Není žádným tajemstvím, že se iPhony při vyšší zátěži dokáží pořádně zahřát či v krajním případě dokonce přehřát, přičemž v takovém případě dokonce přestávají fungovat. Ostatně, v posledních dnech je právě přehřívání iPhonů 15 (Pro) velmi žhavým tématem, jelikož s ním mají tyto modely značné problémy. Jak se však zdá, do budoucna by se mohly zcela vytratit. Apple si totiž zaregistroval velmi zajímavý patent, který odhaluje do jisté míry revoluční způsob chlazení.
Podle čerstvě zveřejněného patentu je budoucí chlazení iPhonů založeno na systému chladících trubiček, které jsou naplněny kapalinou pro odvod tepla. Celý systém trubiček pak bude vybaven ještě magnetickými písty, miniaturními motorky a tak podobně, které v případě nutnosti rozproudí kapalinu v trubičkách a tím tedy teplo z jedné části zařízení dokáží přenést do jeho jiné části, ve které kapalina vychladne. Díky neustále cirkulaci kapaliny by pak měl být zajištěn stálý odvod tepla v situacích, kdy to bude zrovna nejvíce potřeba. Telefony by tedy i nadále „topily“, nicméně díky novému systému chlazení by si s odpadním teplem dokázaly poradit mnohem lépe než tomu je nyní. Zda se Applu podaří uvést jeho nápad do praxe nicméně ukáže samozřejmě až čas. Jedná se totiž přeci jen zatím o pouhý patent, kterých si registruje tisíce ročně, avšak jen hrstka z nich se dočká realizace.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost
Piest… trubicky… kvapalina…. Budeme nosit vo vreckach maly parny generator :-)
IP13P sa mi obcas z nicoho nic prehrieva. Zapnem rezim mensej spotreby baterie a do pol hod je telefon ok. Pekny slnecny den vsetkym..
Apple si už toho toľkooooo patentoval a nakoniec aj tak vždy len doťahuje konkurenciu (ak vôbec)… takže som úplne klidný keď príde na Apple patenty 😂
Dotahuje konkrenci lol. Napriklad?
To je samozřejmě taky řešení, ale zase nám ubývá místo v telefonu například pro baterii, přibývají nám další komponenty náchylné na poškození, další věc citlivá na nárazy, další drahá komponenta, možná náročná na výměnu. Zařízení by nemělo mít více součástek, než kolik je jich zapotřebí pro jeho provoz. Pokud by stačilo odladit systém a projít si, zda se nevykonávají nadbytečné úkony tam kde nemusí, případně se zbytečně necyklí a neřetězí nějaké požadavky, bylo by to určitě žádoucnější než vymýšlet drahá komplikovaná technická řešení. Že telefon topí při náročných úkolech je v pořádku. Že topí v kalendáři nebo v poznámkách je evidentně vinou nějakého dalšího běžícího procesu. Od nainstalování Macos Sonoma mi u Macbooku nepřetržitě jede větrák na plno a za celý den se to nezměnilo ať dělám co dělám.
Správně dimenzované chlazení je základ. Vámi navrhované řešení je řešení důsledku nikoliv problému. iPhone je zařízení na řadu let a za jeho životnost taky roste náročnost běžných úkonů – více aplikací, složitější weby, více videií, více videohovorů (všechno je trend tlačit tímto směrem)… Proto je toto zcela zásadní problém. Topící zařízení vede k vyššímu opotřebení baterie a všech dalších součástek (koukněte někdy na životnosti el. součástek v závislosti na provozované teplotě). Kdyby to byl levný low end android za pár tisíc, tak je vše co jsem napsal irelevantní a tak či tak to letí za chvíli do koše, tady se ale bavíme o zařízení na 5 a více let a to by nemělo v žádném případě topit hned na počátku svého životního cyklu ;)
Byť mám Apple rád, tak tohle mi moc revoluční nepřijde. Dost (sice s úpravou) mi to připomíná něco, co má Xiaomi a další mobily dávno (a ještě dávněji to bylo u grafik a procesorů v počítačích). Zkuste si na Youtube najít video „Introducing Loop LuquidCool Technology“ je tam krásně ukázané….toto jsem měl v mém předchozím Poco F2 Pro a je to jediná věc co mě na iPhonu chybí.
Nevím jak to máte vy ostatní, ale k dost značnému zahřátí mého iPhone 13 mini stačí půl hodiny telefonovat venku v horku (ani na mobil nesvítí slunce přímo). S Poco F2 jsem mohl mluvit hodinu a telofon byl lehce vlažný…..to samé i při dlouhém surfování na ostrém světle, kdy musí displej zářit. U her to bude asi taky, ale ty nehraju.
to si jako vážně nechat patentovat heatpipe?? více viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Tepeln%C3%A1_trubice
Nemám úplně pocit, že by heatpipe využívaly k rozproudění tekutiny motorky…