iPhone je sice považován za jeden z nejbezpečnějších smartphonů, ke kterým se může běžný smrtelník dostat, ne vše však u něj vnímají bezpečnostní experti jako zcela dokonalé. Skvělým příkladem jsou i nynější obavy řady z nich ohledně aplikace Deník, která se na iPhony nainstalovala automaticky po aktualizaci na iOS 17.2. Má totiž dle nich celou řadu potenciálních záporů.
Jeden z bezpečnostních expertů poukazuje například na to, že je poměrně neprůkazné, jak Deník nakládá s vašimi informacemi ve vztahu s ostatními uživateli. Aplikace je totiž schopná vám navrhovat témata, o kterých máte psát, a to i na základě blízké přítomnosti lidí kolem vás, primárně tedy přátel, rodiny a celkově lidí, které máte v kontaktech. Apple sice tvrdí, že tyto informace jsou používány jen pro zlepšení návrhů Deníku a stanovení priorit pro témata s tím, že veškeré podobné informace jsou uloženy v zařízení a nejsou sdíleny (s Applem), nicméně i tak se ozývají hlasy, že je tohle vysvětlení velmi strohé. Vše lze nicméně vyřešit vypnutím návrhů, byť zase za cenu toho, že bude aplikace o poznání hůře využitelná.
Objevují se však i hlasy hlásající to, že Deník jako takový je ve své podstatě úplný nesmysl, jelikož se právě kvůli návrhům na psaní absolutně vzdaluje původní myšlence papírových deníků – tedy psaní o tom, co člověka zrovna napadne a zaujme. Deník v pojetí Applu si totiž do jisté míry „sám diktuje“, o čem mohou uživatelé psát. „Umělá inteligence a strojové učení vás vyzve k tomu, co máte psát a to na základě kontroly vaší digitální historie na vašem zařízení. Posvátné pouto mezi tužkou, papírem a vaším mozkem už neexistuje, jelikož se zde projevuje další entita. To zcela mění koncept sebereflexe, jelikož vás AI nabádá k tomu, o čem máte přemýšlet,“ tvrdí například bezpečnostní expertka a zároveň odbornice na sociální sítě Kristen Ruby. Poměrně zajímavé je pak to, že jakési ovlivňování člověka pomocí AI, jak to dělá Apple v Deníku, je pak dle ní daleko nebezpečnější než třeba ChatGPT a jeho fungování.
Ať už se vám zdají slova bezpečnostních expertů výše jako paranoia či jim přikládáte určitou váhu, pravdou je, že se evidentně Apple ne každému Deníkem trefil do chuti. O to paradoxnější je to, že si dost možná ani sám při jeho vývoji neuvědomoval, jak jej vlastně budou schopni někteří uživatelé vnímat a jaké konspirace za ním budou hledat. Přeci jen, návrhy v deníku lze do jisté míry přirovnat k našeptávání v internetovém prohlížeči, které však zřejmě nikdo z nás nevnímá jakožto naše ovlivňování.
Já se zděsil hned jak se mi ukázala na ploše. No šla pryč hned jako ostatní nativ co nepoužívám
Ahoj Apple, dík app ale já to smazal. Jsou věci ktere si necham v hlavě. Tam vím kdo se na to dívá 😉
A Apple vás nutil to do aplikace psát, nebo jaký smysl má váš komentář? 🤷♂️
Detto. Ako prišlo tak odišlo.
Me vcera vydesil cifernik Snoopy, 2x delal veci, podle mista a stavu, kde jsem byl a 3x delal veci, na ktere jsem v tu chvili myslel.
Jsem NAPROSTO v klidu…
Bezpečnost stojí a padá s uživatelem a NE aplikací… Opět výkřik do tmy rádoby senzace…
Sem okamžitě smazal, poté co jsem zjistil, že u něj nelze vypnout aktualizace na pozadí! Snad je to je jediná aplikace kde to nelze. To mě vyděsilo.
Ihned po dokončení aktualizace jsem ten nesmysl smazal…
Nepoužívám to, ale kdybych chodil třeba k psychoterapeutovi tak asi bude vést mé myšlenky také určitým směrem. Ne?
Zatím to nevypadá že by apple vedl nějaký sociopat jako třeba Facebook, nebo X, tak bych se toho zas tak nebál.
Zase někdo hledá kauzu co neexistuje?