Tisková zpráva: Letní výsledková sezóna se pomalu blíží ke konci a i tento kvartál přinesla mnoho zajímavých informací ze zákulisí světových firem. Jedny z nejvíce očekávaných výsledků byly bezpochyby výsledky technologických gigantů. Mnozí z nich se svezli na AI boomu posledních měsíců a zaznamenali tak rekordní růsty cen svých akcií. Byl ale tento růst oprávněný? Analytik XTB Tomáš Vranka řešil společně se svými kolegy Jaroslavem Brychtou a Štěpánem Hájkem právě toto téma na novém Povídání o trzích. V tomto článku přinášíme souhrn těch nejdůležitějších informací z výsledků Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Meta.
Apple
Na výsledky Applu čekali investoři snad nejvíce ze všech společností. Již několik měsíců přicházejí z celého světa informace o výrazném zpomalení prodeje chytrých telefonů a počítačů. Apple však tyto informace potvrdil jen částečně. Prodeje iPhonů sice meziročně mírně poklesly, ale nešlo o žádnou katastrofu. Prodeje počítačů Mac poklesly také, ale méně než se očekávalo. Applu však velmi pomohl 8% růst služeb – AppStore, Apple Music, Cloud apod. Tento segment má totiž téměř dvojnásobné marže oproti prodeji fyzických produktů, takže po započtení tohoto segmentu byly celkové tržby společnosti meziročně nižší pouze o 1,4 %.
Společnost Apple ve výsledcích přinesla také několik velmi pozitivních informací. Společnost má totiž již více než miliardu uživatelů platících za některé její služby a celkově má v oběhu více než 2 miliardy aktivních zařízení, což zvyšuje sílu ekosystému. Společnosti se daří například v Číně nebo Indii a mnoho uživatelů, kteří si v minulém čtvrtletí koupili Mac nebo Apple Watch, si takové zařízení pořizovali poprvé. Výsledky společnosti tedy nebyly ideální, ale nebyly ani vyloženě špatné. Důležité bude aktuální čtvrtletí. Apple má za sebou 3 po sobě jdoucí čtvrtletí poklesu tržeb, a pokud by tento trend pokračoval, jednalo by se o nejdelší pokles tržeb za posledních zhruba dvacet let. Akcie na výsledky reagovaly poklesem o zhruba 2 % a cena se poté dál rychle propadávala i v rámci následujícího obchodního dne.
Microsoft
Druhou největší společností je Microsoft. Ten má za sebou velmi dobrou první polovinu roku, ve které zaútočil na Google, kterému chce sebrat část tržního podílu v oblasti vyhledávání a reklamy. Microsoft dělí své podnikání na tři hlavní segmenty. Prvním a největším z nich je cloud. Ten byl v posledních letech motorem růstu společnosti, ale současná horší ekonomická situace nutí firmy začít šetřit, což se odráží i ve snížených výdajích na cloud. Tempo růstu se tedy zpomaluje. Druhým segmentem je segment kancelářských nástrojů a produktivity. Ten zahrnuje například předplatné kancelářských balíků, které zahrnují aplikace Word, Excel a PowerPoint. Zde byly výsledky dobré a nepřinesly žádné velké překvapení. Posledním segmentem jsou licence operačního systému Windows a věci kolem her. Dlouhodobě se jedná o nejproblematičtější část byznysu Microsoftu, což společnost potvrdila i nyní. Problémy jsou způsobeny především slabým prodejem osobních počítačů po celém světě, což pro Microsoft znamená méně prodaných licencí Windows. Akcie na výsledky reagovaly poklesem o zhruba 4 %.
Alphabet
Mateřská společnost Google se dostala pod tlak právě kvůli Microsoftu a svět se začal zajímat, zda je monopol společnosti na prohlížeče a vyhledávání skutečně ohrožen. Firmě nepomohl ani zpomalující se reklamní trh, který v uplynulém roce dostal akcie společnosti pod tlak. Nedávné výsledky však ukázaly pozitivní trend, příjmy z reklamy rostou a lepší výsledky vykazuje také YouTube, který také spadá pod firmu. Google je také jedním ze tří velkých cloudových hráčů, spolu s Amazonem a Microsoftem, i když zatím nejmenším. V této oblasti firma zvýšila tržby o téměř 30 % a již druhé čtvrtletí po sobě dosáhla zisku. Do budoucna půjde o segment, který může firmě přinést miliardy dolarů ročně do zisku. Akcie tak nakonec na výsledky reagovaly pozitivně a rostly zhruba o 6 %.
Amazon
Většina z nás zná Amazon jako společnost, která prodává různé zboží prostřednictvím online platformy. Tento segment společnosti však meziročně vzrostl pouze o 4 %, protože spotřebitelé jsou v dnešní situaci opatrní a neutrácejí peníze za věci, které nutně nepotřebují. Amazon je však také největším světovým poskytovatelem cloudových řešení, která poskytuje pod značkou AWS. Jak jsme již zmínili výše, na tomto trhu dochází k útlumu, což Amazon potvrdil. Společnost však zaznamenala velmi dobrý růst v segmentu reklamy při vyhledávání produktů a také v segmentu předplatného, kde poskytuje také svou službu Prime. Všechny důležité segmenty tak rostly dvouciferným tempem, což trh ocenil a akcie vzrostly o zhruba 9 %.
Meta
Meta je mezi těmito giganty nejmenší společností z hlediska tržní kapitalizace. Firma má za sebou velmi obtížné čtvrtletí, kdy trpěla útlumem reklamy, velkými investicemi do virtuální reality a také změnami, které provedl Apple ve svém operačním systému, což společnosti Meta ztížilo sběr dat o jejích uživatelích. Společnost však začala podnikat kroky ke snížení nákladů a reklamní trh se začal vracet do normálu. To pomohlo společnosti Meta dosáhnout velmi dobrých výsledků. Firma překonala očekávání, pokud jde o zisky, příjmy a také uživatele platforem Facebook, Instagram, Messenger a WhatsApp. Poprvé po dlouhé době vzrostly tržby společnosti dvouciferným tempem a očekává se, že si Meta tento růst udrží i v aktuálním čtvrtletí. Akcie po zveřejnění výsledků vzrostly o 7 %.
Pokud se chcete o aktuálních výsledcích těchto firem dozvědět více, nový díl Povídání o trzích je pro reálné klienty XTB dostupný v platformě xStation v sekci Zprávy. V případě, že klientem XTB nejste, povídání o trzích je také možné bezplatně získat na tomto webu.