Funguje hned
Funkci AirDrop máte okamžitě k dispozici – nemusíte ji po pořízení a prvním zapnutí nového Apple zařízení nijak aktivovat. Jediná věc, kterou je zapotřebí aktivovat v souvislosti s funkcí AirDrop, jsou podmínky viditelnosti. Stačí na vybraném zařízení kliknout nebo klepnout na ikonku AirDropu, případně ji dlouze stisknout, a zvolit viditelnost pro kontakty, časově omezenou viditelnost všem, nebo AirDrop zcela vypnout.
Funguje napříč zařízeními
Ať už přeposíláte obsah sami sobě – například přesouváte fotografie z iPhonu na Mac, nebo sdílíte obsah s jiným jablíčkářem, AirDrop zkrátka funguje. Stačí jen správně nastavit viditelnost, a přesun obsahu mezi dvěma nedalekými Apple zařízeními je doslova otázkou několika málo vteřin. Sdílet můžete obrázky, videa, kontakty z vašeho adresáře nebo třeba odkazy na webové stránky – AirDrop si hravě poradí téměř se vším.
Funguje se soubory i složkami
Prostřednictvím AirDropu můžete mezi Apple zařízeními posílat jakékoliv soubory a složky včetně archivů. Zařízení, na které vám takovýto obsah prostřednictvím AirDropu dorazí, si s ním již v drtivé většině případů bez problémů poradí a dokáže jej otevřít nebo jinak zpracovat v příslušné aplikaci.
Funguje rychle
Jednou z největších výhod AirDropu je rychlost přenosu. Pokud nedojde k problémům s připojením, nebo pokud přes AirDrop neposíláte soubory o velkém objemu dat, je přenos bezproblémový a bleskurychlý. V řadě případů se dokonce jedná o nejrychlejší z dostupných způsobů přenosu dat z jednoho Apple zařízení na druhé.
Funguje bezpečně
Přenos souborů přes AirDrop je za běžných podmínek opravdu bezpečný. I zde platí, že nic není stoprocentní, a za dobu existence technologie AirDrop jsme mohli zaznamenat pár zpráv o bezpečnostních mezerách, ve většině případů se ale opravdu není čeho obávat. Veškerý provoz je spolehlivě a efektivně šifrován a data neproudí přes žádného „prostředníka“, což výrazně snižuje jakákoliv bezpečnostní rizika.
Kdy začne fungovat s Androidem? Opravdu je trapné, když potřebuji někomu poslat fotky např. ze staveb a ono to nejde… jabko to neumí. Takže musím poslat přes whatsapp se 100 násobným zhoršením kvality… Nevím, jestli je to chyba Ios nebo Android, že to nejde, ale prostě by se mohli domluvit…
Je to chyba androidu, stejne jak to, ze iphone nema jack a slot na sd karty a ze neumi zadne bt kodeky. Vsechno chyba androidu
S jedním drobným nešvarem se u přenosu přes Air Drop bohužel setkávám a to u fotek.
Pokud totiž posílám fotky a hlavně videa, zejména ty nepořízené přímo iphonem přes Air Drop, systém si je před samotným odesláním záhadným tajemným Apple způsobem přežvýká k obrazu svému, takže odeslaná data nejsou totožná s těmi ve fotkách. Jestli se liší kvalitou, kompresí a podobně, to nedokážu posoudit, ale co vím určitě je, že zde probíhá nějaký zásah do hlavičky nebo metadat souboru.
Když mám například 360 stupňové panoramatické video nebo fotografii a stáhnu ji přes kabel pomocí utility Přenos obrázků na Mac, chová se naprosto korektně.
Pokud stejný soubor odešlu přes Air Drop, už se nechová jako 360 stupňový obraz, ale jako ploché 2D volské oko s přední čočkou uprostřed a zadní kolem něj, což je hnus, velebnosti.
Kdykoliv tedy před samotným odesláním dat uzříte na displeji postupně se vyplňující kolečko okořeněné nic neříkajícím komentářem: „Probíhá zpracování…,“ výsledný soubor nepovažujte za 1:1 kopii originálu, ale za Applovskou představu o tom, co jste určitě chtěli odeslat a pouze jste netušili, co je pro vás to nejlepší.