Společnost LG display začne vyrábět OLED panely pro iPad Pro již v únoru příštího roku ve svém závodě v Paju. Bohužel se očekává, že displeje budou téměř třikrát dražší než ty, které Apple používá v iPhonech, což by se mělo projevit v cenách za nové iPady Pro. Aktuální 11″ iPad Pro je vybaven LCD panelem, zatím co 12,9″ iPad Pro nabízí mini-LED panel s vyšším jasem a kontrastním poměrem. Technologie OLED eliminuje potřebu podsvícení při zobrazení černé barvy a nabízí ještě vyšší kontrastní poměr a tmavší černou barvu než mini-LED displeje.
Hlavní výhodou OLED panelů je dokonalá černá barva a úspora energie, zejména v situacích, kdy zobrazujete černou barvu na části displeje. Tyto části displeje totiž v době, kdy se na nich zobrazuje černá barva, nejsou podsvícené, díky čemuž se šetří elektrická energie a černá je navíc 100% černá. Cena za tyto displeje je však vyšší než u mini-LED nebo LCD. Apple by měl použít hybridní OLED displeje, které kombinují pružné a tuhé materiály, díky čemuž mohou být iPady pro ještě tenčí než jsou nyní. Apple údajeně objednal na příští rok 10 milionů OLED panelů pro iPady Pro, z nichž 60 % dodá LG a zbytek Samsung, který by se však měl zaměřit pouze na 11″ displeje.
Divne je ze nikdy v clancich nezminujete PWM, stroboskopicke blikani pri prilis male frekvenci (asi 220Hz a 440Hz) zpusobujici unavu a migreny, hlavni problem OLED panelu aktualne instalovanych do apple pristroju (iphone X a vyssi, apple watch 5 a vyssi.
Hlavni je otazka, zda nove panely tento problem budou resit, nebo jde ciste a jen o spotrebu a na oci uzivatelu se u applu i nadale kasle.
Pro vysvetleni: PWM se u oledu pouziva pro zakryti neschopnosti zobrazit tmave tony u daneho oled panelu, ktere dany oled panel moc kvalitne zobrazit neumi (tmave tony by splyvaly do cerne). Ale lepsi panely ho nepotrebuji; ostatne v Apple Watch az do generace 4 pwm nebylo a obraz mely pekny (i v tmavych tonech).
Vyššia cena až tak nevadí, zrejme ho aj tak kúpim, prejdem z 10,5” iPad Pro Wi‑Fi + Cellular 256 GB, 2017.
PWM se používá pro regulaci jasu a vnímaji ho jednotly procent populace 😀
A ještě nesmíme zapomenout na FRC aka temporal dithering! Druhý blikající problém :-(
Redakce se asi odmítá dovzdělat, jsou toho k applu plná fóra.
uživateli „Jméno“: „jednotly procent populace“ – to je docela ignorance, nemyslíš? Většina populace v tomto není vzdělaná (každý nemůže být vzdělaný ve všem), takže nedokáže problém izolovat, natož pak i aktivně reportovat, i když se jich to týká. Stejnou logikou bys zrušil i funkce pro hendikepované?
Chlapče, já používám Amoled displeje 11 let a nikdy jsem si PWM nevšiml a troufám si tvrdit, že tak to má více než 95% lidí.