Před malou chvílí zveřejnil kalifornský gigant své finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí (tedy za 2. čtvrtletí letošního roku). To bývalo v uplynulých letech relativně silné, jelikož se v něm projevily prodeje produktů představeních v prvních měsících letošního roku, ale taktéž na WWDC, avšak letos visel nad finančními výsledky Applu velký otazník. Jak tedy dopadl?
Mohlo by vás zajímat
![iPhone 15 pro satin black iPhone 15 pro satin black](https://www.letemsvetemapplem.eu/wp-content/uploads/2023/04/iPhone-15-pro-satin-black.jpg)
Applu se ve druhém čtvrtletí letošního roku podařilo dosáhnout tržeb ve výši 81,8 miliard dolarů a čistého čtvrtletního zisku ve výši 19,9 miliard dolarů. Z hlediska tržeb si tedy mírně meziročně pohoršil, naopak z hlediska čistého zisku však mírně vyrostl. Ve druhém čtvrtletí roku 2022 totiž zaznamenal Apple tržby ve výši 83 miliard dolarů a čistý zisk pak vyšplhal na 19,4 miliard dolarů. Co se týče prodejních čísel samotných produktů, ty Apple bohužel opět nezveřejnil, jelikož jak v předloňském roce uvedl, jejich výpovědní hodnota je velmi malá. V tomto ohledu si tak budeme muset počkat na průzkumy různých analytických společností, které s nimi dorazí co nevidět.
Tržby z jednotlivých kategorií:
- iPhone: 39,67 miliardy dolarů (Loni 40,67 miliard dolarů)
- Služby: 21,21 miliardy dolarů (Loni 19,60 miliard dolarů)
- Mac: 6,84 miliardy dolarů (Loni 7,38 miliard dolarů)
- Chytré doplňky a příslušenství: 8,28 miliard dolarů (Loni 8,08 miliard dolarů)
- iPad: 5,79 miliardy dolarů (Loni 7,22 miliard dolarů)
V tuto chvíli probíhá hovor Tima Cooka a dalších předních představitelů Applu s investory, na kterém zřejmě zazní spousta dalších zajímavostí. O všech vás budeme v průběhu zítřejšího dne informovat. Určitě nás tedy nepřestávejte číst.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost (U Mobil Pohotovost lze navíc využít akce Koupíš, prodáš, prodáš, splácíš, v rámci které lze iPhone 14 získat už od 98 Kč měsíčně
A bude hůř, neb (nejen) v Číně pole již zcela jednoznačně ovládly místní skládačky, na něž v iPhonech hardwarově stále pomalejší rigidní Apple nemá a s pravděpodobností jistoty hned tak mít nebude proti“lék“…
Navíc si již dnes dovolím tvrdit, že s masivním příchodem AI + 5, 6 až xG se bude potřebný HW výkon stále rychleji přesouvat na stranu back-endu, přičemž pro jeho využití budou uživatelům postačovat samo o sobě nijak zvlášť výkonné strojky jakožto pořizovače dat a koncové terminály = tenký klient :)
Relativně rychle se tak dostaneme do stavu, kdy velcí hráči budou takové „placky s očima + ušima“ dodávat „zdarma“ v rámci svého měsíčního paušálu všeobjímajících služeb. Dnes k tomu mají nejblíže Tencent a Alibaba, tzv. Západní Net Velikáni nezůstanou jistě nijak zvlášť pozadu => (nejen) Apple má setsakra velký problém, protože se (z)mění celé základní paradigma, na měmž stojí jeho byznys…
cook@apple.com – napište mu, podle mě lepšího analytika než jste vy jen tka nenajdou :)
ty by si mohol pisat tie knihy, ktore este len co vyjdu uz rovno idu do vypredaja za 1€, lebo to
nikto nechce citat
Je to fakt ostuda se takto seknout.
:-)
Naopak. Na takovýchto cifrách bych se chtěl taky zaseknout.