Pokud se pohybujete na internetu, a zejména na sociálních sítích, určitě vám neunikla existence e-shopu s názvem Temu. Reklamy na obchod Temu často ukazují lákavě vyhlížející zboží nejrůznějšího typu za extrémně nízké ceny. Pokud vás při pohledu na reklamy na Temu napadá, že to nebude jen tak, nemýlíte se.
Lákavé zboží za zlomek ceny
Trendy oblečení, stylové doplňky do bytu, báječně vypadající hračky nebo třeba elektronika, to vše za až neuvěřitelně nízké ceny – to je to, co vás při pohledu na reklamy na e-shop Temu zaujme na první pohled. Už tento fakt sám o sobě může být pro mnohé odrazující – příliš nízká je nejen zárukou nepříliš kvalitního zboží. Znamená to také, že výrobní náklady nebyly bůhvíjak vysoké, a tudíž ti, kteří se na výrobě daného produktu podíleli, s velkou pravděpodobností nedostali odpovídající plat.
Levné zboží může také v mnoha případech znamenat bezpečnostní riziko – elektronické produkty z Temu většinou postrádají potřebné testy a bezpečnostní certifikace, jiné výrobky zase mohou obsahovat nebezpečné látky, jejichž přítomnost je v produktech v členských zemích EU zakázány. Navíc to, že daný produkt vypadá skvěle, ještě nezaručuje, že je stoprocentně bezpečný – ať už jde o kuchyňské náčiní, hračky, sportovní potřeby nebo třeba předměty pro osobní obranu.
Kam mizí naše data?
Snad již na první pohled je jasné, že Temu je platforma asijské provenience – tento fakt sám o sobě může být pro mnohé odrazující. Před aplikací, která zákazníky vyzývá k tomu, aby „nakupovali jako miliardáři“, varoval již v průběhu loňského roku například magazín TIME. Stížnosti zákazníků, kteří neobdrželi svou objednávku z Temu, patřily v tomto článku mezi nejméně závažný popisovaný problém.
Temu nabízí zákazníkům výhody za registraci, v jejímž rámci lidé poskytnou platformě své údaje. Jen málokdo z těchto zákazníků ale řeší, jak Temu s jejich údaji dále nakládá. Temu sbírá obrovské množství uživatelských dat, která převážně používá pro účely prodeje reklamy. Mezi data, která Temu uchovává, patří nejen jméno, telefonní číslo a adresa zákazníka, ale také datum narození, případné profily na sociálních sítích (Temu nabízí za propagaci, recenze a sdílení na sociálních sítích značné výhody při nákupu), informace o operačním systému a vašem zařízení, IP adrese, GPS poloze (pokud k tomu dáte příslušné svolení) a údaje o prohlížení. Kromě toho může Temu sbírat vaše osobní data, která jste případně poskytli jeho partnerům. V neposlední řadě příslušná aplikace nenabízí podporu dvoufaktorového ověření, a není tím pádem dvakrát bezpečná.
Mlha před Temu, mlha za Temu
Podle dostupných informací spadá platforma Temu pod společnost PDD Holdings, což je nadnárodní obchodní skupina se sídlem v irském Dublinu. Pod PDD Holdings spadá kromě Temu také jenjí sesterská společnost PInduoduo. Samotné oficiální sídlo v Dublinu ale bohužel neznamená, že by Temu byla irská firma.
Ve zprávě 6-K pro SEC z února 2023 společnost Pinduoduo Inc. změnila svůj název na PDD Holdings na základě zvláštního rozhodnutí. Společnost také přesunula své hlavní výkonné sídlo z čínské Šanghaje do irského Dublinu. Přemístění sídla výkonného ředitele nemusí být nutně varovným signálem, protože mnoho technologických společností – včetně amerických – se stěhuje do Irska kvůli nízkým sazbám daně z příjmu právnických osob v této zemi.
Temu uvádí, že společnost byla založena v Bostonu v roce 2022, ale podle deníku The Washington Post se stránka „O nás“ o mateřské společnosti nezmiňuje. Bostonská kancelář společnosti Temu není skladištěm plným výrobků. S mnohem větší pravděpodobností se jedná o centrální kancelář, propojenou s ostatními pobočkami Temu po celém světě.
Problémové produkty
Důvody, proč je zboží na Temu až směšně levné, jsou více než jasné. Za nízkými cenami stojí levná pracovní síla, nekvalitní materiály a zpracování, prakticky nulové výdaje na certifikaci a úkony spojené se zajištěním bezpečnosti zboží a další faktory. Nízká kvalita a pochybná bezpečnost není ale jediným problémem, spojeným s produkty z e-shopu Temu.
Některé zboží, které Temu nabízí, může být v cílové zemi považováno z hlediska zákona za problémové – může se jednat o již zmíněnou nebezpečnou elektroniku, předměty určené pro osobní obranu, falzifikáty známých značek nebo třeba předměty, opatřené nezákonnou symbolikou.
Když levný nákup vyjde draho
Existuje celá řada důvodů, proč je lepší se platformám typu Temu raději vyhnout. Kromě neetického původu zboží zde hrají významnou roli obavy o bezpečnost a soukromí. Spousta uživatelů si stěžuje také na nedodání zboží a nefungující zákaznickou podporu, nízkou kvalitu zboží nebo na to, že jim zboží bylo dodáno nefunkční či rozbité. Na diskuzním serveru Reddit se také objevují příspěvky o zneužití platební karty poté, co byla využita k nákupu na Temu.
Je tu však jedno velké ALE
Přestože Temu vychází z předešlých řádků poměrně šíleně, s trochou nadsázky se dá říci, že se jej není třeba nějak přehnaně bát. Nikoliv však proto, že by byl tento obchod vyloženě bezpečný, jelikož to dle všeho není, ale spíš proto, že typově prakticky stejných online tržnic se dá na internetu najít nemalé množství, přičemž čas od času na sociálních sítích dost zarezonují. Všechny mají přitom stejného jmenovatele, konkrétně čínského provozovatele. Nebojíme se tedy říci, že vše kolem Temu je do jisté míry nafouknutá bublina, jelikož podobný poprask by si ve výsledku zasloužily snad všechny obchody, které na sociálních sítích podobně vystupují. Obecná rada je tedy jednoduchá – použijte selský rozum a na obchodech, které jsou z nějakého důvodu podezřelé (třeba právě cenou) zkrátka nenakupujte.
Objednal jsem si tam pár věcí a v pohodě. Je to stejný obchod jako Aliexpress, Wish a podobně … jen zboží je tu do 14 dní. Jsem spokojený, protože ne vše člověk musí koupit draho.
je to násobne väčší hnoj ako aliexpress.. nevadi Ti, že Tvoje údaje bohvie do akej hĺbky končia v rukách čínskeho KOMUNISTICKÉHO režimu?
Nevadí, věř, že ne. Vy si to kupte x-krát předražené v místním obchodě. 🤔
Taky jsem spokojená i s vrácením peněz nebyl problém
Ano souhlasím, když byl nějaký problém,tak s doručením na našem území. Momentálně zásilka skončila 20km od mista doručení v jakémsi depu a čeká už 5 dni na doručení. Pokud ještě vubec bude doručena.
A že informace z každého vyskakujícího cookies se mimo jiné odesílají do USA Ti nevadí? Mimochodem, i zde musíš souhlasit se zpracováním údajů, jinak se komentář neodešle.
To víte … musí se škodit takovými články, protože začíná být všude a lidé nakupují, tak se musí udělat podnebí strachu. 🤣🤣
Temu a podobné „shopy“ jsou kouzelníci, 128GB flash disk (platí i u ostatních kapacit) dokáží prodat za stovku.., že se má na takové kapacitě jen OSA zaplatit takřka dvě stovky.. 🤣
Zřejmě o žádné OSE v životě neslyšeli a i kdyby jo, je jim to u ……😃😁😆.
No to je zase placená reklama za pomlouvání obchodu. Čínské výrobky nebudu kupovat několikrát předražené u nás. Blbůstka, kterou si tam koupím do stokoruny tady ve fialové ČR stojí i více jak 3x a to je stejné kvality, ale abych zas neurážel, tak je jen v igelitu ne v krabičce. Já s tímto obchodem nemám problém.
Přesně, musí se škodit, protože začíná být oblíbený. No, ale jak jste napsal. Jsou věci co raději koupím tam než předražené v našem obchodě v ČR.
Já tam taky nakupuji a jsem s tím naprosto spokojená. Vždy mi vše přišlo, zboží odpovídá obrázkům Temu. Nikdy jsem s eshopem problém neměla, v žádném ohledu. Jste můj člověk 😀
Poziciam si argumenty od Martin Bulák:
PREČO BY STE NA TEMU NEMALI NAKUPOVAŤ A POUŽÍVAŤ ICH APPKU
Pri mojom predchádzajúcom poste sa tu objavilo niekoľko trollov a trotlov, ktorí tvrdili, že veď predsa aj tak nakupujeme všetko čínske a Facebook tiež zbiera naše dáta a nevadí nám to, tak prečo by nám to malo vadiť pri TEMU? Skúsim to teda upresniť na základe analýzy inštitúcie Grizzly report.
V prvom rade treba uviesť, že čínske firmy môžu podnikať len vtedy, ak všetky svoje databázy sprístupnia úradom. Zároveň treba povedať, že Čínska armáda má historicky veľmi úzke prepojenia na čínskych hackerov, ktorí podnikajú hackerské útoky na západné krajiny. Nič takéto neexistuje v Spojených štátoch a napr. Apple je známe tým, že odmieta FBI odomykať aj jednotlivé zariadenia.
V rámci aktuálnej geopolitickej situácie sa dá predpokladať, že čínska vlada by mala veľký záujem o dáta z aplikácie, ktoré vie používať na špehovanie zahraničných vládnych pracovníkov, členov armády, ale aj na špehovanie komunikácie čínskych expatov s akýmikoľvek ľuďmi z Číny. Stačí len naliať „big data“ do AI modelu a systém im už vypľuje všetko čo potrebujú.
➡ TEMU používa najagresívnejšie formy propagácie, vrátane určitej formy scamov reťazových mailov len za tým účelom, aby si ich appku nainštalovalo čo najviac ľudí (aktuálne 100+ miliónov stiahnutí).
➡ Podľa nezávislých odhadov TEMU stráca 30$ na každej objednávke. Ich oficiálny biznis model z hľadiska predaja je teda neudržateľný a nedáva ani žiadny zmysel.
➡ TEMU má aktuálne trhovú hodnotu na úrovni 135 miliárd $, no oficiálne nemá žiadneho CFO, teda nikoho kto by sa za niečo zodpovedal. Oficiálne uvádzajú aj nedôveryhodné informácie o počte svojich zamestnancov.
➡ Zo samotných zabudovaných hrozieb je jedna z najväčších dynamická funkcia kompilovania balíkov spúšťaných s getRuntime.exec(). To v preklade znamená, že táto appka môže kedykoľvek kompilovať nové exekutabilné aplikácie do vášho zariadenia.
➡ TEMU neštandardne vyžaduje prístup nie len k svojim vlastným súborom aplikácie, ale ku všetkým externým súborom, čiže aj vašim chat logom, fotkám, používateľskému obsahu a pod.
➡ Android implementoval funkciu ACCESS_COARSE_LOCATION pre aplikácie, aby mali k dispozícii obmedzené informácie o lokalite, ak to potrebujú. TEMU toto ignoruje a používa ACCESS_FINE_LOCATION, vďaka čomu vás vedia cez appku lokalizovať na úrovni niekoľkých metrov.
➡ TEMU appka preveruje, či zariadenie má „root“ prístup. V prípade že tomu tak je, táto aplikácia nemá prístup len k samotným súborom, ale vie meniť aj všetko v rámci samotného jadra operačného zariadenia telefónu.
➡ Aplikácia obsahuje funkciu Debug.isDebuggerConnected() vďaka ktorej detekuje, či ju niekto analyzuje cez nejaký debugger a vďaka čomu vie následne meniť svoje iné funkcie alebo správanie.
➡ TEMU číta systémové logy zariadenia. Teda nepristupuje len k svojim logom, ale k logom zariadenia, ktoré obsahujú veľmi detailné informácie o každej činnosti. Je to taký tajný denníček zariadenia, ku ktorému by takáto appka nemala prečo pristupovať.
➡ TEMU číta a aktívne ukladá vašu MAC adresu (unikátna adresa zariadenia) a informácie o zariadení a posiela ich na server. Načo nákupná aplikácia potrebuje detailné informácie o vašom zariadení?
➡ Zároveň má prístup k vašej kamere ako aj k funkcii RECORD_AUDIO, teda môže kedykoľvek zaznamenávať okolité zvuky. Znovu tá istá otázka, načo je niečo takéto nákupnej aplikácii.
➡ TEMU ako keby zámerne nepoužíva žiadne šifrovanie. Ak appke dáte povolenie na prístup k súborom, vaše dáta sa môžu prenášať bez žiadneho šifrovania.
Aby som to teda zhrnul ešte raz pre trollov ktorí tvrdili že aj tak nakupujeme všetko čínske – áno je rozdiel že či si kúpiš dildo made in china alebo si stiahneš appku made in china. Aj keď ani pri tom dilde by som si nebol úplne istý. Radšej ho dobre preverte pred použitím.
Souhlas s Liborem.Já jsem velmi spokojený.Koupil jsem u nich výrobky,které se u nás prodávají minimálně za dvojnásobnou cenu.A určitě to naše výrobky nejsou
Je to tu jen proto, aby se na to klikalo a přilákalo to Temu další kupující. I negativní reklama je reklama a na hnojišti internetu kolikrát lepší, než ta draze zaplacená (i když si myslím, že ani tady to neměli zadáčo ;) :D
Argumenty od Martin Bulak:
PREČO BY STE NA TEMU NEMALI NAKUPOVAŤ A POUŽÍVAŤ ICH APPKU
Pri mojom predchádzajúcom poste sa tu objavilo niekoľko trollov a trotlov, ktorí tvrdili, že veď predsa aj tak nakupujeme všetko čínske a Facebook tiež zbiera naše dáta a nevadí nám to, tak prečo by nám to malo vadiť pri TEMU? Skúsim to teda upresniť na základe analýzy inštitúcie Grizzly report.
V prvom rade treba uviesť, že čínske firmy môžu podnikať len vtedy, ak všetky svoje databázy sprístupnia úradom. Zároveň treba povedať, že Čínska armáda má historicky veľmi úzke prepojenia na čínskych hackerov, ktorí podnikajú hackerské útoky na západné krajiny. Nič takéto neexistuje v Spojených štátoch a napr. Apple je známe tým, že odmieta FBI odomykať aj jednotlivé zariadenia.
V rámci aktuálnej geopolitickej situácie sa dá predpokladať, že čínska vlada by mala veľký záujem o dáta z aplikácie, ktoré vie používať na špehovanie zahraničných vládnych pracovníkov, členov armády, ale aj na špehovanie komunikácie čínskych expatov s akýmikoľvek ľuďmi z Číny. Stačí len naliať „big data“ do AI modelu a systém im už vypľuje všetko čo potrebujú.
➡ TEMU používa najagresívnejšie formy propagácie, vrátane určitej formy scamov reťazových mailov len za tým účelom, aby si ich appku nainštalovalo čo najviac ľudí (aktuálne 100+ miliónov stiahnutí).
➡ Podľa nezávislých odhadov TEMU stráca 30$ na každej objednávke. Ich oficiálny biznis model z hľadiska predaja je teda neudržateľný a nedáva ani žiadny zmysel.
➡ TEMU má aktuálne trhovú hodnotu na úrovni 135 miliárd $, no oficiálne nemá žiadneho CFO, teda nikoho kto by sa za niečo zodpovedal. Oficiálne uvádzajú aj nedôveryhodné informácie o počte svojich zamestnancov.
➡ Zo samotných zabudovaných hrozieb je jedna z najväčších dynamická funkcia kompilovania balíkov spúšťaných s getRuntime.exec(). To v preklade znamená, že táto appka môže kedykoľvek kompilovať nové exekutabilné aplikácie do vášho zariadenia.
➡ TEMU neštandardne vyžaduje prístup nie len k svojim vlastným súborom aplikácie, ale ku všetkým externým súborom, čiže aj vašim chat logom, fotkám, používateľskému obsahu a pod.
➡ Android implementoval funkciu ACCESS_COARSE_LOCATION pre aplikácie, aby mali k dispozícii obmedzené informácie o lokalite, ak to potrebujú. TEMU toto ignoruje a používa ACCESS_FINE_LOCATION, vďaka čomu vás vedia cez appku lokalizovať na úrovni niekoľkých metrov.
➡ TEMU appka preveruje, či zariadenie má „root“ prístup. V prípade že tomu tak je, táto aplikácia nemá prístup len k samotným súborom, ale vie meniť aj všetko v rámci samotného jadra operačného zariadenia telefónu.
➡ Aplikácia obsahuje funkciu Debug.isDebuggerConnected() vďaka ktorej detekuje, či ju niekto analyzuje cez nejaký debugger a vďaka čomu vie následne meniť svoje iné funkcie alebo správanie.
➡ TEMU číta systémové logy zariadenia. Teda nepristupuje len k svojim logom, ale k logom zariadenia, ktoré obsahujú veľmi detailné informácie o každej činnosti. Je to taký tajný denníček zariadenia, ku ktorému by takáto appka nemala prečo pristupovať.
➡ TEMU číta a aktívne ukladá vašu MAC adresu (unikátna adresa zariadenia) a informácie o zariadení a posiela ich na server. Načo nákupná aplikácia potrebuje detailné informácie o vašom zariadení?
➡ Zároveň má prístup k vašej kamere ako aj k funkcii RECORD_AUDIO, teda môže kedykoľvek zaznamenávať okolité zvuky. Znovu tá istá otázka, načo je niečo takéto nákupnej aplikácii.
➡ TEMU ako keby zámerne nepoužíva žiadne šifrovanie. Ak appke dáte povolenie na prístup k súborom, vaše dáta sa môžu prenášať bez žiadneho šifrovania.
Aby som to teda zhrnul ešte raz pre trollov ktorí tvrdili že aj tak nakupujeme všetko čínske – áno je rozdiel že či si kúpiš dildo made in china alebo si stiahneš appku made in china. Aj keď ani pri tom dilde by som si nebol úplne istý. Radšej ho dobre preverte pred použitím.
Proč se opakujete? Nakupujte si kde chcete, když jste celý hnědý. Vaše bu, bu, bu je k smíchu. Vy určitě platíte jen penězi a na netu nikdy NIC.
Jak to tu čtu tak vy jste fakt banda hlupáků.. Nadavat na vládu a natahovat ruce ta by vám šlo, ale přemýšlet to už asi ne co.. Ano zde to pořídíte dráž ale podporite tím třeba Pepika co živí ženu a děti a dokonce tím přispějete do státní kasy a pak třeba za čas to bude lepší. Už se probuďte lidí. Babišovo rozdávání se musí někde projevit a tato vláda hold musí dělat i nepopulární věci. Nic a nikdo není dokonalý ale snad si nemyslíte že za vše může tato vláda?! A jestli ano tak prosím roztrhejte občanky protože hlupáci co věří nesmyslům nemají mít právo se rozhodovat. Je opravdu smutné kolik zabedněnců tu žije. Myslím si že kdyby jste vytáhly hlavu ze zadku a letěli třeba do nějaké africké země nebo Asie tak si budete hodně rychle vážit toho jak se tu máme dobře. A to že je něco dražší než bylo.. tak to hold chodí, tak doma nebrečte a radši začnete něco dělat ať se máte finančně lépe. Česká mentalita je opravdu k pláči. Jen závist a nenávist ale snaha se posunout a přispět do společnosti nebo si zlepšit kvalitu života tu hodně chybí. Je to opravdu smutné. Každý umí nadávat a stěžovat si ale člověk co má rozum a charakter tak radši dělá vše pro to aby se jeho rodina měla lépe a tím nemyslím čekat na to co vám kdo dá nebo jak vám ulehčí. Tak místo stezovani radši něco začnete dělat a nemyslím tím demonstrovat za chudobu a přitom jen za cestu na demonstraci utratit bura a pak brečet že nemáte prachy.
Za hlupáka si tady jenom ty
Wooooah ty si aký debil.. a to som podľa mňa urazil debila keď som aj teba zaradil ku nim. Takže keď si kúpim niečo tu, podporím Pepíka, ale keď to kúpim od číňana tak vˇo konkrétne? On to vykúzlil? Alebo mu to vyrástlo zo zeme samé? 🤣 preboha, tebe nevadí že ťa vykorisťujú daňami za všetko? Dostaneš zdanený plat, kúpiš zdanené veci, prdneš zdanený prd.. kvôli tomu je to tu drahšie a nie preto že podporíš Pepíka 😂 vytiahni si hlavu zo zadku a začni premýšlať
Vy musíte brát skvělý materiál 🤣🤣
Skvělé sepsáno! Ale tihle se stejně neproberou a budou jen remcat. A žít si své triviální životy a i dále si nebudou vidět a i na špičku nosu… A pak se divit, že se mají stále na hovno :-).
Několik objednávek a vše v pohodě, naprosto stejná rizika jako na AliExpressu. Tohle jsou jen opsaný články z jiných periodik…
Tak jako většina zde
Elektroniku tam nekupuji. Kupuji většinou doplňky do domácnosti – povlaky na polštáře, běhouny na stůl, utěrky apod. Nebo bižuterii, oblečení, kqbelky..naposledy krásná osmidílná sada na přípravu matcha čaje za 900. U nás jen 3 kusy stojí 1400 korun. Takže tahle sada by tady v Čechách stala min. 3000? A hlavně takovou sadu jsem u nás ani nenašla, protože tahle je opravdu z Japonska.Vždy všechno došlo v pořádku, včas a dobře zabalené. Chodí přes zasilkovnu buď přímo na adresu nebo do nrjblizsiho Z boxu a nebo nejbližší vydejny dle bydliště. Poštovné se neplatí. A smutné je že nedávno mi někdo posílal balíček poštou pouze po Praze a balíček se ztratil. No, hanit se to musí, překupníci v Čechách nemají ksefty. A moje data? Tak zrovna třeba moje data Číňany určitě zajímají…🤦
Pastnem to aj Tebe, tu sú argumenty od Martin Bulak:
PREČO BY STE NA TEMU NEMALI NAKUPOVAŤ A POUŽÍVAŤ ICH APPKU
Pri mojom predchádzajúcom poste sa tu objavilo niekoľko trollov a trotlov, ktorí tvrdili, že veď predsa aj tak nakupujeme všetko čínske a Facebook tiež zbiera naše dáta a nevadí nám to, tak prečo by nám to malo vadiť pri TEMU? Skúsim to teda upresniť na základe analýzy inštitúcie Grizzly report.
V prvom rade treba uviesť, že čínske firmy môžu podnikať len vtedy, ak všetky svoje databázy sprístupnia úradom. Zároveň treba povedať, že Čínska armáda má historicky veľmi úzke prepojenia na čínskych hackerov, ktorí podnikajú hackerské útoky na západné krajiny. Nič takéto neexistuje v Spojených štátoch a napr. Apple je známe tým, že odmieta FBI odomykať aj jednotlivé zariadenia.
V rámci aktuálnej geopolitickej situácie sa dá predpokladať, že čínska vlada by mala veľký záujem o dáta z aplikácie, ktoré vie používať na špehovanie zahraničných vládnych pracovníkov, členov armády, ale aj na špehovanie komunikácie čínskych expatov s akýmikoľvek ľuďmi z Číny. Stačí len naliať „big data“ do AI modelu a systém im už vypľuje všetko čo potrebujú.
➡ TEMU používa najagresívnejšie formy propagácie, vrátane určitej formy scamov reťazových mailov len za tým účelom, aby si ich appku nainštalovalo čo najviac ľudí (aktuálne 100+ miliónov stiahnutí).
➡ Podľa nezávislých odhadov TEMU stráca 30$ na každej objednávke. Ich oficiálny biznis model z hľadiska predaja je teda neudržateľný a nedáva ani žiadny zmysel.
➡ TEMU má aktuálne trhovú hodnotu na úrovni 135 miliárd $, no oficiálne nemá žiadneho CFO, teda nikoho kto by sa za niečo zodpovedal. Oficiálne uvádzajú aj nedôveryhodné informácie o počte svojich zamestnancov.
➡ Zo samotných zabudovaných hrozieb je jedna z najväčších dynamická funkcia kompilovania balíkov spúšťaných s getRuntime.exec(). To v preklade znamená, že táto appka môže kedykoľvek kompilovať nové exekutabilné aplikácie do vášho zariadenia.
➡ TEMU neštandardne vyžaduje prístup nie len k svojim vlastným súborom aplikácie, ale ku všetkým externým súborom, čiže aj vašim chat logom, fotkám, používateľskému obsahu a pod.
➡ Android implementoval funkciu ACCESS_COARSE_LOCATION pre aplikácie, aby mali k dispozícii obmedzené informácie o lokalite, ak to potrebujú. TEMU toto ignoruje a používa ACCESS_FINE_LOCATION, vďaka čomu vás vedia cez appku lokalizovať na úrovni niekoľkých metrov.
➡ TEMU appka preveruje, či zariadenie má „root“ prístup. V prípade že tomu tak je, táto aplikácia nemá prístup len k samotným súborom, ale vie meniť aj všetko v rámci samotného jadra operačného zariadenia telefónu.
➡ Aplikácia obsahuje funkciu Debug.isDebuggerConnected() vďaka ktorej detekuje, či ju niekto analyzuje cez nejaký debugger a vďaka čomu vie následne meniť svoje iné funkcie alebo správanie.
➡ TEMU číta systémové logy zariadenia. Teda nepristupuje len k svojim logom, ale k logom zariadenia, ktoré obsahujú veľmi detailné informácie o každej činnosti. Je to taký tajný denníček zariadenia, ku ktorému by takáto appka nemala prečo pristupovať.
➡ TEMU číta a aktívne ukladá vašu MAC adresu (unikátna adresa zariadenia) a informácie o zariadení a posiela ich na server. Načo nákupná aplikácia potrebuje detailné informácie o vašom zariadení?
➡ Zároveň má prístup k vašej kamere ako aj k funkcii RECORD_AUDIO, teda môže kedykoľvek zaznamenávať okolité zvuky. Znovu tá istá otázka, načo je niečo takéto nákupnej aplikácii.
➡ TEMU ako keby zámerne nepoužíva žiadne šifrovanie. Ak appke dáte povolenie na prístup k súborom, vaše dáta sa môžu prenášať bez žiadneho šifrovania.
Aby som to teda zhrnul ešte raz pre trollov ktorí tvrdili že aj tak nakupujeme všetko čínske – áno je rozdiel že či si kúpiš dildo made in china alebo si stiahneš appku made in china. Aj keď ani pri tom dilde by som si nebol úplne istý. Radšej ho dobre preverte pred použitím.
Před dvěma týdny my došel z Temu objednaný obal na tablet Redmi.byl dodaný za 12 dnů a cena byla 250 Kč.Navštívil jsem prodejnu Xiaomi,porovnal jsem jejich obal s mojím a zjistil jsem že se jedná o naprosto identické dvojčata,jen cena u Xiaomi byla 800 Kč.Ten rozdíl 550 Kč jde na podporu našich chudých?Jak tady uveřejnilo v podobném stylu několik diskutujících?Při platbě kartou používám u méně známých prodejci,nebo těch kde by byla reklamace o placení problematická vždy e-kartu,na které mám jen potřebnou částku.Toto zabere jen minimum času a jsem v klidu.Ještě se my nestalo že při ztrátě zboží i z jiných čínských obchodu nebylo toto řešeno.Většinou prodejce zašle zboží znovu a to expres.Při reklamaci zboží posílá prodejce zboží znovu.Tento vztah je založen na důvěře prodávající-kupující.Toto se nedá tvrdit o mnohých našich prodejcích,kde je ve většině případů reklamace velmi složitá na čas.Celý článek je tendenčně zaměřený a snaží se dehonestovat čínský obchod.Zřejmě se jedná o člověka který má vazby na některý náš obchod a bojí se o zisky.
Také jsem si objednala zboží s Temu.Zboži přišlo sice v pořádku a v čas.Ale týden na to mě dvakrát zneužili platební kartu.Penize se mi sice všechny vrátili zpátky na účet,ale nikomu Temu nedoporučuji.Jsou to podvodníci.
Nakupuji tam už asi dva měsíce a je to vždy v klidu a nic se nestalo jak píšete. Je to stejný obchod jako další podobné, tak nebuďte hysterická. 🤔🤣🤣
No ono s ochranou osobních údajů má problémy více firem a ne jen ty čínské. Ty americké si s tím nedělají těžkou hlavu a údaje také prodávají a nikomu to nevadí.
Také na Temu nakupuji, žádný problém nebyl, zboží odpovídá popisu, cena super. A žádné zneužití karty nic takového.
Spíš začínáte mít problém s tím že to lidé nakupují jinde a levně. 🤣🤣🤣
Zřejmě o žádné OSE v životě neslyšeli a i kdyby jo, je jim to u ……😃😁😆.
Já jsem teda na Temu ještě nic nekoupila, protože jsem o tomto obchodě nevěděla, ale na základě tohoto článku jsem se tam podívala a už mi domů pár věcí letí, díky tedy za info o skvělém obchodě.
Jinak s těmi osobními údaji, při každém příspěvku sem musím odsouhlasit, že společnost TEXT FACTORY s.r.o. bude zpracovávat mé osobní údaje. Vzhledem k tomu, že do Číny se osobně nechystám, tak ať tam klidně nějaké mé údaje mají, stejně je mají už z AliExpressu a protože mám doma i tablet Lenovo, tak mají i další údaje. A platím jednorázovou Revolut kartou, takže zneužití se také nebojím, protože to nejde.
tak si to zjavne cele vobec nepochopila..
Autor clanku by mohl udelat podobnou esej zkoumajici, proc tomu tak je, ze se u nas nic nevyrabi.
A pokud se vyrabi (elektrina, potraviny), ze na tom vydelavaji lichvari nejakych 200-1000%
Chtel bych z toho nejaky zaver, toto, co v clanku vadi je dusledek neceho jineho.
Pouze závist že se nakupuje někde jinde. Já nakupuji také a zatím spokojen. A ty údaje sbírá každý.
Jo naštve to když peníze tečou jinam. A nezbývá pro ty na hoře.
Odpoví mi někdo jak je to s DPH při nákupu na Temu? Aliexpress má přímo dané platba včetně DPH. Jak je to má ošetřené Temu?