I když máme se ženou plno společného a proto jsme manželé, je tu pár věcí, na které máme zcela odlišný názor a jednou z nich je používání mobilního telefonu. Když Apple představil iPhone 14 Pro, oba jsme na něj přešli ze starších modelů a následujícíh 12 měsíců používali. Rozdíl v tom, jak jsme jej používali, jsem vám popsal detailně v následujících řádcích. To, co překvapilo nejen moji paní, ale zejména mě, je rozdíl v kapacitě baterie po 12 měsících používání. Ten totiž ukázal, že je prakticky jedno, jak telefon používáte a jak jej nabíjíte, tedy alespoň v našem případě. Stal se totiž naprosto přesný opak toho, co byste očekávali. Ostatně přečtete si sami, jak jsme dopadli po 12 měsících používání iPhone 14 Pro.
Jak jsem se staral o iPhone 14 Pro
Telefon nabíjím od prvního dne pouze na MagSafe nabíječce a to přes noc. Následně jej ráno vezmu, pustím nějaké podcasty a udělám další věci, kdy mi baterie klesne o zhruba 4 až 5 % a pak sedám do auta, kde mám aktivní CarPlay a bezdrátové nabíjení. Po zhruba 90 minutové procházce se psem, která probíhá, ať je venku +30°C nebo -10°C, opět sedám do auta a telefon se opět nabíjí na bezdrátovém nabíjení v autě a má aktivní CarPlay. Během dne jej občas u Macu položím na MagSafe a uskutečním několik hovorů, z nichž jen ty s kolegou Jirkou mají i hodinu až dvě za den. Toto mám v podstatě každý den s tím, že v létě telefon používám během dovolených a výletů přes CarPlay a s bezdrátovým nabíjením mnohdy při přesunech po Evropě i 10 hodin v kuse. Průměrný čas u obrazovky mám okolo pěti hodin. Telefon tedy v zásadě používám na maximum a nabíjím jej tím nejhorším možným způsobem.
Výsledek po 12 měsících používání telefonu je maximální kapacita baterie 94%
Jak se starala o iPhone 14 Pro moje manželka
Manželka je v podstatě pravý opak mého používání. Čas u obrazovky u ni nepřesahuje 2 hodiny za den a telefon nabíjí pouze pomocí 5W originální Apple nabíječky, tedy nejšetrnějším možným nabíjením, které Apple nabízí. Nikdy v životě nepoužila bezdrátovou nabíječku a nikdy nenabíjí telefon přes noc. Nikdy nepoužívá navigaci ani CarPlay a v podstatě kromě telefonování na něm používá jen Safari, WhatsApp a sociální sítě. Nehraje žádné hry, nesleduje YouTube ani nic podobného a taktéž výrazně méně fotí než já. Tedy nepoužívá věci, které jsou náročné na baterii. Taktéž nechodí každé ráno se psem i v mrazech a když jde běhat nebo jde se psem ven, nechá si telefon většinou doma.
Výsledek po 12 měsících používání telefonu je maximální kapacita baterie 90%
Samozřejmě si plně uvědomuji, že to není žádný test a ani tyto výsledky nemusí odpovídat tomu, jak to má někdo jiný se svým telefonem. Ovšem měli jsme možnost vyzkoušet, aniž bychom o to vůbec usilovali, jaký vliv má na baterii telefonu to, jak se o ni staráte a jak moc dodržujete všechny psané i nepsané zásady toho, aby vám baterie vydržela v iPhone co nejdéle v dobré kondici.
To je konecne zajimavej clanek👍🏼
Osobne iPhony nabijím uz asi 10let vzdy pres noc pouze original kabel a pouze 5W nabijecka. Zbytecne to nenecham aby se tel nekdy sam vypl. Prumer obrazovky mam cca 4-5h denne.
Baterka mi slouzi v telefonu vzdy 4 roky uplne v klidu.
Taky jedu jen 5W adaptér, vetšinou teda měním každý rok, ale zrovna Xs Max jsem měl 2 roky (11 Pro jsem vynechal) a baterie i po dvou letech 100% kondice.., jo 18W/20W se hodí když potřebuju výjimečně nabít rychle, 0-50% za 30min se může někdy hodit, ale použil jsem to asi 5x za svojí existenci s iPhone..
14 Pro Max, 14 měsíců denně na magsafe, a 93% kondice. Takže je to asi fakt jedno.
Hodně záleží jestli používáte alwaysOn, který u 14 Pro prokazatelně ničil kapacitu baterie.
Ani jeden z nas jej nepouziva.
Já mám AlwaysOn zapnutý, taktéž cca 14 měsíců iP 14 Max Pro, magsafe. Baterie přesně 94%. Takže ani to nehraje roli …
“Používá sociální sítě, takže nepoužívá nic, co by bylo náročné na baterii”. V této větě smysl tedy nevidím. Je hezké, že se nedívá na youtube, ale copak sociální sítě jsou něco jiného?
Ve srovnani s hrama nebo video editorem? Ano jsou
Já o koze, Vy o voze. V článku píšete, že nepoužívá youtube, ale sociální sítě ano. Ptal jsem se, jaký je v tom rozdíl. Sociální sítě jsou přeci to samé jako youtube.
A Vy mi píšete o nějakých hrách a video editorech 🙄
Máte aktivované optimalizovanie batérie alebo nie? Stretol som sa s prípadmi že pri vypnutom naozaj klesla kapacita batérie po 12 mesiacoch o 10%.
Ano oba dva, ale pouze optimalizované nikoli to co nabíjí na max 80%
Ja mam iphone 14pro 11 mesicu snazim se dobijet jen do 80%posledni dobou se mi to moc nedari a mam 98%
Ip13 a po roce intenzivního pouzivani mam stale 100% 😉
Musím říct, ze co pomáhá, tak omezení nabíjení na 80%. Mám každý rok nový vlajkový iPhone, teď 15 Pro a co mám nastaveno omezení nabíjení na 80%, tak mám stále 100%. Touto dobou jsem měl u předchozích generací tak 97-98% a po roce šli s cca 90%.
Nabíjení: MagSafe přes noc, QI v autě a kabel z dokovaci stanice v práci. Denní průměr screen on time je 7.5 hodiny. Počet cyklů baterie 92.
Mám to podobně. Akorát těch 20% prostě chybí. Člověk to musí mít na nabíječce permanentně. Pak se nabízí otázka jaký smysl má se omezovat jen abych měl baterii v perfektní kondici.
Souhlasím, někdy to chybí, proto když je potřeba, aby telefon vydržel déle (cca 1-2x měsíčně), tak přepnu na 100% nabíjení.
No 4% není úplně málo… Nepišete kdy a z jaké kapacity manželka dobiji… Jestli průběžně, nebo vždy když už má vybito. To je důležité. Pokud když má vybito, tak to ukazuje na to, že je lepší nabíjet vlastně vždy, když je možnost. Což je přesný opak toho co jsem si vždy myslel… Můžete to doplnit?
když má vybito
Já nabíjím jak je potřeba a za cca měsíc a půl to bude rok co mám iP14 Pro, kapacita baterie je 99%. Popravdě jsem na to na tomto telefonu ještě nekoukal, ale nedalo mi to a kouknul jsem se a nechápal, že to moje prasácké používání nedalo baterii na prdel daleko víc. A to mám pět dní v týdnu provoláno průměrně každý den zhruba 4h, hotspot pro MAC na cestách, emaily, soc. sítě a foto/video a CarPlay.
Jen pro pořádek, jedu nabíjení jen kabelem, nikdy jsem u tohoto telefonu nepoužil nabíjení bezdrátem, i když ho v autě mám.
iPhone 13 pro max koupen hned po vydání 98%
To ho ale moc nepoužíváte ne? Důležitý je screen on time a z nej následně cykly baterie. Pokud někdo jen občas zavolá, tak Max vydrží téměř 3 dny a pak je logické, že i baterka bude ve skvělé kondici. Pokud jej někdo žhaví (jako já), tak i přesto, ze je pracovní den na nabijecce, tak jde večer na nabijecku, protože by se nedožil rána.
Teď jsem překvapen i já, 14Pro, nabijim jen přes noc na Magsafe, optimalizované nabíjení zapnuto, bez always on, čas u obrazovky v průměru denně 2,5h a stále mám po 11 měsících 100% .
14Pro max 12 měsíců a stále 99 %. Partner 14Pro a 11měsíců měl 98 %. Teď po celém roce 96 %. Snažím se jen o optimalizované nabíjení. Jinak užívání naplno. Partner způsob nabíjení neřeší.
14 Pro po 10ti měsících stále 100%. Nabíjení příležitostné, pouze kabelem v autě, na macu a na motorce.
Já na to vklidu kašlu celou dobu. Jakmile má baterie 85-83% vyměním ji v iWantu za 2190,- za novou originální na počkání a zase vydrží. Ale ze skušenosti už jsem poučen že jedině fakt autorizák originální baterii. Jinak to jsou jinde vyhozené peníze.
To jsem chtěl udělat s baterií taky, ale jaksi mám obavu, že po výměně baterie už ta původní odolnost vůči vodě a prachu nebude taková jako u nového tel.
Aký je záver článku? O koľko % má manželka viac/menej? Alebo obidva majú kapacitu baterie 90%?
Nezlobte se, ale v článku to je jednoznačně napsané a ještě tučným písmem… všichni ostatní to vidí, tedy věřím, že i vy to máte možnost vidět. Pěkný den.
Neumít číst? 🤣
Já mám iPhone 13 základní od 16.2. 2022 a baterie kondice 94 procent nabijim od 20 cca do 80
Platíš pivo :-). Mám taky iPhone 13 (já mini) od 02/2022 a jsem na 95 procentech. Nabíjim vždy origo 5W nabíječkou a snažím se nabíjet do 90 % (moc se nedaří, takže většinou ccc 97, škoda že nejde nastavit 90 max automaticky – ono je stejně zajímavé, že když po nabití telefonu na cca 97 %, že když ho vypneš a zapneš, tak ukazuje 100 % – to Android nedělal). Horší je spíš spodní mez, takže se snažím nabíjet při 30 % (opět se spíš nedaří, takže nabíjím věčně kolem cca 20 %). Jinak rok a půl držel mobil na 100% a nyní to padá před očima (ale to se již řešilo, že některé baterie mají nové vetší kapacitu než je nominální, tak drží dlouho 100%). Řekl bych že Apple celkově buďto není šetrný k bateriím nebo si nenechá až tak moc kvalitní vyrobit. Před 13 mini jsem měl od 08/2020 Poco F2 Pro – a zjistil jsem, že uvnitř je baterie Sunwoda Electronic a jaké jsem neměl překvapení, když jsem zjistil, že v 13 mini je baterie Sunwoda Electronic :-D. Zaklepávám, ale manželce Poco F2 Pro po mně (tedy od 08/2020) vydrží stále cca stejně – drandí na něm „od rána do večera“ (cca 5 hodin svit displeje – Youtube, Instáč, práce) – dává mu zkrátka zabrat. Já 13 mini moc pracovně nemusím používat a jsem celý den u PC, takže telefon víceméně odpočívá – no a už tak dlouho jako na začatku nevydrží (v tom má ale určitě i prsty iOS – start na 15.2 a nyní 17.2.1). Já o sobě vím, že se o elektroniku starám až moc a moje rada pro Vás ostatní – serte na to a z telefonem a jeho nabíjením zacházejte jak chcete, když narazíte na kavalitní sérii baterií, tak drží a když máte smůlu na horší, tak padá ať děláte co shcete. Telefon je již prostě spotřební zboží na max dva roky a šup s ním dál.
iPhone 13 mini od 03/22 kapacita 98%. První rok a půl jsem nabíjel jen 5W a snažil jsem se kapacitu držet mezi 35-80%. Nyní už nabíjím jen pomocí MagSafe přes chytrou zásuvku. Mám nastavenu automatizaci, když klesne baterie pod 40% zapni zásuvku, když stoupne nad 75% vypni zásuvku. Pokud během dne potřebuji dobít třeba v autě, tak přes kabel a jen do cca 80%. Pokud jdu na celý den do přírody, powerbanka jde se mnou :-).
Ja mam po roce u 14 Pro Max 100% Nabijim pouze pres kabel z PC. A malo kdy telefon vybiju uplne. Jelikoz pracuju u PC tak me to nijak neomezuje. Pokud bych mel jinou praci tak bych na to asi kaslal. Zaver dle me ze nejsetrnejsi pro baterii je co nejpomaleji nabijet a drzet baterii nabitou mezi 40% a 80%
14 Pro mám ho rok a kus. Kapacita baterie 94%, pokud jsem doma tak je přes den zaparkovaný na magsafe, zapnuté optimalizované nabíjení. Jinak baterku vůbec neřeším. Dalo by se říct, že je opravdu jedno jak člověk telefon nabíjí. Jenže není. Bez ohledu na to jak dlouho stráví telefon na bijekce je tu jeden obrovský rozdíl. Bezdrátové a kabel. Z nějakého důvodu nabíjení kabelem snižuje kapacitu baterie podstatně rychleji a je úplně jedno jak výkonný je adaptér.
„Z nějakého důvodu nabíjení kabelem snižuje kapacitu baterie podstatně rychleji a je úplně jedno jak výkonný je adaptér.“
Já teda tvůj názor nerozporuju, každej máme nějakou vlastní zkušenost, ale často se tvrdí, že QI více zahřívá přístroj resp. baterii oproti kabelu, což by nemluvilo zrovna ve prospěch bezdrátu..
Text docela dobrý , ale ukazuje na jen základní znalosti o bateriích. Jsem v tomhle trochu extrém – řeším to zbytečně moc, ale mám o tom hodně načteno a otestováno mimo telefony, notebooky i v Tesle … Článek hodně míří na intenzitu používání. Ta samozřejmě hraje relativně velkou roli, ale naprosto zásadní je jak moc necháte baterii vybíjet a na kolik ji nabíjíte. Můj iPhone 13 Pro skoro nikdy není mimo rozmezí 40-65 procent (ano pomiňme že je to do nějaký míry ujetý a pro většinu lidí nereálný). Je to prostě kvůli tomu že jsem pořád někde kde můžu nabíjet. Za celou dobu byl na 100 procentech nebo pod 20 procent asi tak 4x. Míra používání je možná o kousek vyšší než u autora článku. Stav baterie je teď 98 procent.
Oproti tomu iPhone manželky, která ho používá výrazně méně, ale vůbec neřeší nabíjení (tzn. dolů jede klidně pod 10 procent a nahoru běžně ke 100 procentům) je po dvou letech 84 procent.
U auta je to podobný…rychlonabíjení hraje minimální roli oproti tomu na kolika procentech se většinu času pohybuje. Počet možných cyklů baterie se rapidně zvyšuje pokud nabíjíte třeba do 80 ti procent – to každý ví. Ale ještě násobně víc pokud třeba jen do 60ti ( ano, většina lidí to nechce řešit a je to ok…ale je dobré to vědět a kdo chce může si tím zásadně zvýšit životnost )
Vse o cem pisete v textu je….
To je hodne zvlastni mit po roce baterii na 90%, to je defakto z poloviny degradovana – ja mam 14 PRO max, pouzivam taky hodne, nabijim jen pres magSafe, ale jen do 80% a kondici mam po 14 mesicich na 99%.
Neplést nějakou pofidérní hodnotu kondice v % někde v menu telefonu a skutečnou aktuální kapacitu viz Coconut Battery a další.
Mám 14 Pro už rok a bezmála 4 měsíce a zatím stále 100%. Počet cyklů krásných 222. Snažím se telefon nevystavovat zbytečně teplotním extrémům a snažím se udržovat baterii mezi 20%-80%, pokud to je možné.
Ano vykašlete se na hlídání baterie. Mám po roce 92% a už je znát že tel vydrží méně. Marné, mám prachy na telefon, musím mít na baterku. No co už baterií vyměním, ale mrkněte se kde je v ČR autorizak Apple? Jsem z Ostravy a jsem v prdeli, protože nám ho tady zrušili a je jen v Praze. Měnil jsem vždy v autorizáku, protože to bylo dražší o 500 a vše proběhlo jak mělo a mám origo baterku, žádný napodobeniny. Tak třeba námět na článek servis Apple v ČR.
Olomouc, Brno, Zlín. Proč až do Prahy? 🤷♂️
Mluvím o autorizáku, ne sranda servisy jako mp.cz. mrkněte na web Apple a najdete mi tam Olomouc. Buď jsem slepý nebo nenajdete. Zkrátka chci mít v nastavení napsáno že je použitý originální náhradní díl.
Istores.cz??
iP 14 Pro: Po roce pouzivani 92 %. Za posledni mesic z 96 % na 92 %. To je docela nepochopitelny sesup. Nabijim obvykle na 80-90 %. Vylucne pres kabel, zadny magsafe, obcas apple battery pack. Doufam, ze iP 16 Pro se polepsi.
Také tak. Za měsíc z 96 na 92.
iPhone 14 Pro, nabíjím pouze Qi + MagSafe (NIKDY kabel), nabíjím většinou mezi 40% a 80% (mám bezdrát kancl + auto + doma). Používám tel. tak 8h denně. Stáří 11 měsíců, kapacita 100%
Ukazatel kondice baterie je extrémně nepřesný, takže bodle této hodnoty se nedá vůbec posuzovat kondice baterie. Kondice se dá například změřit pri stejném zatížení obou telefonů, aby to mělo nějakou vypovídající hodnotu.
Mám též Iphone 14 PRO přesně rok a stav baterie mám nyní 98% a to jen díky tomu že telefon nabíjím z největší části pouze a jen kabelem a mezi 20-80%.
Dělám to v podstatě jako Roman, neřeším, telefon používám tak, abych nebyla otrokem, ale aby mi sloužil, akorát nevím čas u obrazovky a po cca třech letech má iPhone 12 Mini 86% baterky.
Nabíjím iP12 Pro střídavě na magsafe, kabelu nebo obyč qi nabíječkách vždy maximálním možným proudem. Snažím se držet stav baterie mezi 30-80% a pro skoro 3 letech a 900 nabíjecích cyklech kondice 95% resp. 96% podle 3uTools. SoT mezi 3-5h denně.