Macintosh 128K, ikonický jablečný počítač z 80. let minulého století, se nesmazatelně zapsal do historie. Dnešní Macy se vyznačují zcela odlišným designem, pokud byste ale zatoužili po zmíněném prvním Macintosh, máte šanci.
Miniaturní verze jablečného Macintoshe se nedávno objevila na Kickstarteru. Nese název RayCue 128K, a jedná se o chytré víceúčelové zařízení, které na vašem pracovním stole zajisté najde své uplatnění. RayCue 128K se totiž může pochlubit 14 porty, reproduktorem Bluetooth a skvělým displejem, připraveným zobrazit vaše oblíbené fotografie, čas, datum nebo jakýkoli obrázek, který si přejete. Ke svému fungování používá RayCue 128K technologii DisplayLink a nabízí podporu 3 externích displejů.
Součástí mini Macintoshe je i „klávesnice“, opatřená slotem na SD/TF kartu, HDMI portem a USB porty včetně USB-C portu. RayCue 128K je ideálním pomocníkem například pro ty, kteří často pracují na cestách, a hledají multifunkční hub pro svůj MacBook. Díky miniaturním rozměrům se RayCue 128K vejde do každého batohu i tašky, a může sloužit jako digitální fotorámeček, stylové hodiny, ale třeba také jako Bluetooth reproduktor.
Přiznám se, že jsem se tam přihlásil o jednu odměnu, konkrétně o sadu pro early birds: https://www.kickstarter.com/projects/raycue/128k/rewards#reward-UmV3YXJkLVVtVjNZWEprTFRrMU1qSTJNRE09
Při psaní tohoto příspěvku jsem zjistil, že už tato sada není k mání.
Vypadá to tak, že by odměny mohly být doručovány v prosinci tohoto roku, to bych si dovolil autorům projektu nepřímo poděkovat za vánoční dárek.
Jistě byste čekali, že sem napíšu dojmy z toho, jak dockovačka jede. Měli technické problémy při výrobě, nemohli to expedovat v prosinci. Začátkem ledna se povedlo naskladnit zboží, očekávejme tedy první dodávky v průběhu ledna.
Dobrý den, majore Gagarine, tak jsme se konečně dočkali. V pátek mi konečně (endlich) ta mašinka, vlastně dvě, Macintosh a klávesnička k němu. V den doručení jsem to stačil zkusit akorát zapnout. Den na to jsem to stačil řádně prozkoušet zapojené na můj MacBook Pro 14 a vypíšu sem takové malé review.
Čtečky karet fungují, USB porty také jedou všechny, ukrmí i nenažrané perfierie, např. externí DVD mechaniku nebo HDD 2,5″. Audio jack úspěšně také vyzkoušen. Zatím nevyzkoušena ethernet síťová karta. Připojení monitoru přes HDMI funguje také. Zde bych podotknul, že se tu používá řešení DisplayLink, tudíž pro herní vyžití ovšem doporučuji přímé zapojení monitoru do počítače, stejně tak to neumí pracovat s HDCP ochranou.
Dále bych se zastavil u dalších funkcí Macintoshe v souvislosti s tou malou obrazovkou. Obrazovka má funkci hodin, fotorámečku a přehrávače hudby přes Bluetooth reproduktor. Pro nakrmení fotorámečku je třeba smartphonu, kde se pomocí obslužné aplikace od RayCue provede výběr až 9 fotek, které se tam musí nahrnout přes připojení WiFi. Dal jsem si jich tam nakonec 8. Co se týče Bluetooth repra, tam mě přijemně překvapilo, že funguje i se starou Nokií N82.
Ten díl, který vypadá jako klávesnice k Macintoshi, funguje jako vybavenější hub, Pod těmi „tlačítky“ jsou kontrolky, které indikují připojená zařízení k příslušnému konektoru. Všechny konektory a čtečky u obdrženého exponátu fungovaly. Hub je schopen ukrmit nenažrané periferie jako externí DVD mechaniku i externí HDD 2,5″. Mám takto sloučený hub a čtečku do jednoho zařízení.
Posléze jsem Macintosh i klávesničku odzkoušel na PC notebooku s Thunderboltem 3 a OS Windows 10, výstup obrazovky, USBčka jela jak měla. Zkusil jsem to i na smartphonu s Androidem Motorola g73 5G, šel jen USB hub, výstup na obrazovku bohužel ne.
Nejvíc má technický význam dockovačka u počítačů Mac, kde se takto obnoví existence klasických konektorů,