Dámy a pánové, je to tu! To, o čem se v předešlých týdnech a měsících čile spekulovalo, se již brzy stane realitou. Apple totiž před chvílí oznámil řadu změn, ke kterým byl donucen Evropskou unií a jejím novým zákonem o digitálních trzích, který vstoupí v platnost 7. března letošního roku. A nebojíme se říci, že jsou tyto změny suverénně nejzásadnějšími změnami v historii iOS, jelikož jej na území Evropské unie od základu změní. Celé problematice se budeme podrobně věnovat v průběhu zítřejšího dne, jakmile vše důkladněji prostudujeme. Nyní přinášíme jen „stručný“ přehled všeho nového skrze překlad oficiální tiskové zprávy od Applu.
Společnost Apple dnes oznámila změny v systémech iOS, Safari a App Store, které mají dopad na aplikace vývojářů v Evropské unii (EU) a které mají být v souladu se zákonem o digitálních trzích (DMA). Změny zahrnují více než 600 nových rozhraní API, rozšířenou analýzu aplikací, funkce pro alternativní prohlížeče a možnosti zpracování plateb za aplikace a distribuce aplikací pro iOS. V rámci každé změny Apple zavádí nová ochranná opatření, která snižují – ale neodstraňují – nová rizika, která DMA představuje pro uživatele v EU. Díky těmto krokům bude společnost Apple i nadále poskytovat uživatelům v EU co nejlepší a nejbezpečnější služby.
Nové možnosti zpracování plateb a stahování aplikací v systému iOS otevírají nové možnosti pro malware, podvody a podvody, nezákonný a škodlivý obsah a další hrozby pro soukromí a bezpečnost. Proto Apple zavádí ochranu – včetně notářského ověření aplikací pro iOS, autorizace pro vývojáře na trhu a zveřejnění informací o alternativních platbách -, aby snížil rizika a poskytl uživatelům v EU co nejlepší a nejbezpečnější zážitek. I po zavedení těchto ochranných opatření zůstává mnoho rizik.
Vývojáři se s těmito změnami mohou seznámit na stránce podpory pro vývojáře společnosti Apple a již dnes mohou začít testovat nové funkce v beta verzi iOS 17.4. Nové funkce budou uživatelům ve 27 zemích EU k dispozici od března 2024.
„Změny, které dnes oznamujeme, jsou v souladu s požadavky zákona o digitálních trzích v Evropské unii a zároveň pomáhají chránit uživatele v EU před nevyhnutelnými zvýšenými hrozbami pro soukromí a bezpečnost, které toto nařízení přináší. Naší prioritou zůstává vytvoření co nejlepšího a nejbezpečnějšího prostředí pro naše uživatele v EU i po celém světě,“ řekl Phil Schiller, spolupracovník společnosti Apple. „Vývojáři se nyní mohou seznámit s novými nástroji a podmínkami, které jsou k dispozici pro alternativní distribuci aplikací a alternativní zpracování plateb, s novými možnostmi alternativních prohlížečů a bezkontaktních plateb a dalšími informacemi. Důležité je, že vývojáři se mohou rozhodnout zůstat u stejných obchodních podmínek, jaké platí dnes, pokud jim to vyhovuje.“
Změny pro aplikace v EU odrážejí skutečnost, že Evropská komise označila systémy iOS, Safari a App Store za „základní služby platformy“ podle zákona o digitálních trzích. V březnu bude společnost Apple sdílet nové zdroje, které uživatelům v EU pomohou pochopit změny, které mohou očekávat. Ty zahrnují pokyny, které uživatelům v EU pomohou zorientovat se ve složitostech, které změny zákona o digitální platformě přinášejí – včetně méně intuitivního uživatelského prostředí -, a osvědčené postupy, jak přistupovat k novým rizikům spojeným se stahováním aplikací a zpracováním plateb mimo App Store.
Společnost Apple, která je k dispozici pro aplikace vývojářů po celém světě, také oznámila nové možnosti streamování her a více než 50 připravovaných zpráv v oblastech, jako je zapojení, obchodování, používání aplikací a další.
Změny v systému iOS
V EU provádí Apple v systému iOS řadu změn, aby vyhověl požadavkům DMA. Pro vývojáře tyto změny zahrnují nové možnosti distribuce aplikací. Nadcházející změny v systému iOS v EU zahrnují:
Nové možnosti distribuce aplikací pro iOS z alternativních tržišť – včetně nových rozhraní API a nástrojů, které vývojářům umožní nabízet své aplikace pro iOS ke stažení z alternativních tržišť.
Nový rámec a rozhraní API pro vytváření alternativních tržišť aplikací – umožňují vývojářům z tržišť instalovat aplikace a spravovat aktualizace jménem jiných vývojářů z jejich specializované aplikace pro tržiště.
Nové rámce a rozhraní API pro alternativní prohlížeče – umožňují vývojářům používat jiné prohlížeče než WebKit pro aplikace v prohlížeči a aplikace se zážitkem z prohlížení v aplikaci.
Formulář žádosti o interoperabilitu – vývojáři zde mohou zadávat další požadavky na interoperabilitu s hardwarovými a softwarovými funkcemi iPhonu a iOS.
Jak oznámila Evropská komise, Apple také sdílí změny v souladu s DMA, které mají dopad na bezkontaktní platby. To zahrnuje nové rozhraní API umožňující vývojářům používat technologii NFC v bankovních aplikacích a peněženkách v celém Evropském hospodářském prostoru. A v EU Apple zavádí nové ovládací prvky, které uživatelům umožňují vybrat si jako výchozí aplikaci pro bezkontaktní platby aplikaci třetí strany – nebo alternativní tržiště aplikací.
Nové možnosti pro aplikace vývojářů v EU nevyhnutelně vytvářejí nová rizika pro uživatele Apple a jejich zařízení. Společnost Apple nemůže tato rizika odstranit, ale v rámci omezení stanovených DMA podnikne kroky k jejich snížení. Tato ochranná opatření budou zavedena, jakmile si uživatelé stáhnou systém iOS 17.4 nebo novější, počínaje březnem, a zahrnují:
Notářská kontrola aplikací pro iOS – základní kontrola, která se vztahuje na všechny aplikace bez ohledu na jejich distribuční kanál, zaměřená na integritu platformy a ochranu uživatelů. Notarizace zahrnuje kombinaci automatických kontrol a lidského přezkoumání.
Instalační listy aplikací – které využívají informace z procesu notarizace a poskytují přehledný popis aplikací a jejich funkcí před stažením, včetně vývojáře, snímků obrazovky a dalších podstatných informací.
Autorizace pro vývojáře na tržištích – s cílem zajistit, aby se vývojáři na tržištích zavázali dodržovat trvalé požadavky, které pomáhají chránit uživatele a vývojáře.
Další ochrana proti malwaru – která zabrání spuštění aplikací pro iOS, pokud se po jejich instalaci do zařízení uživatele zjistí, že obsahují malware.
Tyto ochrany – včetně notářského ověření aplikací pro iOS a autorizace pro vývojáře na trhu – pomáhají snížit některá rizika pro soukromí a bezpečnost uživatelů iOS v EU. To zahrnuje hrozby, jako je malware nebo škodlivý kód, a rizika instalace aplikací, které zkreslují svou funkčnost nebo odpovědného vývojáře.
Společnost Apple má však menší možnosti řešit jiná rizika – včetně aplikací, které obsahují podvody, podvody a zneužití nebo které vystavují uživatele nezákonnému, nevhodnému nebo škodlivému obsahu. Kromě toho mohou aplikace, které používají alternativní prohlížeče – jiné než WebKit společnosti Apple -, negativně ovlivnit uživatelský zážitek, včetně dopadů na výkon systému a výdrž baterie.
V rámci omezení stanovených DMA se společnost Apple zavazuje co nejvíce chránit soukromí, bezpečnost a kvalitu uživatelského prostředí iOS v EU. Například funkce App Tracking Transparency bude i nadále fungovat u aplikací distribuovaných mimo App Store – vyžádá si souhlas uživatele předtím, než vývojář začne sledovat jeho data v aplikacích nebo na webových stránkách. Požadavky DMA však znamenají, že funkce obchodu App Store – včetně funkcí sdílení rodinných nákupů a Ask to Buy – nebudou kompatibilní s aplikacemi staženými mimo obchod App Store.
Až tyto změny v březnu vstoupí v platnost, společnost Apple bude sdílet podrobnější zdroje vysvětlující možnosti, které mají uživatelé k dispozici – včetně osvědčených postupů pro ochranu jejich soukromí a zabezpečení.
Změny v prohlížeči Safari
Uživatelé iOS již dnes mají možnost nastavit si jako výchozí webový prohlížeč jinou aplikaci než Safari. V souladu s požadavky DMA společnost Apple také zavádí novou obrazovku pro výběr, která se zobrazí při prvním otevření prohlížeče Safari v systému iOS 17.4 nebo novějším. Tato obrazovka vyzve uživatele v EU, aby si ze seznamu možností vybrali výchozí prohlížeč.
Tato změna je důsledkem požadavků DMA a znamená, že uživatelé v EU budou konfrontováni se seznamem výchozích prohlížečů dříve, než budou mít možnost porozumět možnostem, které mají k dispozici. Obrazovka také přeruší zkušenost uživatelů v EU, když poprvé otevřou Safari s úmyslem přejít na webovou stránku.
Změny v App Store
V obchodě App Store sdílí Apple řadu změn pro vývojáře s aplikacemi v EU, které se týkají aplikací napříč operačními systémy společnosti Apple – včetně iOS, iPadOS, macOS, watchOS a tvOS. Součástí změn jsou také nové informace informující uživatele v EU o rizicích spojených s používáním alternativ k zabezpečenému zpracování plateb v App Storu.
Pro vývojáře tyto změny zahrnují:
- Nové možnosti využití poskytovatelů platebních služeb (PSP) – v rámci aplikace vývojáře ke zpracování plateb za digitální zboží a služby.
- Nové možnosti zpracování plateb prostřednictvím link-out – kdy uživatelé mohou dokončit transakci za digitální zboží a služby na externích webových stránkách vývojáře. Vývojáři mohou také informovat uživatele v EU o akcích, slevách a dalších nabídkách dostupných mimo jejich aplikace.
- Nástroje pro obchodní plánování – pro vývojáře, aby mohli odhadnout poplatky a porozumět ukazatelům spojeným s novými obchodními podmínkami společnosti Apple pro aplikace v EU.
- Součástí změn jsou také nové kroky na ochranu a informování uživatelů v EU, mj: štítky na produktových stránkách App Store – které uživatele informují o tom, že aplikace, kterou stahují, používá alternativní způsoby zpracování plateb.
- Informační listy v aplikacích – které uživatele informují o tom, kdy již neprovádějí transakce se společností Apple a kdy je vývojář odkazuje na transakce s využitím alternativního zpracovatele plateb.
- Nové procesy prověřování aplikací – k ověření, zda vývojáři přesně sdělují informace o transakcích, které využívají alternativní zpracovatele plateb.
- Rozšířená přenositelnost údajů na webu společnosti Apple Data & Privacy – kde mohou uživatelé z EU získat nové údaje o svém využívání obchodu App Store a exportovat je autorizované třetí straně.
V případě aplikací, které používají alternativní způsoby zpracování plateb, nebude společnost Apple schopna vracet peníze a bude mít menší možnost podporovat zákazníky, kteří se setkají s problémy, podvody nebo podvody. Tyto transakce nebudou reflektovat ani užitečné funkce obchodu App Store, jako je Nahlásit problém, Rodinné sdílení a Požádat o koupi. Uživatelé možná budou muset sdílet své platební údaje s dalšími stranami, což vytvoří více příležitostí pro špatné subjekty ke krádeži citlivých finančních informací. A v obchodě App Store bude historie nákupů a správa předplatného uživatelů odrážet pouze transakce provedené pomocí systému nákupu v aplikaci App Store.
Nové obchodní podmínky pro aplikace v EU
Společnost Apple dnes také zveřejnila nové obchodní podmínky pro aplikace vývojářů v Evropské unii. Vývojáři se mohou rozhodnout, zda přijmou tyto nové obchodní podmínky, nebo zůstanou u stávajících podmínek společnosti Apple. Vývojáři musí přijmout nové obchodní podmínky pro aplikace v EU, aby mohli využívat nové možnosti alternativní distribuce nebo alternativního zpracování plateb.
Nové obchodní podmínky pro aplikace v EU jsou nezbytné pro podporu požadavků DMA na alternativní distribuci a zpracování plateb. To zahrnuje strukturu poplatků, která odráží mnoho způsobů, jimiž společnost Apple vytváří hodnotu pro podnikání vývojářů – včetně distribuce a vyhledávání v App Store, bezpečného zpracování plateb v App Store, důvěryhodné a bezpečné mobilní platformy Apple a všech nástrojů a technologií pro vytváření a sdílení inovativních aplikací s uživateli po celém světě.
Vývojáři, kteří působí v rámci obou obchodních podmínek, mohou i nadále využívat bezpečné zpracování plateb v App Store a sdílet své aplikace v App Store v EU. A oba soubory obchodních podmínek odrážejí dlouhodobé úsilí společnosti Apple o to, aby byl ekosystém aplikací nejlepší příležitostí pro všechny vývojáře.
Vývojáři, kteří budou pracovat podle nových obchodních podmínek, budou mít možnost distribuovat své aplikace pro iOS z App Store a/nebo z alternativních tržišť s aplikacemi. Tito vývojáři se také mohou rozhodnout, že ve svých aplikacích pro EU v App Store budou používat alternativní zpracovatele plateb napříč operačními systémy společnosti Apple.
Nové obchodní podmínky pro aplikace iOS v EU mají tři prvky:
- Snížená provize – aplikace pro iOS v App Store budou platit sníženou provizi ve výši 10 % (pro naprostou většinu vývojářů a předplatné po prvním roce) nebo 17 % z transakcí za digitální zboží a služby.
- Poplatek za zpracování plateb – aplikace pro iOS v App Storu mohou využívat zpracování plateb v App Storu za dodatečný poplatek 3 procenta. Vývojáři mohou v rámci své aplikace využívat poskytovatele platebních služeb nebo odkazovat uživatele na své webové stránky, aby platby zpracovávali bez dodatečného poplatku pro společnost Apple.
- Základní technologický poplatek – aplikace pro iOS distribuované z App Store a/nebo alternativního tržiště aplikací budou platit 0,50 EUR za každou první roční instalaci za rok nad hranici 1 milionu.
Vývojáři aplikací pro iPadOS, macOS, watchOS a tvOS v EU, kteří zpracovávají platby pomocí PSP nebo odkazem na své webové stránky, dostanou tříprocentní slevu z provize, kterou dluží Applu.
Apple také sdílí nástroj pro výpočet poplatků a nové přehledy, které vývojářům pomohou odhadnout potenciální dopad nových obchodních podmínek na jejich podnikání s aplikacemi. Vývojáři se mohou o změnách pro aplikace z EU dozvědět více na nové stránce podpory pro vývojáře společnosti Apple a již dnes mohou začít tyto možnosti testovat v beta verzi iOS 17.4.
konecne
Konečně a díky EU🇪🇺. Doufám, že se tato změna postupně zavede celosvětově.
No potěž 🥲🥲at jde Brusel do ….
Pise se „potes“. Jdi ty…treba do skolni lavice.
Ve skutečnosti se píše „potěš“. Moralista a taky to neumí napsat správně…
Asi se tezko pujde vyhnout této aktualizaci ?
Vyřešilo by to napr americké apple ID ?
iOS 17.3 jako poslední SW v telefonu? Vypadá to tak…
neaktualizovat a poté asi koupit z U.S. distribuce a americkým Apple ID.
Mám ten dojem, že vám US distribuce nepomůže. Celé to bude řízené přes IP adresu.
Děkuji EU za to, že z iOSu dělá děravý Android…. Celá EU ať jde k čertu.
:-D o co, ze se nikdy nestane, co pises.
Souhlasím a 5 demolice taky
Hlavně ať se z toho nestane android:-(
já určitě nebudu nic stahovat s eu App Store, to si rovnou můžu koupit ten šmejd android a bud na tom stejně..
Jestli neni pro tebe vetsi problem diktat z cestiny, nez ten z EU…
Nebudeš, u ajfonu zchází tak polovina funkcí.
Co tady vsichni bulinkate? Nuti vas nekdo instalovat apps z alternativnich zdroju?
NE, NENUTI!
Stupen zabezpeceni bude pro ty, co zustanou jenom na appstore nadale stejny.
To bohuzel nejspíš nepomůže ! Nehledě k tomu , ze ani nechci v telefonu tuto možnost mit a zabývat se tim !!!
obávám se, že eu nadiktuje i to, že se nám bude zobrazovat eu App Store a nebude cesty jinak ani zpět.. tvl to by byla katastrofa jako.. možná změnit region v telefonu??
Ne nebude. Už proto, že je tam možnost instalace apk z dalších zdrojů. Prostě bude pootevřený systém.
Nezůstanou, pořád bude moc zavirovany iPhone poslat na nezavirovany zdrojovy kod pres iMessage např atd. Udělají z toho druhej akorát Android. Což je možná účel, Apple ma plusy právě v softwaru v Hardwaru ho už dnes predbehne premiova Čína.
LoL, další odborník na cyber security. Raději nic nepiš.
Presne !!
To jste nikdy nikdo nemel jail brake ze z toho tak vsichni silite? 😂
Ne. Jaký by to mělo smysl?
Tak ono to smysl melo, jako pred 10ti lety s iOS3 to neumelo ani zobrazit procenta k barerce a podobne
V podstate to tenkrat neumelo ani pulku veci co ma iOS dnes
A tak jsme meli jail brake a u tenkrat stahovali skvele aplikace bokem v Cydii a podobne, nebyli to ofialni markety a melo to sve kouzlo
Ale od iPhone 3G to sakra pokrocilo a verim ze drtiva vetsina dnesnich uzivalu apple to nezazila
Oprava: uz tomu bude 15let
iOS3 je 2009
Prosím, nemluvte za nás, ale za sebe….takže žádné „měli“. Já jailbreak neměl a nevadilo mi to. Hromada lidí se oháněla výhodami jailbreaku, ale ve výsledku to bylo tak, že 99% lidí si ho dala jen proto, aby se tím mohli chlubit, ale nijak toho nevyužili.
Jailbreak byla kazdyho svobodná volba. A pro telefony co ho neměli komunikace s telefony s jailbreakem neprectavovala riziko. Teď to bude otevřený a je tu nebezpečí.
Mi prisli nebezpecni paranoidni posukove.
A otevreni NFC vitam, konecne z toho pujde udelat platebni terminal pri prijem bezhotovostni platbou
A kdy budu moct mít na androidu safari nebo Apple pay? To soudruzi z eurosojuzu neřeší? :)
Až to tam apple přidá soudruhu.
Klidně zítra, pokud to Apple vydá.
muze mi nekdo prosim zjednodusene napsat o co jde? V normalni reci😁
V klidu. :)
Prostě přibude možnost stahovat aplikace z jiných „obchodů“ než je App Store.
Pokud o to nestojíte, tak normálně budete používat iPhone jako doteď.
Jinak na Macu to takhle funguje v pohodě – nikdo to neřeší a nehysterčí.
A pokud budete instalovat appky z třetích stran, tak pořád platí, že největší bezpečnostní riziko je uživatel sám – prostě si jen dávejte pozor na to co byste instaloval a kdo tu aplikaci vytvořil.
Např. spam do kalendáře Vám může spadnout i teď s „uzavřeným systémem“.
Jen pro info – sideloading šel na iOS i před touto změnou, ale nebylo to tak user friendly a bylo to limitováno na určitou část uživatelů – vývojáři, firemní appky apod.
díky;)
Konečně! Třeba se z iOS stane konkurence schopný systém a ne to co je teď. Polovičatá hračka pro pologramotné uživatele.
Ty negramote….v čem přesně je to polovičatá hračka? Na iOS snení třeba stahovat kvanta podpůrných appek, aby systém mohl fungovat.
Fakt? Mám úplně jinou zkušenost. Píšu ti to ze svého 15 pro max. Pro hňupy co mají telefon jen na telefonování a focení je to dostačující. Pro všechny ostatní ne.
Konecne! Apple na prvnich prickach nejprodavanejsi telefonu a az nekde 5. Samsung. To mi prijde jako slusna konlurence schopnost! Premyslim, proc jsi takovy hnup a koupil sis polovicatou hracku?
McDonalds je taky nejprodávanější odpad.
Abych se ti mohl vysmívat a tys nemohl říct že mám android :)
Konečně a 3x sláva. Třeba půjde doinstalovat utilitu na formátování.
Za mě jediné + u tady té šaškárny jak tak možná instalace KODI. That’s it
Nechápu, proč se do toho zase EU montuje. Komu stávající bezpečný model nevyhovuje, tak ať si pořídí konkurenční děravý Android, je to každého volba. Myslím, že je to veliký krok zpátky z hlediska bezpečnosti. Najde se hodně útočníků, co tohle budou chtít zneužít pro nějaký malware. Jsem zděšen, co dalšího je EU je schopná nařídit. Osobně rozhodně preferuji bezpečnost před možností instalace nějakých aplikací z 3. obchodů, odkud se může šířit škodlivý kód mezi zařízeními klidně přes iMessage, iCloud apod… Budu si s někým chtít vyměnit NameDrop, když nebudu vědět, že je jeho zařízení bez škodlivého kódu?
Do písmene souhlasím!
Neuvěřitelný kolik IT odborníků zde najednou je. 😁😁😁
Souhlas, fakt se nad tím bavím :D
V jinych diskuzich se z tech samych lidi vyloupnou experti na stihacky, virusy, Blizky vychod, energetiku, klima, pravo…Vi toho hodne. Jen casto nezvladnou ani pravopis.
Jenže ty jsi jeden z nich adame. Možná ten nejhorší.
Když už to tedy bude, tak by mohl Apple udělat i něco jiného….a sice abych si mohl já svobodně v telefonu zapnout funkci, která zamezí být kontaktován sideloadovanou appkou.
Sbohem uzavřený systéme, měl jsem tě rád! :-(
A nejde jen o bezpečnost, ale i stabilita systému pujde do kopru.
Záleži na nás, buď budeme věrní AppStore, kde Apple bude mít velkou kontrolu a bude vše normální nebo půjde člověk alternativní cestou. A ani apliakce z obchodu třetí strany nebude moci vše, Apple zavádí i nějaký jakoby firewall, který když zjistí malware nebo ěnco v aplikaci, nedovolí jí fungovat na jeho systémech.
Na macu vam instalacia z inych zdrojov nevadi a pri ios s toho robite koniec sveta. Hlavne ze v ipade mame uz pomaly procesor M3 ale ios system v nom je v porovnani s mac os onicom. ale to je zase o inom.
Tolik myšlenek v pár větách. Ty jsi se trošku zamotal, co? 😂
všetky tie zmeny sú super pre niekoho ale podľa mňa málo by sa to dať aj vypnúť alebo v podstate zapnúť či to chcem alebo nechcem
Tak keď to človek chce, tak si stiahne cez prehliadač alternatívny obchod zo stŕanky vývojára obchodu.
Ak to človek nechce, tak si to nestiahne. Nieje čo vypínať si myslím.
A predtým než by sa stránka pokúšala niečo stiahnuť určite vyskočí upozornenie.
Nastesti vse je o nasi volbe. Ja zustanu u cisteho iOS prostredi a nehodlam si instalovat kraviny od jinud nez AppStore, ApplePay nehodlam opustit (nenasel jsem rychlejsi a bezpecnejsi alternativu).
Tento krok eu na naprosto zbytecny.
A jestli si nekdo mysli ze si ted na iPhone bude instalovat apk podobne jako na droidu, tak tak to nebude.
Přesně, když jsem přecházel z Androidu, dobrovolně jsem si vybral Apple se systémem iOS a plným vědomím o omezeních, které tento systém nabízí. Nevadilo mi to. Líbilo se mi, že je na výběr. Též nebudu potřebovat tyto ěvci, které EU donutila Apple zavést. Nikde se ani nepíše, že to je navždy. Politici se mění v naší zemi, měnit se budou i v EU. Věřím, že Apple udělal ty věci, které udělal s touto poviností, aby dostal čas na změnu (však budou volby do EU), než EU to prolouská a pošle Apple k soudu (viz. co píšu dole). Následně může přesvědčit budoucí EU politiky o tom, že to byla špatná volba, proto si i myslím, že proto to bude jen v EU a neumožní to jinde. Protože věří, že EU ještě dá zpátečku časem.
Vážně se bavím tím, jak někteří lidé obhajují to, že se nechávají omezovat. Místo svobody touží žít ve vězení a nazývají to bezpečím. Kdyby Apple vyrobil auto a umožnil do něj tankovat jen Apple benzín, asi by to také obhajovali.
Otázka kde je pravda, EU vs. Apple. Jakoby já jsem přešel z Androidu na iOS a velmi spokojený. Systém mi jede svižněji než u Androidu. A nevím zda je to jen pocit, ale cítil jsem se bezpečněji. Vždy když něco bylo mohl jsem se obrátit na Apple Support, a to i telefonicky a v češtině. Pokud nastane nyní problém nebude ta možnost, Apple od toho dává ruce pryč. A nebude s tím pomáhat. Jen s tím co si nainstalujete skrze AppStore.
A nebude asi tak šílené, co jsem četl ze zahraničního konkurenčního webu, který není žádným prckem, píšou, že Apple nejspíše stejně půjde k soudu ale EU bude trvat než jeho kličky prolouská. Instalovat aplikace třetích stran nepůjde jen tak beze Storu. Prakticky firma, která bude chtít alternativní Store provozovat, bude muset mít tzv. kapitál a ne malý. Dodržet nějaká pravidla a co nejmenovaný zahraniční web píše, tak za každou instalaci aplikace mimo AppStore, jako ze Store třetí strany, bude muset majitel Store zaplatit +/- 0,55 € i za aplikaci která je zdarma. Takže nebude to tak obrovské, jak si všichni myslí. Maximálně dorazí Microsoft, Epic Game (asi) a Google.
Vy píšete, že lidé obhajují omezování ale já to beru spíše z obchodního hlediska klient/zákazník vs. obchodník/firma, firma/obchodník nabízí produkt a klient/zákazník si ho buď vybere nebo si vybere konkurenci. Apple se nikdy netajil svým uzavřeným systémem a stylem podnikání a i tak si to své zákazníky našlo. Nikdo zákazníka nenutil si koupit Apple, on sám se svou svobodnou vůlí si vybrat jejich produkt, kde jasně věděl, co ho čeká, a přesto si ten produkt vybral. Prakticky díky tomu, že Apple nabízel to co nabízel a Google svůj systém, tak bylo na trhu možnost volby, buď velmi otevřený systém nebo uzavřený iOS (svobodné volby). Nyní do toho začala strkat prsty politika a vlastně vytváří pouze na EU trhu podobné systémy (záleží jak do budoucna EU zakročí). Nemyslím si, že politici by se měli zajímat zcela o tak detailní věcí. Myslím si, že na světě jsou mnohem důležitější témata, co je nutné dořešit.
Pokud to nebude majiteli webu vadit, klidně vložím odkaz na stránky kde píšou o tom poplatku za nainstalovanou aplikaci mimo AppStore.
Nejsme proti EU ale v tomto si myslím, že dělá něco, co není až tak důležité. Mobilní telefon v základu by měl umět volat, psát zprávy a možnost připojit nás k internetu, veškeré další služby jsou dle mého nadstandartní a tam už má přijít konkurenční trh. A zákazník si vybere co mu vyhovuje nejvíce.
iBenzin. Konecne! Stejne jako kupuji original tonery do tiskarny , predepsany olej a original dily do auta. Samozrejme. Mimochodem, nikdo ke nenuti. Ale chci, at vse funguje a neni problem se zarukou. Preji aspon, at tu diktaturu a pobyt ve vezeni zvladnes!
Kupuješ si i certifikovanou elektřinu na nabíjení svého iphonu?
Jsi jen omezený jedinec který nikdy nezkusil jiné adekvátní zařízení a myslí si že jeho názor je jakkoliv relevantní. Není.
Nerozumíš IT, nerozumíš legislativě, jsi jen hňup a uživatel který má svůj smartphone na telefonování, nic víc.
Jaký omezování? Nikdo mě nenutí si kupovat Apple. Jestli myslíš omezování tím že v ceně mam technickou podporu, která dbá aby vše fungovalo a já se nemusel zabejvat tím co bude fungovat a co ne tak nevim. Ja na to nemám prostě čas. Bratranec je programátor a ten ma Android proto že si tam aplikace programuje sám nebo upravuje kód jinak to prej stojí za hovno. Vidím v tom konkurenční boj jak zničit neco co funguje protože hardwarove se najdou líp vybaveny telefony a když nebude původní ios tak si někteří lidé vyberou konkurenci. A argument že „chudé „společnosti typu Google, Meta, Uber… ušetří je taky vtip mimo jine nikdo je nenutí tam nabizet aplikace. Je pravda že podpora malych společnost v podobě slev by taky Apple bez úhony přežil.
Promiň Petře, že odpověď posílám skrze tvůj komentář ale na Bruta reagovat nejde, není tam možnost odpovědět, tak díky tvému komentáři na něj budu reagovat.
@Bruto: Já bych jen chtěl podotknout, že i prodejce elektřiny si můžeš vybrat dle své svobodné volby. Kdyby Apple nebo Google v EU prodával elektřinu, tak můžeš od nich brát elektřinu. Klidně by Apple/Google mohl udělat chytré elektroměry, cokoliv. Takže kdyby to šlo a dávalo by to výhody, klidně by to Adam využít mohl. Ale není, tak využije to co je.
Jak můžeš někoho označit, že nerozumí IT, legislativě? jen protože se ti nelíbí jeho svobodný názor? Však je pravda, že trh by měl být pestrobarevný, odlišný, aby si každý zákazník mohl vybrat dle své individuality. Jako každý člověk na zemi je individuální a originální, každá firma by mohla být taky originální a individuální.
EU/politic by měli řešit jiné věci, plýtvání potravinami. Kolik krav, vepřů, kuřat atd. se pěstuje, aby byly plné regály? Aby každý ze zákazníků měl abnormální a velký výběr? A pokud to člověk/zákazník nedostane, nadává a říká, že není výběr. Ale každý kdo nadává přemýšlí vůbec co s těmi neprodanýma kusama se stane? Zkazí se, splesniví atd. a vyhodí se. Chudák zvíře, které přišlo vniveč, protože se to jen vyhodí. A vůbec člověk by mohl sledovat dokumenty a pořady o tom, co chov takového množství krav, prasat atd. způsobuje. Dokonce chov krav vytváří víc škodlivých plynů jak automobilový průmysl a to jen kvůli rozmazlenosti lidí na planetě. A pak to způsobuje ozónové díry a ničí naší planetu.
To by měli politikové nebo EU řešit. A hrotit. Nikoliv zda v telefonu od Apple, jsou podmínky jaké jsou, a že tam nemůže být obchod od Google. To je prkotina. Tak když se ti nelíbí eco systém Apple, zkus Google. Ale nenut někoho kdo vlastní firmu, měnit svou strategii na které založili bussiness a jak je vidět stále to lidi táhne i skrz daná omezení.
Pokud vezmu v potaz co nás na škole učili v marketingu a managementu a ekonomii, v rámci svobodného konkurenčního trhu, tak každá regulace je špatná. Má to nakonec vliv na zvyšování cen. Zavádět regulace se mají pouze pokud nefunguje konkurenční prostředí.
Dle mého konkurenční prostředí tu v mobilních telefonech je. Google nabízí svůj čistý Android, aby každá značka mohla ho nabídnout v jakékoliv formě, navíc nabízí licencování zařízení, kde budou fungovat Google služby. Pokud vím, tak i Google si hraje s myšlenkou, že zakáže instalaci aplikací třetích stran, protože ví moc dobře, že to není bezpečné. A ano o aplikačních obchodech třetích stran nemluvil, protože například, Android s licencí od Google jde využít i v zařízeních jiných značek. Jako Samsung, Xiaomi, Honor atd.. a těm umožní vlastní obchody vedle Google Play, protože jeho bussiness je nastaven od začátku tak, že nabízí Android jiným výrobcům s možností licence. Tak umožnit jim to může s tím, že nesou odpovědnost za aplikace ve svém obchodě. Zkuste si to dohledat, opravdu o tom Google uvažuje, že nepůjde instalovat aplikace jen tak z netu.
Apple svůj bussiness má postaven na uzavřené platformě, že ani iOS a ostatní systémy nenabízí jiným společnostem. Cíli více méně na bohatší vrstvu zákazníků (z bussiness segmentu, tvůrců atd.), již dle cen je poznat, že je to prémiová značka, která má vybranou skupinu. Dle toho se odvíjí i ceny zařízení. A aby bussiness segmentu mohl nabídnout něco jiného než Android, tak uzavřel platformu a zabezpečil (ano někdy tam díry jsou ale kde ne?). Ale nenutí nikoho využívat jeho zařízení a služeb. I bussiness člověk se může rozhodnout svobodně pro Android.
A o tom je svoboda trhu a konkurence. Zákazník si jde do obchodu svobodně vybrat dle svých preferencí, někomu vyhovuje otevřenost, někomu uzavřenost. A to je správně.
Apple i Google od sebe i opisují a kopírují navzájem, pokud vědí, že ej to dobré. A díky tomu přichází novinky. Pokud vše bude stejné, nebude se kde inspirovat. A bude trh jednobarevný. A EU by se měla starat o důležitější věci než o tyto.
A sprominutím mi nepříjde vcelku pěkné tu někoho urážet slovy ,,hňup“, ,,omezený jedinec“a prakticky za jednoduchého člověka. Většinou za urážkami a ponižováním se schovává člověk, kterému chybí vlastní názor a jeho inteligence není nějak nadprůměrná, někdy je až podprůměrná. Protože nemá argumenty, kterémy by odporoval danému člověku, tak začne urážet a osočovat ho z neznalosti. A schovávat to za tímto hloupém jednání. Nechci vás urazit, protože vás neznám ale v psychologii co jsme se učili, tak to tak dle toho co čtu vypadá. Je možné, že třeba máte argumenty, které jste ale zde neprozradil. Ale ani já nemám nárok vás tu urážet, tak ani vy nemáte nárok urážet někoho, kdo sdělil svůj názor.
A jen dodám, Apple na to jde lišácky a nenabídne možnost instalovat aplikace odkudkoliv, ale jen z obchodů třetích stran a ty též nemají na růžích ustláno. Musí mít zákaldní jakoby kapitál a ne malý, a za každou nainstalovanou aplikaci mimo AppStore odevzdat Apple poplatek 0,55 EUR a to i když aplikace byla zdarma. A další věci. A pokud Apple uzná, že aplikace je škodlivá tak půjde nainstalovat ale nebude spuštěna. Myslím si, že ten poplatek bude dost likvidační. Vemte si že v EU si nainstaluje jednu zdarma aplikaci 5 000 000 zákazníků = 2 750 000 EUR. A teď kolik bude apliakcí zdarma. Apple měl k tomuto rozhodnutí zapojeno spoustu kvalitních právníků, aby dodržel zákony. A pokud EU se to nebude líbit, tak jí bude dlouho trvat, aby Apple poslala k soudu. Nebo změní zákony, které budou dikraturské. Pohrávejme si i s myšlenkou, že Apple může odejít z EU trhu (bolelo by ho to) ale mohl by nám prodávat zařízení ze země mimo EU, kde by to bylo o našem rozhodnutí. Jakožto i teď si můžete koupit cokoliv skoro mimo EU.
Nechme se překvapit, kam se tyto nápady EU dostanou. A brzy budou volby do EU, a ještě vše se může změnit. Dříve tu byly politici, kteří chtěli hodně regulovat operátory. A když odešli, přišli nový, kteří tvrdili, že taková regulace není ze strany EU zdravá a umírnili se ve svých požadavcích. Tak to dle mého bude i s EU. A to i protože většinou vyhrávají demokratické, pravicové strany. Které dbají více na svobodu a demokracii a méně regulací. Apple to ví a proto se úplně neotevřel zatím trhu, jak EU chtěla.
Poprosil bych vás pokud budete reagovat bez urážek a ponižování. A spíše použijte věcné protiargumenty. Děkuji
Zajímavá diskuze, člověk se chce něco užitečného dozvědět, ale je to jen o napadání ty jsi blb, ne ty jsi blb, ale aspoň pár rozumných relevantních příspěvků se najde..;)