Technologie AirDrop je uživatelům k dispozici již od příchodu operačního systému iOS 7. Od té doby si získala mezi jablíčkáři velkou oblibu coby prostředek, jehož prostřednictvím mohou majitelé Apple produktů okamžitě a poměrně snadno sdílet fotografie, videa, dokumenty a další obsah do blízkých zařízení. Až dosud nedošlo v průběhu let existence technologie AirDrop k příliš výrazným změnám, operační systém iOS 17 ale přináší v tomto směru hned několik zajímavých novinek.
NameDrop
Funkce NameDrop si při červnovém představování operačního systému iOS 17 vysloužila poměrně velkorysý prostor. Jedná se o vylepšení, které usnadní, urychlí a zefektivní sdílení kontaktních údajů mezi zařízeními s iOS 17. Namísto sdílení dosavadními způsoby nově postačí podržet obě zařízení ve vzájemné blízkosti.
Sdílení obsahu
Podobně jako v případě funkce NameDrop – tedy vzájemným přiblížením dvou zařízení s iOS 17 – bude možné kromě kontaktů sdílet také další obsah, jako jsou třeba fotografie nebo nejrůznější soubory. Namísto manuálního výběru příjemce z menu AirDropu tedy postačí jen přiblížit jeden iPhone k druhému.
Pokračování přenosu přes internet
AirDrop v současné době funguje tak, že aby byl přenos dokončen, musíte být v těsné blízkosti zařízení druhé osoby – pokud opustíte dosah AirDrop, přenos se nezdaří a obsah se nesdílí. Pokud ale v operačním systému iOS 17 opustíte dosah AirDrop, obsah, který se snažíte s někým sdílet, je nadále bezpečně a v plné kvalitě odesílán přes internet. Jediným požadavkem je, abyste vy i příjemce byli přihlášeni ke službě iCloud.
SharePlay přes AirDrop
Podržením dvou iPhonů blízko sebe bude v iOS 17 možné také zahájit sdílenou aktivitu pomocí funkce SharePlay a začít společně poslouchat hudbu nebo sledovat film či seriál. A díky novému rozhraní SharePlay API mohou vývojáři třetích stran vytvořit své aplikace podporující tuto funkci.
Rozostření explicitních fotografií
Systém iOS neumožňuje sdílet fotografie nebo dokumenty do vašeho zařízení jen tak někomu, pokud se aktivně nerozhodnete je přijmout. Dlouhodobým problémem AirDropu však je, že na obrazovce vašeho zařízení zobrazuje náhled navrhovaného sdíleného obsahu bez ohledu na to, zda jej skutečně chcete vidět. Aby Apple zabránil nechtěnému zobrazování náhledů explicitních obrázků při příjmu přes AirDrop, zavádí možnost aktivace automatického rozmazávání fotografií, které by mohl potenciálně mít citlivý obsah. Obsah bude zablokován, ale bude možné si jej prohlédnout klepnutím na tlačítko Zobrazit.
Já bych v AirDropu uvítal navracení možnosti viditelnosti pro všechny bez omezení. Třeba jako čtvrtou možnost, ale to omezení na 10 minut je né pro všechny vyhovující.