Apple Watch představují pro řadu lidí něco, co odkládají pouze v momentě, kdy je musí nabíjet. Přesto, že většina lidí, kteří Apple Watch vlastní je téměř nesundávají z ruky, obsahují jejich řemínky extrémní množství nebezpečných bakterií. Tvrdí to výzkum vědců z Florida Atlantic University (Studie byla publikována v časopise Advances in Infectious Diseases.), kteří provedli studii řemínků pro Apple Watch a další nositelnou elektroniku. Do studie byla zahrnuta většina běžně používaných řemínků, tedy těch, které jsou vyrobeny z látky, gumy, kůže, plastu a kovů, včetně zlta a stříbra. Cílem bylo zjistit, jaké množství bakterií řemínky obsahují a které řemínky jsou na usazování bakterií náchylnější.
Hned na začátku studie zjistila, že 95 % všech testovaných řemínků je kontaminováno nějakým druhem nebezpečných bakterií. Je důležité zdůraznit slovo nebezpečných, protože bakterie se přirozeně vyskytují v našem okolí, na naši kůži a tak dále. Studie se tedy zaměřovala samozřejmě pouze na nebezpečné bakterie. Nejběžnějším typem bakterií přitahovaných řemínky Apple Watch je takzvaný Staphylococcus spp., který může způsobit stafylokokové infekce, a byl nalezen na 85 % pásků. Vědci však poukazují na to, že právě tuto bakterii na řemínkách očekávali.
Co je však překvapilo víc, bylo, že 30% všech řemínků obsahuje prevalence pseudomonas aeruginosa, což je typ zárodku, který podle CDC může způsobit zápal plic, infekci krve a další závažná onemocnění. Dále se pak zjistilo, že 60 % všech řemínků obsahuje bakterie E. coli. Právě bakterie E. coli pak mohou způsobit průjmy a střevní potíže. Tyto bakterie se pak přenáší pomocí fekálně-orálního přenosu.
Studie dokázala, že lidé, kteří používají své Apple Watch nebo další nositelnou elektroniku během tréninků a sportovních aktivit, mají na hodinkách výrazně větší množství bakterií než ti, kteří hodinky k podobným činnostem nepoužívají. Návštěvníci tělocvičny vykazovali nejvyšší počty stafylokoků, což zdůrazňuje nutnost dezinfekce náramků poté, co se zapojí do náročné aktivity v posilovně nebo doma,“ uvádí studie.
Co se týká rozdílů v materiálech použitích na řemínky a počtu bakterií na nich, pak bylo zjištěno, že kovové řemínky obsahují velmi málo bakterií ve srovnání s ostatními materiály. Vědci se však domnívají, že je to tím, že je lidé nepoužívají ke sportu a tréninku, ale spíše pro společenské příležitosti nebo na běžné nošení. Z vědeckého hlediska je totiž rozdíl mezi povrchem kovového a gumového nebo například látkového řemínku pro bakterie srovnatelný. Podle studie je extrémně důležité, aby lidé své Apple Watch a dlaší nositelnou elektroniku dezinfikovali a čistili na základě doporučení výrobců. Apple k čištění Apple Watch vydal speciální dokument, ve kterém se dozvíte jeho doporučení.
Osobně bych pak doplnil také to, aby lidé čistili nejen řemínky a hodinky, ale taktéž samotné telefony a zejména pak jejich obaly. Pokud nemáte obal z kůže nebo textilu, pak nejjednodušším způsobem je jej umýt mýdlem pod tekoucí vodou, ideálně pak antibakteriálním mýdlem. A ačkoli nechci, aby si někdo poškodil své produkty a nechci abyste to brali jako doporučení, já osobně již dlouhé roky na vše používám dezinfekci, kterou používá většina nemocnic a koupíte ji v jakékoli lékárně. Je jedno jakou dezinfekci použijete, já mám zkušenost se Softasept ve spreji, kterou nastříkám na povrh ať už obalu nebo řemínku a po pár desítkách vteřin jej umyji pod tekoucí vodou mýdlem. Za celou dobu se mi nepovedlo nic poškodit, ovšem jak říkám, je to jen informace o tom, jak čistím řemínky a obaly já, nikoli rada.
No ty w.ole, to je mi tedy zjisteni, kdyz se clovek v lete poti jako pra.se a ze ma diky tomu reminek v nechutnem stavu. Ja si vzdy myslel, ze se propoti jen triko, ktere si beru kazdy den ciste (nekdy i 3x) ale netusil jsem, ze reminek nasava pot take. Wow. Kolik takovi vedci berou penez? Ze bych sel k nim pracovat.
PS: kolik z vas, co nosi apple watch, nebo jakekoli jine hodinky, naramky, mel nejaky zminene zdravotni problemy v poslednich letech?
PS2: redakce – nedurdete se nad mym prispevkem, berte to s humorem….
No na tricku vetsinou nemam e coli, pokud vy ano, chce to lepsi hygienu :)
….zrejme to bude tim, ze triko po jednom dni perete – alespon predpokladam :-)
No, pokud si rukou, na které máte Apple Watch, utíráte neopatrně zadnici, tak se nedivte, že máte na hodinkách E. coli a další střevní breberky, zejména, pokud si ruce po daném úkonu pořádně neumyjete a nedensinfikujete. To není opravdu značkou hodinek, ani náramku.
A proto je tu Apple aby vám přepadli naprosto antibakteriální ramínek za pouhých 4999,- Kč.
A výzkumníci vám děkují za nákup 1/2 jste zaplatili jejich výzkum …
Takový antibakteriální řemínek bude potřeba každý rok měnit samozřejmě.
Mirek77 má správnou připomínku. Kolika lidem ty „kontaminované“ řemínky způsobily potíže? Naopak, takový řemínek nutí tělo se bránit. „Trénovat“ imunitní systém. Sportuji prakticky denně a Nike řemínek mám ještě z AW3. Dal jsem si jej i na AW ultra, protože ten „potápěčský“ se mi nelíbil a alpský tah by mi při mém pocení shnil do roka. Jediná údržba je čas od času pročištění nánosů soli v dírkách. Žádné zdravotní potíže nemám ani žádnou reakci na kůži pri kontaktu s řemínkem. Navíc tohle není výsadní problém AW, jak se snaží evokovat nadpis článku.
Tome, nejsem věděc a nemám výzkum na to, kolika lidem to způsobilo potíže, proto se nejdu hádat, ale váš argument mi přijde stejný, jako: Jezdím celý život v autě bez zapnutých pásů a nic se mi nestalo, tak proč je používat.
Bakterie jsou všude…. :-)