Po dlouhém čekání představil Apple letos na WWDC nový Mac Pro. Ten se, co do designu týká, od starého neliší téměř ničím, ovšem místo Intelu, v něm najdete procesory od Applu a to konkrétně M2 Ultra. Apple sice drasticky snížil cenu tohoto stroje a zatímco v nejvyšší konfiguraci s Intelem jste za stroj zaplatili 1,6 milionu korun, v případě současné verze s M2 Ultra vás nejvyšší konfigurace nestojí ani čtvrtinu. Pořídíte jej totiž za 360 tisíc korun, což je sakra velký rozdíl oproti 1,6 milionu. Má to však jeden celkem zásadní háček.
Ten stejný procesor, který nabízí Apple v Macu Pro, nabízí také v Macu Studio a dokonce si můžete jak u Mac Pro, tak u Mac Studio připlatit stejnou částku za to, že bude onen procesor nabízet víc CPU a GPU jader. Problém je v tom, že zatímco za Mac Pro zaplatíte v základní konfiguraci 199 990Kč, za Mac Studio v té stejné konfiguraci zaplatíte pouze 119 990Kč. Apple si tak za tělo a sloty pro specializované karty vezme 80 tisíc korun. To je v pořádku, protože ti, kteří tyto karty potřebují a nemají šanci je řešit externě tím, že je připojí k Mac Studio, tak patrně velmi dobře vědí, proč platí za Mac Pro a je to jejich výrobní nástroj. Bagrista se také příliš nezamýšlí nad tím, že jeho barg stojí víc než nové Lamborghini. Ovšem pokud tyto karty nepotřebujete, pak nemáte jediný důvod koupit Mac Pro.
Vše má navíc ještě jeden háček. Apple před pár týdny ukázal nový MacBook Pro s procesory M3, M3 Pro a M3 Max. Procesory M3 Max přitom nabízí téměř totožný výkon jako M2 Ultra u Macu Pro a Macu Studio. Koupit si tedy v dnešní době jeden z těchto strojů znamená, že nutně potřebujete v případě Mac Pro místo pro specifální karty ať už audio, grafické nebo renderovací, a nebo v případě Macu Studio potřebujete 4 porty Thunderbolt a ne 3, které nabízí MacBook Pro 16″, případně pak operační paměť, které můžete mít v MacBooku maximálně 128 GB, zatímco v případě Studio je to 192GB. Zdá se tedy, že procesory od Applu jsou až moc dobré a to až tak dobré, že v některých případech kanibalizují samy sebe.
M1 stačí většině…
Naprosto souhlasím
Blby je, ze aktuzalaizace je pouhych par let, pricemz nynejsi vykon M procesoru by byla dostacujici na podsattne delsi dobu – a to ani nemluvim o procesortech Pro az Ultra ve spojeni s vyssi pameti.
V iStyle jsem před pár dny pořídil Mac Studio M1 Ultra 32GB 1TB s 50tis slevou, sleva přes 40%, jsem si jist, že hodně dlouho bude výkonově stačit, a za tyhle peníze jim to tam nenechám ;)
WOW, dobrý kup. Teď se na to dívám, za necelých cca 70K, docela parádní konfigurace.
Apple kanibalizuje starší modely záměrně zpomalováním s každým novým modelem. Kupříkladu na mým MacBooku 16” M1 Pro v konfiguraci 16GB/1TB sleduju ten rozdíl mezi Monterey a Sonoma – jelikož jsem silný odpůrce nového UI ( prostě se mi nelíbí Předvolby systému na novějších verzích, protože to je hnusný, méně přehledný a vypadá to jako Nastavení na iPadu ) tak jsem odmítl svůj aktualizovat. Naopak kolega, nadšenec a fanoušek si už nahodil i Sonomu, má ten stejnej MacBook ve stejný konfiguraci a člověče div se, na mým s Monterey je třeba scrollování plynulejší než na Sonoma. Na obou je zapnutý ProMotion a přesto vypadá že na TOM SAMÝM MacBooku ale s novějším systémem byla záměrně snížená obnovovací frekvence aby oproti novým modelům působil pomalejší. Tak mi to nedalo a provedl jsem ještě jeden test – vyndal ze šuplíku starý iPhone X ze šuplíku, který jsem drtil před 3 lety třeba hraním COD Mobile na plný výkon, poctivě updatoval každý iOS, a i tak byl s fungl novou baterkou ale iOS 16.7 zasekanej a pomalej oproti Xku mojí mámy která tam ještě pořád měla iOS 13 a baterii 79%. Takže tak. iPhony jsou výkonný dost. MacBooky taky. Apple procesory vždy byly, jsou a budou výkonný dost na dalších 5+ let, ale nový modely se prodávat musí. To zpomalování je záměrné pořád.