To, o čem se v uplynulých týdnech poměrně čile spekulovalo, se včera večer stalo realitou. Evropská rada a Parlament totiž schválily nový balík nařízení, který by měl Evropské unii pomoci ke snížení elektroodpadu a zároveň snížení emisí. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby ovšem tento balíček neobsahoval nařízení výrobcům umožnit spotřebitelům vyměnit baterii v jejich elektronice v čele se smartphony, tablety či notebooky.
Nařízení má začít platit od roku 2027, takže se na něj mohou výrobci ještě poměrně dlouho připravovat. Je nicméně otázkou, zda namísto příprav nezvolí spíše protest proti EU, protože je nad Slunce jasné, že toto nařízení výrazně ovlivní takřka každého výrobce smartphonů či tabletů a ve velké míře i výrobce notebooků. Časy, kdy byly akumulátory snadno přístupné po odejmutí krytu jsou totiž již dávno pryč. Na druhou stranu je ale třeba jedním dechem dodat, že EU zatím nespecifikovala, co si pod jednoduchou uživatelskou výměnou baterie představuje a je tedy možné, že může nakonec výrobcům stačit „jen“ přeskládat komponenty v tělech svých zařízení, aby byl přístup k bateriím jednodušší, vymyslet snadno odnímatelný zadní kryt (byť třeba po odmontování pár šroubů) a budou mít hotovo. Vše v tomto směru zkrátka ukáže až čas a upřesňování, která se v jeho průběhu budou objevovat.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost (U Mobil Pohotovost lze navíc využít akce Koupíš, prodáš, prodáš, splácíš, v rámci které lze iPhone 14 získat už od 98 Kč měsíčně
A co vodotěsnost? Vysvětlil jim někdo, jak to funguje? 🤮
Vodotěsnost žádný standardně prodávaný smartphone nemá. To si pletete s voděodolností a tu by snad nějakým způsobem zajistit šlo.
Ale to je jen věc konstrukce. Nerozebiratelné smartphony jsou jen zjednodušení pro výrobce. Pokud si pamatuji správně, tak voděodolné smartphony s výměnnou baterií měl Samsung, Sony Ericsson i další. Sám jsem měl ten Sony Ericsson a fungovalo to skvěle – ponoření do vody nebyl žádný problém.
Už těším, jak si budu moci u 8 až 10 let starého tabletu vyměnit baterii, místo toho, abych si koupil nový, moderní, výkonější a se dostupnou SW podporou. Absolutní nesmysl.
s 8 rocnym tabletom si rob co chces, si snad svojpravny clovek, ostatni si budu moct baterku vymenit vtedy, kedy budu chciet a uznaju to za vhodne, napr. pri poklese ku 80% u apple produktov
Úplně jste nepochopil ironii autora, že to považuje taktéž za nesmysl s ohledem, že mnozí uživatelé výměnu baterií u legacy (zastaralého) HW nevyžaduje, ale raději jej nahradí novým modelem.
Když si odmyslíme případy, kdy baterie z různých důvodů ztratí kapacitu během krátké doby (ať už chybou, špatným užíváním či čehokoli jiného), které z nějakého důvodu ignorujete- pokud mi ten 8 let starý tablet pro moje účely stačí a jediné, co mě trápí je mrtvá baterka, proč bych neměl mít možnost prostě koupit novou baterku za zlomek ceny a zařízení dál používat (o pozitivním ekologickém dopadu ani nemluvě)?
Když vám na starém autě klekne opotřebením nějaká součást, kterou lze vyměnit tak auto taky radši pošlete na šroťák a koupíte si nové s lepší výbavou?
Baterie je spotřební zboží a musí být uživatelsky vyměnitelná, je nesmysl kvůli takové banalitě shánět servis.
Ono to ale není důležité pro každého. Jsou lidi, co jim nevadí zajít vyměnit baterii do servisu, ale je pro ně důležitá třeba kvalitní voděodolnost nebo slícování.
Někdo si asi myslí, jak tím vyzraje, ale pro firmy je důležitý zisk a takové nařízení zpomalí prodeje, takže to může mít za následek zvýšení cen za účelem dosažení stejných/vyšších zisků.
Taky si dovedu představit, že takové rozhodnutí může bránit inovacím nebo prodeji určitého zboží na daném trhu (zde EU).
Představ si, že třeba někdo dokáže vyrobit telefon v jednolitém kusu skla, který vypadá jako velký placatý křišťálový kámen. Vše bude zalité ve skle. Designová nádhera, ale baterie zkrátka vyměnit nepůjde, oproti tomu ale bude mít výrobce vymyšlenou stoprocentní recyklaci, takže bez elektrického odpadu (mimochodem – toto už Apple u svých některých zařízení umí, takže je otázka, kolik toho odpadu vyprodukuje).
Výsledek: Takový koncept třeba ani nezačne vyrábět, protože by ho nemohl prodávat v EU, nebo ho vyrábět začne, ale uživatele v EU budou mít smůlu.
Vlastně se takové plošné nařízení může obrátit proti zákazníkovi, podle mě by bylo logičtější, kdyby nměli výrobci. Povinnost zajistit recyklaci, ale i toto by se nejspíše projevilo na zdražení zařízení.
Bude mít uživatel na výběr, nebo si EU zase myslí, jak ví všechno nejlíp? Já o to nestojím, radši chci vodotěsný, pevný a kompaktní telefon než abych si doma vyměnila baterii. Ostatně i teď je jednoduché a vcelku levné ji vyměnit, stačí zajít do jakéhokoliv autorizovaného servisu a leckterý to dělá na počkání.
ty mas smartfon s vodotesnostou? fiha.
Abby z toho má zase piču napříč 😄
Já si myslím, že Abby je chlap a schválně tady dělá z žen pipiny. Protože tak hloupý nemůže snad nikdo ani být.🤦♂️
Jů, to je super, stýská se mi po dobách, kdy jsem baterku Nokie 6110 musel vypodkládat složeným papírkem, aby na zádech telefonu nerachtala :D
Vy všichni, co se tu oháníte vodotěsností a voděodolností: Uzná vám na to Apple případnou reklamaci? Neuzná. Takže fakticky nemáte nic, jen vám do toho možná neteče :) :) :) Ale na špek reklamně jste skočili. No nedivte se, že nás mají droiďáci za iOvce.
asi tak!!!
Navic se tady dohaduje kazdy, a stejne nikdo zatim nevi, jak to bude, takze bych to nehrotil.
Vsak uvidime, jake bude narizeni a jak si s nim vyrobci poradi. Jak padlo v clanku, tyka se to vetsiny spolecnosti s prodejem mobilu, tabletu,NB, atd. a ti vsichni to budou muset resit.
Toto je už v dnešnej dobe štandardný ekoterorizmus zo strany európskeho “ eko” parlamentu pred ktorým ale nenájdete asi ani jedno elektrické auto 🤣
Takže priekazne budú batérie externé ako u Apple vision pro, bravó -iQ z EÚ.
Ještě tu nezaznělo, že takové baterie bude vyrábět každý kdo má do zadku díru i číňan a budou levné (neekologické) takže si je i když nebudou bezpečné pro zařízení a mnohdy i pro uživatele budou mnozí kupovat. To pak bude zase keců jak iphone bouchnul a nikdo už neodá, že s neorigo baterií.
Jako zase to bude mít výhodu, že si člověk vymění baterii nejen na konci životnosti, ale že s emu vybije a bude mít nádradní tak to dříve bylo.
Neboj, Apple sa určite postará o to aby ovečky kupovali len origoš – “NEČínske” baterie :D ako to urobí aj pri USB-C kábloch. Obmedzenie výkonu, záruky atď… Dúfam že EU klepne po prstoch obratom. Za mňa palec hore. Nie všetci chcú byť slepými Ovečkami ;)
…ešte doplním, možnosť vymeniť bateriu tu bol v časoch keď ešte telefóny vydržali týždeň. Kto by túto možnosť nechcel pri dnešnej biednej výdrži ledva 1 deň? Konečne aj iPhone Mini bude mať dôvod k existencii :D
Chci se jen zeptat, v cem se co se ekologie tyka lisi levna a draha baterka?
Kdyby baterky vydržely 4 a více let, neměl bych žádný problém, aby to bylo pouze na servis. Ale pokud umírají po 1,5 roce nebo 2, a Iphone, ipad, adt pro mě morálně zastarává třeba po 4-6 letech, tak se mi prostě za servis a výměnu baterii dávat peníze nechtějí.