Plánované změny koncesionářských poplatků, které se měly nově dotknout i majitelů smartphonů či tabletů, nezvedají ze židlí jen je, ale i některé zákonodárce. Ministerstvo kultury, které s plánem přišlo, totiž nyní tvrdě naráží na námitky jak z řad zástupců průmyslu a byznysu, tak například i ostatních ministerstev. Je proto otázkou, zda se koncesionářské poplatky nakonec přeci jen budou na telefony vztahovat či nikoliv.
Plán de facto zpoplatnit vlastnictví telefonů, tabletů, notebooku či jiné elektroniky schopné přijímat televizní či rádiové vysílání se nelíbí například ministerstvu vnitra v čele s Vítem Rakušanem. „Je nutné zohlednit, že počítače a mobilní telefony nejsou na rozdíl od rozhlasového a televizního přijímače primárně určeny k přijímání televizního a rozhlasového vysílání, ale k výkonu práce, telefonování, k zasílání a přijímání SMS zpráv, e-mailů, k připojení na internetové stránky apod. Většina mladších uživatelů těchto zařízení pak konzumuje jiné funkce a služby než je sledování veřejnoprávního vysílání,” komentuje plán vnitro. Za pravdu mu dává i ministerstvo školství: „Každé zařízení je pořizováno za nějakým účelem a ani u jednoho to není tento případ. I v případě, že je mobilní přístroj takto využíván, tak slouží jen jako prostředek pro přenášení obrazu na televizní obrazovku pomocí bezdrátového zobrazovacího zařízení, jelikož sledování televizního vysílání z mobilního zařízení je velmi nekomfortní a v lokalitě, kde nebude dostupný přístup na internet pomocí WiFi, brání využívání drahá mobilní data.“
Nejsou to však v žádném případě jen (a hlavně) poplatky spojené s mobilními telefony, co je v souvislosti s oznámenou novinkou kritizováno. Nejpalčivějším problémem je plánované provázání poplatků s počtem zaměstnanců, které by výrazně znevýhodnilo velké společnosti, jelikož by se podle počtu poplatky násobily určitým koeficientem. Zaměstnanci v daných firmách by přitom televizi či rozhlas využívat vůbec nemuseli, ale přesto by za ně firmy platily. Bude proto celkově extrémně zajímavé, jak se celá situace nakonec vyvrbí, jelikož vlna nevole je nyní fakticky velká.
Přijde mi, že už nevědí, odkud by ČT a ČRo financovali. Ve firmách je leckdy sledování TV zakázáno. Slušný paradox..
At se plati z rozpoctu a poplatky se zrusi. A bude klid…
Staci optimalizovat naklady
Urcite neni potreba mit vic jak 20 mutaci CRo a priste veci jako ct3 zrusit a omezit to
My neplatíme už asi 10 let, protože nemáme televizní ani radiový přijímač a stačilo poslat čestné prohlášení. Osobně bych poplatky zrušila úplně případně nějakou symbolickou částku za pouze ČT24 a třeba Radiožurnál, prostě zpravodajské stanice. Ale maximálně tak za 30,- za obojí dohromady a to jako dříve za domácnost jako celek (jak je to ve firmách netuším, ale platit za každého zaměstnance je samozřejmě slušná zlodějna). A ostatní stanice ať si platí diváci/posluchači, pokud by se někdo ochotný k placení vůbec našel.
Ja som rad, ze u nas boli koncesionarske poplatky zrusene. U nas to bolo zavedene tak, ze kazdy, kto platil za elektrinu, bol povinny platit aj koncesionarske poplatky. Prezumpcia viny v praxi, clovek nemusel mat doma televizor, ani radio, ale platit musel.
Uvidime, co spravi nova vlada.
novela zákona poněkud kulhá na obě nohy. Že prý počítač a smartmobil je televizní přijímač ha haha. Bohužel tak hloupý zákon jsem dlouho neviděl, jaký autor takový zákon. Počítač je počítač a mobil je stále mobil; počítač mi umožní kouknout se třeba do Aše a stále to není auto, umožní se mi podívat do ameriky a stále to není letadlo a třeba kůň utáhne pluh a stále to není traktor. Pokud nechtěla mít ČT černé sledovače , nikdo ji nenutil vysílání směrovat do veřejného počítačového prostoru, nebo to měla zajistit jako ostatní TV společnosti. Znám firmy s několik tisíci pracovníky, žádný tv či radio přijímač a dosud žádný vydřidušský poplatek, jenže taková firma má vybavené své zaměstnance mobilem nebo počítačem nebo obojím a ouha česká tv má bezpracný výdělek a firma další náklady…