Společnost Apple na své včerejší Keynote představila – jak už je u ní ostatně zvykem – nové modely svých iPhonů. Při prezentaci iPhonů řady 15 Pro mimo jiné zaznělo, že letošní generace jablečných smartphonů nabízí podporu standartu Wi-Fe 6E. Co to znamená pro uživatele?
Především je potřeba poznamenat, že podpora standardu Wi-Fi 6E není u Apple produktů zase takovou novinkou. Cestu do iPhonů si nicméně našla až nyní. Tento standard je relativně nový a mnoho uživatelů z něj zatím nemusí mít velký užitek, a to právě proto, že se jedná o relativně čerstvou záležitost. Vzpomínáte, jak jsme čekali na to, až si budeme moci naplno užít podporu 5G sítí u iPhonů?
Standard dorazil do domácností prostřednictvím routerů od roku 2021 od společností jako Linksys a TP-Link. Apple začal Wi-Fi 6E podporovat až s příchodem procesoru M2 v červnu 2022, který se používá v současných Macích a iPadech. Letošní iPhony 15 (Plus) jsou osazené čipem A16 Bionic, nabízí tedy „pouze“ podporu Wi-Fi 6, zatímco řada Pro (Max) vděčí čipu A17 Pro za podporu Wi-Fi 6E.
Routery využívají k zajištění síťového připojení v síti Wi-Fi různá pásma. Wi-Fi 6 nabízela 2,4GHz a 5GHz pásmo, zatímco Wi-Fi 6E je rozšířila o nové 6GHz pásmo. U Wi-Fi 6E jsou k dispozici také kanály až do 160 MHz, které jsou užitečné pro streamování obsahu nebo používání virtuální reality. Nová pásma a šířka pásma kanálů znamenají menší přetížení ve stejné síti – v prostředí s mnoha zařízeními poskytuje Wi-Fi 6E až 56 nových kanálů a méně rušení. Abyste tedy mohli využívat všech výhod, které nabízí standard Wi-Fi 6E a jeho podpora u některých letošních iPhonů, neobejdete se bez kompatibilního routeru. Zároveň ale platí, že samotná Wi-Fi 6E vám automaticky nezaručí vyšší rychlost připojení – je zapotřebí například splnit podmínku v podobě minimálního rušení, případně využití komplexního mesh systému.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost
Nevíte, zda bude fungovat i jako hotspot?
„Co to znamená pro uživatele?“
Vůbec nic, a to 6E používám.
Stačí se podívat, v jakém pásmu to běží – tedy, pro plnou využitelnost musíte být do pár metrů od routeru a mít gigabitovou optickou přípojku (pomíjím přenosy v rámci domácí sítě).
Pro 99,999% uživatelů je smysluplnější „obyč“ wifi6 router, který má kvalitní „antény“ a někdo, kdo jim udělá správnou konfiguraci s minimálním rušením kanálů atd, ideálně, když koncové zařízení umí běžet současně na 2.4 a 5 GHz.
Ale jinak samozřejmě super.
Tvl už? A není to moc brzy? Jen pár let po konkurenci.
No že to všichni ostatní výrobci mobilu roky nabízejí, to určitě… A kolik lidi má doma Wi-Fi 6E router ? Několik geeku a ajťáků.
Před dva a půl rokama jsem koupil jako relativní novinku wifi6 TP link router, abych ho vyzkoušel, když už jsem si pořídil iP12pro. A při své práci jsem viděl co maj lidi doma. Starý jebky routery v paneláku, kde vysílalo 30+ síti na 2,4GHz a vysirali ze je pomalej internet. A prej proč by si měli kupovat novej, když platěj tři stovky za internet a ještě platit za nastavování…
Jde o to, že za ty prachy už to tam mělo dávno být.