Zdá se, že časy, kdy se Apple snažil o hardwaru iPhonů co nejvíce mlžit, jsou konečně ty tam. Poté, co na něj před lety prasklo, že v tichosti zpomaluje starší iPhony kvůli problémům s jejich stárnoucími bateriemi, totiž přidal do nastavení ukazatel zdraví baterie. A ten se nyní rozhodl u iPhonů 15 (Pro) doplnit ještě informacemi o počtu dokončených nabíjecích cyklů, díky čemuž si tak může každý uživatel udělat mnohem lepší představu o tom, jak na tom baterie v jeho telefonu bude.
Apple na svých vysvětluje cykly baterie konkrétně takto: „Lithium-iontové baterie Apple pracují v nabíjecích cyklech. Jeden nabíjecí cyklus dokončíte, když spotřebujete (vybijete) množství, které se rovná 100 % kapacity vaší baterie – ale ne nutně vše na jedno nabití. Například můžete jeden den spotřebovat 75 % kapacity baterie a poté ji přes noc plně nabít. Pokud použijete 25 % další den, budete mít celkem 100 % vybití a tyto dva dny budou tvořit jeden nabíjecí cyklus. Dokončení cyklu může trvat několik dní. Kapacita jakéhokoli typu baterie se po určitém množství nabití sníží. U lithium-iontových baterií se kapacita s každým úplným nabíjecím cyklem mírně snižuje.“ V krátkosti lze tedy říci, že čím méně nabíjecích cyklů za sebou baterie má, tím je v lepším stavu, protože je její kapacita vyšší. Procentuální ukazatel zdraví baterie nebo chcete-li její kondice je tedy sice užitečný, nicméně vzhledem k objemům cyklů, které s procenty „hnou“ je relativně obecný. Díky možnosti zkontrolovat si přesný počet nabíjecích cyklů tedy bude možné u iPhonů 15 (Pro) lépe poznat, jak na tom jejich baterie skutečně je.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost
Vždyť se to dá dohledat přes Soukromí a zabezpečení -> analýza a vylepšování -> data analýzy už nějakou dobu ne? Mně se navíc sama ukáže zkratka battery stats, abych to v tom logu nemusel hledat.
Ano, ale hledat to tímhle způsobem je celkem šílené.
Díky tomu už budou použité iphony těžko prodejné. Dřív se to prodávalo v pohodě, když nešla baterie ověřit vůbec ( doby Iphonu 8 atd).
Bateriu vymeníš v iStores za 90€, čo riešiš?
Já ale prodávám ( kupuji si vždy nový). Je pro mě těžší prodat a když lze ověřit baterii – klesá mi cena. Dřív jsem prodal iphone 7 po roce používání a nikdo nevěděl, že je baterie tak v prdeli, že se telefon vypinal. Teď to každý zjisti hned při prodeji.
Prostě se z toho stal nepříjemnej ukazatel při prodeji. Jako je to u auta – akorát že procenta baterie neumím stočit jako km u auta. Dřív byl jediný ukazatel při prodeji vizuální stav telefonu, teď se každej ptá a jaký je stav baterie.
Proč těžko prodejné? Počet cyklů šel vidět dávno, v Coconut Battery na Macu, ke kterému připojím na kabel iPhone
To ale nikdo neznal a hlavně nikdo z nás neměl při předání s sebou nikdy Mac 😂. Od doby co to Apple lidem takhle naserviroval tak se to stalo základním ukazatelem opotřebení. Dřív jste mohl prodat iphone 7 v top stavu, ale to že baterie měla třeba jen 82 procent si nikdo ověřit v té době moc neuměl.
Já používám CocoNutBattery. A nemám problém. Funguje tuším od iPhone 4 nahoru. Jen od APPLE 14 už to neukazuje datum výroby čipu, jen baterky.
Jsem tu opravdu úplně jediný, komu připadá, že prodávat vizuálně pěkný telefon se zhuntovanou baterkou za cenu, jako by byla nová, je pěkně šmejdská praktika a že je to tak trošku na blití? Sám bych něco takového nechtěl koupit, takže proč bych to měl takhle prodávat? Tady se prostě naprosto vážně veřejně nadává na to, že Apple komplikuje provozování nějakých podvodných praktik a všem to připadá naprosto v pořádku? Nadávat na stát, na firmy, na ekonomiku, to nám jde, ale sami si evidentně neseme vekslácké dědictví osmdesátek a devadesátek a největší starost nám dělá fakt, že už nám něco nepůjde tak dobře och-ávat.
Sám dost často něco někde prodávám a taky nakupuju, i když to nejsou telefony ale zvuková technika. A musím říct, že všechny prodejce, kteří se takhle snaží zamlčovat a schovávat různé skryté vady a nedostatky bych s chutí pořádně nakopal. Vás opravdu ani nenapadne, že všechny ty komplikace pak řeší ten kupující, že je z toho zklamaný, že to třeba mohl být mobil támhle pro dceru nebo nemocnou babičku a teď s tím akorát může lítat po servisech? Hlavně že vy na tom urvete o pár stovek víc.
Nemluvím teď o tom, jestli to takhle jde nebo nejde dělat, ale o tom, že pokud tenhle automatizmus, něco okecat, schovat, zakamuflovat budeme pořád brát jako tu nejlepší cestu, tak si tady můžeme na nějaký západ leda tak hrát ale stejně z nás bude akorát malá zemička šmelinářů.
Ale jestli vás to baví, tak si dál kupujte ojetá auta, mobily se zamaskovanou vyplácanou baterií od podobných zlodějíčků a užívejte si tu nejistotu, že vlastně vůbec nevíte co jste to koupili a co se na tom kdy vysype.
Když on je teď skutečně první dotaz po „Je to ještě dostupné?“ Ve styku a jakou kondici má baterka?
Žádný jiný výrobce to takhle okatě nemá a nejhorší je to u lidí co točí telefon co rok (vždy za nový). Už takhle stačí, že se z původní ceny 33500 stane po roce cena 18000 -19000, tzn ztráta skoro poloviny ceny. Ještě v dobách 4S byla ztráta jen cca 20%.
Nič také tam neni..
Já chápu, že je to nepříjemný ukazatel, ale je to prostě férový ukazatel, stejně jako třeba tachometr u auta. Já kdybych prodával mobil, tak do něj před tím koupím novou baterii, abych měl za prvé čisté svědomí a za druhé jistotu, že mě kupující nebude po pár dnech napadat kvůli tomu, co jsem mu to prodal za šmejd. Sice holt vydělám o pár stovek mín, ale zase můžu být v klidu, nehledě na to, že třeba ani o těch pár stovek míň nevidělám, protože ten telefon opravdu můžu inzerovat jako mobil s novou baterií v kondici.