Přestože žijeme v moderní době plné úžasných technologií, v některých věcech jsme bohužel stále jako v pravěku. Zatímco například platit bezkontaktně mobilem jde již řadu let, k ověřování totožnosti či osvědčení o schopnosti řídit slouží i v roce 2023 plastové kartičky. Naštěstí se však již blýská na lepší časy, což v tomto týdnu posvětila i tuzemská vláda. Ta totiž přišla s novým usnesením, ve kterém pověřila digitální a informační agenturu (DIA) k zahájení prací na takzvané eDokladovce, která bude pro správu digitálních dokladů sloužit. Kdyby tak vláda neučinila, musela by digitální a informační agentura čekat na to, než nabudou účinnosti zákony, které prokazování se digitálními verzemi dokladů umožňují, což by znamenalo další odklady. Takto by se ale mělo naopak vše uspíšit.
Vláda v čele s místopředsedou vlády pro digitalizaci Ivanem Bartošem už ve svém programovém prohlášení uvedla, že digitalizaci průkazů a dokumentů považuje za jeden z klíčových projektů do následujících let. Samotný Bartoš pak v řadě rozhovorů z minulých měsíců několikrát uvedl, že by byl rád, kdyby se první vlaštovky ve formě průkazů objevily již do konce roku 2023. Kličové je ale vytvoření právě bezpečného a komplexního prostředí, které bude pro tyto účely využitelné, na čemž nyní začne intenzivně pracovat právě DIA. Velkým pozitivem celého řešení je pak to, že má být do budoucna napojitelné na již schválený celoevropský systém elektronických dokladů eWallet. Ten sice začne fungovat až za pár let, nicméně jakmile se tak stane, namísto občanek, řidičáků či kartiček pojišťovny bude stačit k cestování po území Evropské unie mobilní telefon. Je tedy rozhodně na co se těšit.
Já bych byl spíš pro tu variantu, aby všechny doklady, kartičku zdravotní pojišťovny, atd. dali do jedné kartičky. Stálé nebo často neměnně údaje by tam byly napsány fyzicky, proměnné informace by se po elektronickém načtení stáhly ze serveru. Nebyl by tak potřeba například řidičák, protože by si každý snadno mohl ověřit, na které skupiny máte oprávnění nebo ne. Navíc tím, že by se vydávala jen jedna kartička, by se ušetřilo za mnoho lidí, kteří dnes zpracovávají požadavky na každou kartičku zvlášť. Proti edokladům v mobilu v zásadě nejsem, jsem ale pro to, aby tohle zůstalo jako dobrovolná varianta. Mám radši plastové kartičky, protože jsou k dispozici vždy. Jakmile se vybije mobil, byl bych v podstatě bez dokladů.
Bylo by pěkné mít vše propojené stylem, že stačí jeden identifikátor a daný úředník, policista nebo něco podobného uvidí veškeré potřebné informace. Tam to určitě i zamíří časem. První krok je digitalizace samotná a poté se může konsolidovat.
Vždyť na občané je čip a určitě by se to dalo udělat jak popisujete. Základ pro čtečku a další data rozšířená pomoci PIN kódu.
S tím bych byl trochu opatrnější. Ten čip bych využil pouze k autorizaci požadavku na zobrazení informací, nikoli k nahrání dat samotných. Potom by stačilo ukrást občanku a šikovnější člověk by se dostal ke všem datům. Kdyby všechno bylo na nějakém serveru (což už stejně je), a někdo by mi ukradl občanku, nechal bych ji zablokovat a jakékoli požaddavky na zjištění dat by neprošly autorizací.
Ano, tohle taky nechápu, proč při silniční kontrole musím předložit jak řidičák tak občanku (stejně mě ten policajt pak prověří v databázi, kde všechny informace zjistí). Pak taky nechápu zelenou kartu, přete policie musí mít v databázi, jestli vozidlo je či není pojištěné, tak proč musím vozit kus obyčejného papíru?
V následujících letech? Vždyť před rokem se psalo, že za rok se to zavede.
Skvělý je, že budeme opět vyvíjet vlastní řešení, bude to fungovat opět naprd, minimálně první roky a rozpočet státu to standardně slušně zatíží.
Přitom dnes má 95% lidí v telefonu google pay či apple pay, které oboje doklady už dávno umí a třeba v USA se to už běžně používá.
Připomíná mi to před lety AirBamk, když zaváděli mobilní placení. Místo aby povilili google pay, mnoho měsíců vyvíjeli vlastní řešení , aby po nějaké době stejně umožnili přejít na Gpay, což většina lidí hned přešla, protože to fungovalo mnohem líp
Vždyť na občané je čip, tak proč se tam nenahraji data cestovního pasu, řidičáku, průkazu pojištěnce? Tady se vymýšlí novinky, které jsou tak trochu zbytečné, když základ máme už pár let. Na plastové kartičce může být jen jméno a adresa. Zbytek mohl být upraven na čtečku a pomocí PINu uvolněné rozšíření o zbytek průkazů a dat?
Na slavnou digitalizaci tady musí stát udělat samostatné ministerstvo a zatížit rozpočet. Hrůza.
A proc se rovnou nevykaslat na karticky a rovnou vse propojit na otisk prstu, urednik/policista na danem miste se cteckou otisku pripojenou na mobil , kde mu vyjede komplet dokumentace o Vas. jednoduche a nemusite sebou nic tahat. TAhkle mimo jine uz funguje pas, kde na letisti si overi zda-li ten pas je opravdu Vas…