V době, kdy AI nástroje od všech možných společností zažívaly boom, vyjadřovali mnozí obavy z toho, zda Apple v tomto směru nezůstane pozadu. Investice společnosti Apple do většího počtu firem zabývajících se umělou inteligencí než kterýkoli z jejích hlavních rivalů a výrazný nárůst souvisejících pracovních inzerátů potvrzují ale naopak nahrávají tomu, že na červnové vývojářské konferenci WWDC 2024 dojde k výraznému vylepšení Siri s podporou AI.
Společnost Apple podle nejnovějších zpráv najímá odborníky z oboru generativní AI a usilovně pracuje na příslušném vývoji. Dochází také k získávání společností, jako je například firma WaveOne, která se zabývá kompresí videa pomocí AI, a která nedávno zveřejnila výzkumné práce o AI. Deník Financial Times sestavil zprávy o pracovních inzerátech, výzkumných pracích a investicích do AI a tvrdí, že Apple nyní zvyšuje své úsilí o zavedení generativní AI ve stylu ChatGPT do iPhonu.
Generativní AI by na iPhonech měla nalézt nejviditelnější uplatnění zejména v oblasti Siri. Výrazně „chytřejší“ jablečná virtuální asistentka s mnohem více funkcemi a bohatšími možnostmi by se podle odhadů mohla stát již součástí operačního systému iOS 18, který Apple představí na letošní červnové vývojářské konferenci WWDC, a jehož veřejná verze by měla – jak je ostatně u cupertinské společnosti již zvykem – spatřit světlo světa v září po skončení Keynote.
Daniel Ives ze společnost Webush Securities v souvislosti s postojem společnosti Apple k AI uvedl, že se firma „připravuje na významné fúze a akvizice,“ a že by byl „šokován, kdyby letos neuskutečnil významnou transakci v oblasti AI, protože probíhají závody ve vyzbrojování AI a Apple nehodlá stát stranou“. Podle deníku Financial Times provedl Apple od roku 2017 21 investic, souvisejících s AI. Společnost Accenture jich za stejné období uskutečnila 19, zatímco známější rivalové v oblasti umělé inteligence Microsoft a Meta 12, respektive 11 investic. Intel údajně investoval nebo získal 9 společností, zatímco IBM a mateřská společnost Googlu Alphabet spolupracovaly každá s 8 společnostmi.
Financial Times neuvádí důvod, proč jeho počítání začíná rokem 2017. Významné však je, že Apple v roce 2018 najal šéfa AI Johna Giannandrea pryč ze společnosti Google. Cituje také zprávu společnosti Morgan Stanley, podle níž téměř polovina současných pracovních inzerátů společnosti Apple obsahuje nějakou zmínku o AI, strojovém učení nebo hlubokém učení. To je výrazný nárůst oproti zprávě společnosti Morgan Stanley z listopadu 2023, kdy uvedla, že od roku 2015 „počet pracovních nabídek souvisejících s AI ve společnosti Apple vzrostl z 5 % všech pracovních nabídek společnosti Apple na současných ~20 %“.
to by se mohla už konečne naučit česky když i ty chatboti píšou v češtině
Souhlas. Už je ta ignorace češtiny trapná.
Super, konečně se toho dočkám. Já využívám siri úplně na všechno a díky tomuhle ji bueu mít jen radši.
Podle mě pak apple čekal s ai až do té doby, než budou mít všechny je zařízení a bionic (nebo pro) čip. Bionic mají totiž neural engine a ten bude hodně s ai pomáhat
Super! Takže z ultrablbky bude aspoň něco s průměrnými výsledky? No výborně. Takže už jenom ta čeština a už bude Sirilka jen tak 5-6 let za konkurencí :)
Hele. Myslíte, že by tím pádem mohla pribýt i čeština? Jde mi o to, že natrénovat AI česky na různých textech je mnohem snazší, než tvořit vše manuálně.
Mě spíše z článku vychází, že Apple zaspal a teď, “neposlední chvíli” skupuje co jde, aby tu konkurenci dohnal.