvojarov, ze jejich Mac App Store je dobre miesto na stahovanie appiek. A nieje sa comu cudovat – app store za 30% a po posveteni alebo 0% a bez obmedzeni.
Na druhou stranu, je na uživateli, co si do telefonu nainstaluje a pokud si chce zařízení zavirovat, jeho problém. Spíše by se měla společnost věnovat osvětě, než stále lidi vodit za ručičku a přemýšlet za ně.
Ohrožení zisků Applu? Bezesporu. Zásadní snížení bezpečnosti iOS? Bez diskuze. A ano – mám problém se snížením bezpečnosti platformy – zavšivená EU…
Hňupe. Tady se nabavíme o nokii
Mozno im mala EU radsej nastavit pravidla pre App Store.
1/ Zakazat vymahat apple pay
2/ pravidla app store nastavene EU
3/ spory medzi apple a vyvojarmi by riesila EU
Ale bol by to vetsi zasah, nez povolit pristup konkurencie. A tiez viac roboty s tym.
Já si to riziko uvědomuju a ani na Androidu, se kterým jsem vydržela skoro rok, jsem sideloading nepovolila. A na iOS to neudělám za žádnou cenu. Jen doufám, že alternativní store se bude muset výslovně povolit a že vývojáři budou mít rozum a nebudou alternativní story preferovat před skutečným App Storem. A že nebude moc hazardérů, kteří by ty alternativní story používali. Chápu, že i iPhone si koupí člověk, pro kterého je každý cent vydaný navíc problém a když 2 roky splácí, tak že X peněz za aplikace už si nemůžou dovolit, ale za bezpečí to snad nikdo nevymění.
Asi jsi to trefila. Nejvíc keců mají ti, kteří jsou schopni dat za iP čtyři pětky a víc a pak brečí, když si mají koupit aplikaci a klepou komisařům EU po ramenou jak to zase Apple nandali. 🤦♂️
A jakou značku s androidem jste měla?
Jestli s nějakou nadstavbou, tak jste měla alternativní obchod s aplikacemi již v základu a Vaši bezpečnost to evidentně nijak neohrožovalo.
Největší slabinou každého systému je uživatel.
Alternativní obchody a sideloading jsou rozdílné věci.
Nebo se Vám zdá Amazon Appstore, Humble Bundle nebo Samsung Galaxy Store jako riziko?
Mimochodem, i v rámci App Store byly a jsou aplikace, které jsou potenciálním bezpečnostním rizikem, protože Apple nedokáže z různých kapacitních omezení kontrolovat všechno.
Jde jen o to, že teď vývojáři budou mít víc možností jak aplikace distribuovat atd., a to kde budou mít větší dosah a zisky už záleží na uživatelích.
Takže by bylo fajn přestat panikařit.
A co když chci podpořit vývojáře ze 100% a ne cpat třetinu zasra*ýmu jabku?
zkuste se s vyvojarem spojit a zaplatit mu bokem, muzete mu zaplatit i vice, nez aplikace stoji.
Pavel: A koupí iPhonu jste podpořil koho…?
@Ivan no přeci zasra.ý jabko. Koho jiného by podpořil? 😉
To neznamená, že budu Apple živit penězma, které chci dát vývojáři.
Zajímavé. Když jsi se do Apple Storu přihlásil tak jsi s podmínkami souhlasil. Příště si holt kup něco jiného a máš po problému. 😉
A co když chci vývojáře podpořit ze 100% a ne cpát třetinu zas*anýmu keplu?
presne tak – priklad spotify : apple – 30%, spotify – 20% hudobnici – 50%
marza apple je v tomto pripade nehorazna. Nehovoriac o tom, ze maju konkurencnu sluzbu, kde ta marza nieje. Tj – nefer trzne prostredie.
Jakože z Apple Music nic hudebník nemá? Btw. a neměl by to tedy celé dostat hudebník? Proč Apple 30% a Spotify 20%? 🤷♂️
Tak Spotify je zrovna blbej případ. Ten se přes Apple platit vůbec nemusí. Platby nastavíte ve webovém rozhraní a hotovo. iPhone je pak jen jedno ze zařízení přes který Spotify používáš…
A úplně stejně má možnost platit za svou aplikaci v rámci předplatného jakýkoliv vývojář. Jen tuším nesmí být v aplikaci odkaz na web, kde by se předplatné platilo.