Zdá se, že se nad Applem v Evropské unii začínají stahovat mračna čím dál víc. Poté, co jej regulátoři EU přiměli k přechodu z Lightningu na USB-C a do budoucna i k podpoře alternativních obchodů s aplikacemi či zřejmě otevření NFC pro ostatní platební systémy a aplikace, po něm totiž chce nově vzniklá skupina technologických gigantů mnohem víc. Jedná se přitom dle nich „jen“ o reakci na jeho fungování na území EU, které vnímají jako protisoutěžní a které by tedy měla i po jejich tlaku EU ještě více prošetřit.
Nově vzniklá Koalice pro otevření digitálních ekosystémů (CODE) se skládá z opravdu těžkých vah v čele s Googlem, Metou, Qualcommem, Nothingem, Lenovo, Operou, ale třeba i Motorolou, Honorem, Lynx či Wire. Po Applu pak žádají na první pohled jednoduchou věc – co nejvíce otevřít jeho ekosystém spolu s operačními systémy službám a aplikacím třetích stran, aby si tak mohli uživatelé lépe vybrat, co na iPhonech, Macích a dalších Apple produktech chtějí využívat. Jinými slovy, CODE chce přimět Evropskou unii skrze její nové zákony o digitálních trzích k tomu, aby Applu nařídila, aby nejen společnosti v CODE mohly na jeho produkty dostat své služby a aplikace jednoduše.
CODE plánuje podle dostupných informací spolupracovat se zákonodárci, akademiky a celkově spoustou odborníků na tom, aby byla v Evropské unii digitální otevřenost maximální prioritou a aby byly zákony o digitálních trzích dodržovány všemi beze zbytku přesně tak, jak byly zamýšlené. Háček je však v tom, že zatímco prakticky všechny společnosti v CODE již otevřené jsou, Apple si dlouhé roky zakládá na úplném opaku, kvůli čemuž je pro něj celá záležitost velmi nepříjemná. Právě z toho důvodu se tak snaží i mnohé své služby dostat mimo prostor, ve kterém by se na ně jinak vztahoval právě zákon o digitálních trzích. Skvělým příkladem je například iMessage, u kterých hrozilo, že by je musel Apple otevřít komunukátorům třetích stran, ale nyní to poté, co je Apple dokázal vylíčit jako v EU nepříliš využívané (a to hlavně v podnikové sféře), zřejmě nebude nakonec potřeba. Tak či tak, před Applem jsou zcela určitě tvrdé právní bitvy, které se mohou táhnout i několik dlouhých let.
EU má akorát potřebu strkat nos úplně do všeho a udělat z perfektního OS hloupej android
Do jisté míry to už beru jako šikanu. Je to nějaký hotový produkt a mělo by, dle mého názoru, být zcela na jeho výrobci, jaké služby a za jakých podmínek na tom produktu zpřístupní. To je jako bych vlítl do EU a chtěl po nich, aby přestali respektovat své vlastní zákony a nařízení, které tam už od počátku své existence mají, a namísto toho se začali adaptovat na zákony jihoafrické republiky. Ano, určitě by to šlo, hrozně složitě, ale šlo. A teď ta otázka – opravdu by to bylo k prospěchu věci? Nebylo by namísto takových blbostí třeba praktičtější bojovat za to, aby se celosvětově využívaly stejné jednotky a celkově jednotnejsi systémy? To máte nejen kilometry vs míle, ale i stupně Celsia vs Farnheita, kila vs libry, nebo i takové věci jako rozdílné napětí v zásuvkach s rozdílnými frekvencemi nebo rozdílné zásuvkové vidlice. Řeknete si, že to je blbost, ale víte kolik výrobků navíc se musí vyrobit jen kvůli tomu, že je nelze užívat celosvětově? A kolik výrobku se sem kvůli tomu vlastně ani nedostane, protože by je někdo musel předělávat na evropské podmínky? A co třeba konečně nějak zatočit s tím neuvěřitelně velkým likvidováním neprodaných věcí? Co televizí nebo oblečení se vyhodilo a zlikvidovalo úplně zbytečně jen kvůli tomu, že vyšlo něco novějšího a firmy nechtějí platit skladování těch starších věcí, tak to radši zlikvidujou.. Je tu miliarda věcí, které by měla EU nějak řešit, a namísto toho se zabývá blbostma typu spalovací motory nebo otevírání produktů Applu třetím stranám.
Uplny suhlas
Souhlasím!
hotovy produkt applu je postaveny tak aby sa hodil applu. S jeho rastucim vyznamom pre digitalny trh uz nieje mozne dovolit applu aby si on urcoval pravidla. Otvorenost systemu je super vec pre zakaznikov. Chapem preco to vadi applu, ale preco by to malo vadit zakaznikom nechapem. to by vas traplilo, ze mate moznost volby?
Ten produkt pochopitelně bude postaven tak, aby se hodil Applu. A co je pro firmy obecně nejdůležitější? Zvyšovat zisky. Z toho mi vychází, že i ten Apple musí mít nějaký zájem na tom, aby byli zákazníci s jeho produkty spokojení. Nespokojenost zákazníků > menší prodeje > menší zisk. Takže pokud nabízejí něco, co jim dává ekonomický smysl a myslí si o tom, že o to budou mít zákazníci zájem, nedivím se tomu, že si trvají na svých pravidlech. Možnost volby by tam pochopitelně mohla být, ale nesouhlasím s tím, aby byla uvedena pod nátlakem EU, myslím si, že by o tom měli rozhodnout hlavně zákazníci. Pokud by jich volal po otevřenosti dostatečně velký počet lidí, Apple by na to pochopitelně zareagoval a tuto možnost tam přidal sám. Problém je v tom, že po tom zase tak moc lidí nevolá a já vlastně nevidím jediný důvod, proč by se tak mělo dít. Pokud je ten systém uzavřený, dokáže Apple zajistit, aby se do těch zařízení nedostalo nic škodlivého. To je mnohem lepší než pak zavirovaný mobil muset dávat do továrního nastavení nebo do něj muset stahovat antivirový software. Já třeba nemám na svých zařízeních napříč různými výrobci a platformami nemám jediný antivirus. Když člověk ví, na co kliká nebo ani nemá možnost nějaký vir do svého mobil dostat, je to užitečnější než se pak ty viry snažit odhalovat antivirem, který nemusí ani zdaleka detekovat všechny viry. Pořád je to jen nějaká databáze známých virů a v počítačích to hledá nějaké podobnosti s tou jejich databází
Jasně, můžeme si teď říct, že by ta otevřenost mohla být volitelná a člověk by ji zapl nějakým přepínačem v nastavení. Pořád si ale myslím, že by bylo dost lidí, co by se třeba od kolegy doslechli, že si do toho mobilu mohou stáhnout nějakou placenou hru/aplikaci zdarma. Poprosí kolegu, ten jim ty přepínače přepne do otevřeného systému kvůli jedné hře. On o té otevřenosti možná vědět bude, ale už to neřekne majiteli. Takže ten člověk bude i nadále spoléhat na nějakou zabudovanou ochranu od Applu a klikat na všelijaké pochybné odkazy. Tím se jim do mobilu jednou za čas stáhne něco škodlivého a ti méně pozorní aby se zbavili nějaké hlášky o tom, že si stáhli aplikaci, kliknou na instalovat a to jen proto, aby se té hlášky zbavili. Nevěřili byste, co všechno si lidi stáhnou a nainstalují do počítače s Windowsem jen proto, aby se zbavili nějaké otravné hlášky. Myslím si, že je tu velký trh s Androidem, případně jinými alternativním OS. Člověk má dostatečně velkou možnost výběru. Parametry iPhonu dnes nejsou nijak výjimečné, dokonce lze levněji koupit Android s lepšími parametry. I přesto je o uzavřený iPhone velký zájem. Ano, je to lákavá značka, ale rozhodně to není nic, co by bylo uživatelsky o několik levelů jinde. Můžeme se začít bavit o nějakých profesionálních věcech jako je třeba výhoda mít videa v ProRes, ale kolik běžných uživatelů do toho bude chtít točit? Úplné minimum. To je spíš jen pro profesionální tvůrce videí a je otázkou, jak dlouho bude trvat než (/jestli vůbec) se to dostane do nějakého většího využívání než jen jako záloha při defektu kamery při točení svatby. Proti otevřenosti nic nemám, ale ať to nevynucuje EU.
@Hermann Frodith
Chapem vas postoj a dava mi zmysel. V uzavrenosti je ista krasa a bezpecnost. Nesdielam ale presvedcenie, ze volanie uzivatelov by bolo vyslysene. Na internetove giganty uz volna ruka trhu nestaci. Ze pravidla urcuje EU tiez nieje idealne, ale uzivatelia zmeny nevymozu. nie od applu.
Za mne je tohle už za hranou a je to prachsprostá šikana. Byť jsem z ekosystému Applu vystoupil a aktuálně žádné „jabko“ nevlastním, takovýto postup je mi zcela proti srsti.
Za mě osobně je to úplně stejná kravina, jako když si dnes musím na Androidu vybrat při prvním zapnutí internetový vyhledávač, byť to dříve byl nativně Google – proč?
Ja to treba vnimam jinak… vezmete si treba fotky z mobilu… pokud jste androidi uzivatel, muzete si zalohu provadet do google yctu, pripadne do uctu nekterych vyrobcu mobilu (samsung atd). Tyto fotky, alba a jejich odkazy muzete pred odkaz sdilet komukoliv na svete, bez ohledu na to, jestli a jaky mobil ci pocitac (os) pouziva… ale… pokud jste uzivatel iphonu (ci jinych dalsich apple produktu) a ukladate fotky na icloud, tak uzivatele, kteri nemaji jabko (resp apple id ucet) si proste vase fotky nemaji jak prohlednout…. Proste vsichni se snazi o univerzalnist a dostupnost svych sluzeb napric platformami. Apple se naopak snazi co nejvice toto znemoznit. A to je to, co mi vadi
K prohlížení komukoli přeci stačí ve Fotkách vytvořit sdílené album s veřejnou webovou adresou.
Jinymi slovy, na jabku si otevru i svuj google drive, onedrive a prohlednu svoje google fotky… na androidu ale aplikace a sluzby od applu konzumovat nemuzu… a to je to, co mi vadi.
Pavle, to je velmi zajímavé, že odkaz na fotky na iCloud standardně posílám i lidem s Androidem nebo třeba na Windows PC a nikdy a nikdo neměl problém s jejich prohlížením. Evidentně vůbec netušíte, která bije.
Je to nějaký hotový produkt a mělo by, dle mého názoru, být zcela na jeho výrobci, jaké služby a za jakých podmínek na tom produktu zpřístupní. To je jako bych vlítl do EU a chtěl po nich, aby přestali respektovat své vlastní zákony. To co píšete je nesmysl, EU není výrobce ani prodejce. Kdyby EU toto neřešila nebyl by tu prostor pro rozvoj ostatních a zůstal by tu pouze Google , Microsoft, Apple.
Ale však ať se ostatní rozvíjejí. Mohou vytvořit produkt a ostatním konkurovat. A pokud se jim to nepodaří, tak asi nemají dobrý produkt. To už je jen na zákaznících. To už mohou diktovat výrobcům aut, aby šel do auta instalovat infotaiment od různých výrobců. Vždyť je to blbost. A to samé je to s iphonem. Apple ho nějak vymyslel a nějakej úřednickej dement bude nařizovat co tam být může a co ne…
Myslím ze EU má k řešení spoustu jiných a rozhodnē důležitějších věci.
zakon dovolujuci regulaciu digitalnych sluzieb sme tu potrebovali uz okolo roku 2000. bez nich si technologicky giganti zacali sami robit pravidla a vsetko uzatvarat konkurencii. tento dlh nastradany za 20+ rokov sa teraz zacal riesit. preto je tych nariadeni teraz tolko. obzvlast apple bude na otvoreni musiet hodne zamakat.
Pouze uživatelům Applu vadí, že jim někdo dá na výběr z vice možností. Sami totiž nevědí, co vlastně chtějí.
Nikdo vám totiž nezakazuje vybrat tu defaultní možnost.
To ti primitivové nepochopí, proto mají jabko.
presne. neviem co ich tazi moznost volby. apple by ju nikdy nedal, lebo sa mu to nehodi, ale preco vadi uzivatelom netusim.
Pravne bitvy nebudu. preto je zakon o digitalnych trhoch, aby veci nemuseli riesit sudy. EU rozhoduje ako to ma byt a firmy to musia splnit pod hrozbou obrovskych pokut. hotovo. tecka. tak je napisany zakon. nieje sa proti comu sudit. EU je v neoddiskutovatelnom prave s kazdym poziadavkom podla zakona o digitalnych trhoch.
cesty sudov boli nepouzitelne. nez donutili microsoft urobit drobnost, tak to trvalo desiatky rokov a na konci to uz ani nebolo potreba.