Při cestování v autě se mnozí z nás neobejdou bez navigačních aplikací Google Maps či Waze. Věděli jste však, že vás mohou dostat do pořádných problémů, které mohou vyústit v krajním případě dokonce až ve vězení? Příčinou je přitom jedna z jejich nejoblíbenějších funkcí – konkrétně možnost upozornit na policejní hlídku či radar.
V zákonech celé řady států například v čele s Německem naleznete zákaz technologií upozorňující právě na policii či radary. Pokud tedy člověk tento zákaz poruší, hrozí mu ze strany policistů trest, což se také děje. Na jeden takový případ upozornil nedávno německý autoklub ADAC s tím, že německá policie udělila za využívání aplikace upozorňující na radary (tedy možná právě Waze) pokutu ve výši 100 Euro a to dokonce nikoliv řidiči, ale rovnou spolujezdci, jelikož i na něj se zákaz vztahuje. Doposud sice měli mnozí za to, že jsou zákazy nastaveny prakticky jen na hardawrové antiradary, ale praxe z Německa ukázala, že je lze „naroubovat“ i na mobilní aplikace disponující podobnými funkcemi, tedy třeba právě na Waze či Google Maps. Poměrně zajímavé je pak to, že v Německu můžete kromě pokuty dokonce o telefon přijít, jelikož má policie právo hardware v krajním případě zabavit či jej zlikvidovat.
Zdá se vám celá záležitost značně přitažená za vlasy? Pak se raději posaďte. Vzhledem k tomu, že v Evropě není jednotný zákon, který by pohled na problematiku sjednocoval, má logicky každý země vlastní verzi zákona s tím, že v některých případech jsou tresty skoro až neuvěřitelné. Například v Lucembursku vám hrozí za použití antiradaru pokuta až do výše 5000 Euro či rok za mřížemi. V České republice je naopak vše nastaveno poměrně mírně – hrozí zde totiž pokuta maximálně 10 000 Kč s tím, že podobně je tomu na Slovensku, kde můžete zaplatit maximálně 300 Euro se zákazem řízení na 2 roky. Ještě jednou je nicméně třeba zopakovat, že do značné míry záleží na posouzení ze strany policie a dostat tak za Waze pokutu či dokonce „voucher“ na pobyt za mřížemi je vcelku nepravděpodobné.
Blbiny. Kdyby radši přidali možnost více zastávek, možnost výběru, který ETA se má zobrazit (jestli do příští zastávky nebo do cíle) a upozornění na blížící se snížení rychlosti (kdysi měl Sygic, vyskočila „bublina“ 500 m před obcí, a v ní se to číslo měnilo, jak se obec přibližovala).
Jedine Waze a jezdím pouze po ČR tady ještě to zakázané není.
Ty budeš fakt Einstein 🤯
Podívejte já neměl s Waze sebemenší problém vždy se na ni muzu spolehnout kde to neznám.
Spousta lepších aut v integrované navigaci tuto funkci má, takže se mi to zdá nesmysl
Muzete mi prosim jmenovat jedno jedine lepsi auto jak vy rikate, ktere upozornuje na policejni kontroly? Staci jedno.
Blbost, tak třeba integrovaná navigace v mém autě sama upozorňuje na pevné radary, to mi zabaví auto? Stejně jako spousta nových aut má infotainment postavený na androidu a Google maps používá jako primární navigaci se všemi funkcemi…
Petře, znovu se ptám, jaké auto to je?
Lepší auta mají obrazovku a potom stačí nainstalovat Waze a ušetříte peněz zatím mě na všechny upozornila.
Michale, zkusím to ještě jednou a prosím čtěte pomalu a pozorně. Ano vím, že auta mají obrazovku, pár těch jak vy říkáte lepších aut mám. Otázka zní, jaké konkrétní auto upozorňuje na radary. Ne aplikace Waze nebo jiná, kterou máte přes CarPlay, ale které auto má v sobě ve své vlastní infotaimentové navigaci upozornění na radary. Otázka byla na Petra, který to má, tak mě zajímalo jaká značka to má. Předem moc děkuju za odpověď a pochopení mé otázky, která jak jsem věřil, je celkem jednoduchá.
Romane,
Má to např. Kia ceed, kterou používám.
Díky moc za odpověď tak to je hustý, fakt jsme netušil, že to má někdo integrované do navigace v infotaimentu. A data to bere tedy jen od řidičů Kia nebo je to nějak napojeno na Google maps nebo waze?
Tak treba Renault – od vyrobce ma mapove podklady s databazi stacionarnich radaru (TomTom) a oficialne i predinstalovanou aplikaci od Coyote na hlidani radaru.
A jak se pan policista v Německu dozvěděl, že má spolujezdce nainstalovaný Waze ? To už tam mají radary i na zakázané aplikace v mobilu. Podle toho jak nevěrohodně je článek napsaný mi to přijde jako blbost vycucaná z prstu. Jen další umělý Hoax, tak jako na auto.cz kde dají taky vždy nějaký clickbaitovy titulek a pak se lidi u nás strašně rozčilují nad tim co se děje v Británii 🤣🤣🤣 s chladnou hlavou je to prostě nesmysl.
Je to přece jednoduché, ridič stáhl okénko a v ten moment Waze u spolujezdce promluvila….V podstatě jinak to být ani nemohlo.
Já mám obrazovku a tam nainstalovanou navigaci Waze a pokud bych jel např. v Německu kde je to zakázané a policie mě kontrolovala tak Waze vypnu a při kontrole ju nepoužívám.
To by museli zavrit asi kazdeho druheho. Potom bych zaloval Waze.
Jeste nedavno meli v uk zakon, ktery prikazoval mit v kazd mevoze taxisluzby otypku slamy.
Tak nevím, mám TomTom profesional, a hlásí mi radary v celé Evropě. Dokonce je tam možnost přidat hlídku. A vážně to funguje. Ten postih platí za aktivní antiradary, ne za appku v mobilu. Ale přece nikdo nečeká v českém bulváru věrohodnou informaci
Presne tak. Antiradar je totiz zarizeni, ktere aktivne rusi signal radaru. Dokonce ani scannery nejsou trestany, protoze policie nema ani jak zjistit, ze je ve voze neco takoveho pritomno. Antiradar je zjistitelny, protoze vysila signal podobny tomu z radaru.
Nejen autor,ale i komentujici jsou mimo,antiradar pouze detekuje, v ČR stejně tak třeba v Rakousku je legální, rušička je o něčem jiném, je nelegální a policií zjistitelna!
Autor clanku ma pravdu. Overoval jsem si to u nemeckych kolegu. Navigace v aute nebo appka v mobilu nesmi upozornovat na radary. Ja mam Sygic a radeji jsem si to vypnul. Ale je sance 1:1 000 000, ze nekoho chytnou.
Na Google maps jsem dřív nedal dopustit a používal výhradně jen ty. Pak je začali „experti“ „vylepšovat“, takže na mnoha místech v tuhle chvíli nepoznám rozdíl mezi zastavěným územím a loukou. Dále je pro mě problém rozpoznat některé silnice, železniční tratě a několik dalších zásadních míst. Asi před 5 lety jsem byl na mapách opravdu závislý a měl jsem něco v rámci firmy doručit po Praze, kterou jsem tehdy tak moc dobře neznal (nebyla to doručovací firma). Po zadání adresy, která nikde jinde v Praze nebyla, mě dovedla na úplně opačný konec města. To mě tehdy stálo místo. Vzhledem ke všem uvedeným důvodům jsem se rozhodl zkusit Mapy.cz. Tehdy to pro mě bylo obrovské překvapení, ale tahle lokální služba byla mnohem přehlednější a použitelnější, takže jsem u ní už zůstal. V tuhle chvíli má nějaké základní sledování dopravy (ne všude) a hlídky nemá vůbec, ale jejich absence mi popravdě ani moc nevadí. Jsou jednoznačně přehlednější a přehlednost preferuji víc než než uvedené funkce. Někteří lidé mi sice říkali, že jsou tak skvělé jen v Česku, ale bez problémů jsem s nimi absolvoval i netypické výlety po zahraničí. Navíc jsou svižnější i na starších telefonech s Androidem, Google maps se na nich většinou sekají.
Ještě doplním můj komentář k Wazu. Loni jsme s kolegou jeli služebně z Českých Budějovic do Brna. Asi nejvýhodnější je použit dálnici D3, v určité části sjet, pokračovat směrem na Humpolec a tam najet na D1. Kolega jako řidič si tady zapl Waze a vyjeli jsme. I když měl Waze jasně nastavené placené úseky, prostě se rozhodl, že po dálnici nepojedeme. Zkusili jsme několikrát vypnout a zapnout navigaci, zkoušeli jsme vypnout a zapnout placené úseky, dokonce i restartovat mobil, ale Waze po dálnici prostě jet nechtěl. Na svém mobilu jsme zapnul Mapy.cz, a jeli jsme podle nich. Na místě jsme byli asi o hodinu a půl dřív, než nám ukazoval čas ve Wazu. Když pominu tenhle zážitek, osobně Waze vnímám jako jeden velký experiment – když potřebuje zjistit, zda je už nějaká silnice průjezdná, pošle tam nějakého řidiče průjezdnost vyzkoušet. To je pro mě neakceptovatelné.
Waze má totiž ještě možnost zaškrtavatka vyhnout se placení mýta. Pak se „vyhneš“ i většině silnicím první třídy a i dálnicím. Tak možná tento důvod.
V nastaveniach aplikácie si musíš vybrať štáty cez kré pojdeš a zvoliť
že máš dialničnú
známku. Inak dialnice myslím ignoruje.
Nevím, fakt jsme zkoušeli, co se dalo, prolezli kompletně celé nastavení a nepřišli jsme na to. Pak to prý s nějakým updatem přestalo. Takže zřejmě nějaká chyba ze strany vývojáře. Osobně mám ty Mapy.cz a fakt si s nima vystačím, jsou opravdu přehledné a univerzální.
Asi vám chtěl Waze ušetřit hororový zážitek s cestováním po české „dálnici“.
Přesně tak
Já jenom přemýšlím, jak může německý či jiný policista zjistit, jakou navigaci mám nainstalovanou. V Německu neexistuje bezdůvodné zastavení, pokud není podezření ze spáchání přestupku nebo trestného činu (tedy něco jako „běžná silniční kontrola“ v česku) a pokud někoho policie staví, má k tomu zkrátka důvod. A ten obvykle zná i řidič. A v ten moment stačí Waze nebo jinou „nebezpečnou“ navigaci ukončit a telefon zamknout. Vzhledem k tomu, že je chráněný biometrikou a kódem případně alfanumerickým heslem a po deseti chybných zadáních se telefon vymaže, tak policie nemá jak zjistit, že jsem měla zapnutou navigaci s upozorněním na radary a hlídky.
A mimochodem, já mám i v autokameře upozornění na radary, je to takové dost na 💩, protože se to musí aktualizovat offline, ale jde tam nahrát i to „zakázané“ Německo, Švýcarsko a další. Kamarád má upozorňování na radary v navigaci zabudované v autě (Hyunday, přesný model nevím, koupené před měsícem nové), akorát musel odsouhlasit, že v některých zemích je jejich použití zakázané. Takže stačí jen jet podle předpisů a (hloupý) zákaz radarů se vás netýká, protože vás ani nebude nikdo kontrolovat.
Mel jsem Wase ale antivirus mel snim potize. Tak jsem ho vymazal. Nejlepsi navigace co jsem mel byla Panasonic Strada. Tam jsem mohl i naprogramovat v ulicich cislo popisne a navigace me tam dovedla. Bohuzel Panasonic nepokracoval s aktualizeci map. Myusel jsem tam nahrat TomTom. Pak po roce prestala fungovat nemohla se spojit s GPS satelitem.
Bu bu bu , trochu vás postrašíme
Hloupý boháči děláš reklamu smrtelníku
A může tady autor článku napsat podle čeho zjistí že to mám v mobilu zapnuté ??? Si myslím že to měl někdo zapojené přes carplay a oni to na tom displeji viděli ale to by tam zrovna musel mít upozornění na hlídku, jinak teda nevím. Si vemte že pojedete v autobuse budete mít zaplou navigaci to jako zastaví autobus a budou hledat který z pasažérů to používal 😆😆😆
Omlouvam se, ale toto je zpravodajsky clanek, toto je o tom, co se muze stat. To je stejne jako byste se zeptal, jak vam muzou to nebo ono, kdyz udelate to nebo ono….
Výše jste se ptal, jaké auto má upozornění na radary, tak např. Mitsubishi ASX 2017 používá Tom Tom a má tuto funkci od výroby zapnutou. Honda CRV umí zobrazit radary také, ale neupozorňuje (nebo to neumím nastavit). Obě auta mají originál rádio s navigacemi, obě koupená nová v ČR.
Tak je rozdil rusicka radaru a detekce
U nas je trestne aktivni ruseni, v nemecku je trestna i ta detekce
Stejne jako je spousta statu v evrope kde je zakazana palubni kamera
Stejne tak drzak na telefon na sklo je spatne, ake do ventilce nebo na palubkunje to OK
Kazdopadne kdo se boji za hranice s Waze tak staci ve Waze vypnout hlaseni na polecejni hlidky a v poradku
Kdyby to tak bylo, co dělají s řidiči, kteří mají pustene radio s informacemi, kde stojí policejní hlídky.
blitzer.de je ta aplikace, na kterou clanek chce upozornit.vetsina nemcu pouziva… ve finale i kdyby jednou za cas zaplatil pokudu za aplikaci, tak usetri vic nez za nekolik radaru snimajicich rychlost/kamer hlidajici odstup nez kdyby meli za vse platit pokuty :)
V ČR jsou nelegální jenom aktivní antiradary – rušičky, pasivní antiradary – detektory jsou legální. Rušičky radarů prakticky neexistují a ani se u nás neprodávají, jelikož proti českým Ramerům nefungují, na trhu jsou jenom rušičky laserových měřičů, jelikož laserový měřič vysílá až při měření, a tudíž jenom jeho detekování nestačí, proti českým Ramerům stačí legální pasivní detektor a včas přibrzdit.