Zavřít reklamu

Svlékací aplikace se začínají díky obrovskému pokroku na poli umělé inteligence v poslední době dostávat čím dál tím více do popředí. Právě díky umělé inteligenci jsou totiž nyní „konečně“ schopné vytvářet vskutku kvalitně upravené nahé snímky, ke kterým jim stačí jen předloha v podobě fotky oblečené osoby. Právě to je však velký problém. Ve světě se totiž začínají tyto nástroje ve velkém zneužívat, přičemž první výraznější případy se objevují už i v Česku. Policie přitom informuje, že zneužití je trestné a rozhodně by se k němu tedy nikdo neměl uchylovat.

Využití svlékací aplikace je velmi jednoduché, jelikož do ní stačí skutečně jen nahrát fotku osoby, která má být svlečena, popřípadě maximálně hrubě obtáhnout její oblečení. Zároveň se k tomuto typu aplikací dostane prakticky každý a to doslova do pár vteřinách hledání na internetu. To můžeme ostatně potvrdit i my v redakci. Jelikož jsme doposud neměli s těmito aplikacemi žádné zkušenosti, v průběhu dnešního rána jsme si ověřili vše a musíme uznat, že najít bezplatný svlékací software problém opravdu není. Vzhledem k jeho potenciálnímu zneužití zde však na něj odkaz dávat samozřejmě nebudeme. Co však můžeme říci, je to, že výsledky, které se podařily vygenerovat, vypadaly ve většině případů opravdu věrohodně. A to kolikrát skoro až děsivě. (Fotky zde nicméně taktéž přidávat nechceme a to ani v rozmazané verzi, jelikož se přeci jen jedná o dost choulostivé téma.) Je sice potřeba počítat s tím, že coby neplatící uživatel těchto aplikací čekáte na vygenerování déle než uživatelé, kteří si zaplatí předplatné, a stejně tak jste omezeni z hlediska úprav, nicméně to hlavní, tedy vysvlečení osoby na fotce, proběhne po pouhém přihlášení například přes Google či Discord.

Vzhledem k naprosté jednoduchosti využití a zároveň bezproblémové dostupnosti aplikace není žádným překvapením, že se začínají objevovat případy zneužití například při šikaně, vydírání a tak podobně. Tvorba nahých fotek pomocí AI právě pro tyto účely je však samozřejmě nezákonná, což potvrdil i CNN Prima News mluvčí policie.“Bavíme se zde o přestupku, stejně jako o možnosti trestného činu spojeného například s vydíráním nebo pokud jsou do něj zatažení třeba nezletilí,“ uvedl mluvčí policie Jozef Bocán. Na poplach bijí ale i psychologové. „Je to srovnatelné se šikanou a kyberšikanou. S narušením obrazu sebe sama, které u křehkého jedince může způsobit třeba poruchu příjmu potravy,“ vysvětlovala další psycholožka Jana Voleská taktéž pro CNN Prima News. Právě vzhledem k varování odborníků bude proto velmi zajímavé, jak bude s celou záležitostí do budoucna nakládáno. Překvapivá by nebyla například regulace, která by podobné softwary zakázala či minimálně zabezpečila tak, aby se k nim nedostal prakticky kdokoliv do pár vteřin.

Dnes nejčtenější

.