Společně s nástupem iOS 16, iPadOS 16 a macOS Ventura v loňském roce Apple představil režim blokování, tedy volitelné bezpečnostní nastavení určené k ochraně specifických skupin uživatelů, jež mohou být ohroženi cílenými kybernetickými útoky od společností vyvíjejících často i státem sponzorovaný spyware, jako jsou novináři, aktivisté nebo vládní úředníci a podobně.
V rámci iOS 17 a watchOS 10 zapnutí Režimu blokování na iPhonu spustí tutéž funkci i na spárovaných hodinkách Apple Watch. Apple tvrdí, že režim poskytuje extrémní úroveň zabezpečení s přísnými omezeními aplikací, webových stránek i funkcionality.
Při spuštění Režimu blokování jsou aktuálně do ochrany uživatele zahrnuta následující opatření:
- V aplikaci Zprávy je zablokována většina typů příloh zpráv kromě obrázků a dostupné nejsou některé funkce, jako například náhledy odkazů.
Znemožněny jsou také příchozí hovory FaceTime od lidí, kterým jste předtím nevolali a záměrně nepřístupné jsou i příchozí pozvánky do jiných služeb Apple od lidí, jež vámi nebyli dříve pozváni. - V Safari a dalších prohlížečích WebKit jsou zakázány některé komplexní webové technologie a funkce prohlížení, včetně kompilace JavaScriptu just-in-time, pokud uživatel důvěryhodný web z režimu blokování nevyloučí.
- V aplikaci Fotografie jsou odstraněna sdílená alba a také pozvánky do nich jsou blokovány.
- Je-li zařízení v Režimu blokování, jsou znemožněna kabelová spojení s jinými zařízeními, respektive příslušenstvím.
- Součásti ochrany je také to, že nelze instalovat konfigurační profily a zařízení se nemůže registrovat do správy mobilních zařízení, tedy mobile device management, známého pod zkratkou MDM.
V tiskové zprávě z minulého týdne společnost Apple uvedla, že rozšiřuje ochranu Režimu blokování o „bezpečnější výchozí nastavení bezdrátového připojení, zpracování médií, výchozí nastavení jejich sdílení, sandboxing a optimalizace zabezpečení sítě“.