O tématu virtuální a rozšířené reality se v poslední době mluví poměrně hodně. Má ale tato technologie potenciál se ve větším měřítku prosadit mezi uživateli? Nová studie, kterou zveřejnila společnost Piper Sandler, odhaluje, jaký k ní mají vztah teenageři. Údaje jsou o to zajímavější, podíváme-li se na ně s přihlédnutím k možnému představení první Apple soupravy pro smíšenou realitu, u které se navíc očekává, že bude mít prémiovou cenu. Přepokládá se, že bude Apple se svým headsetem primárně cílit na vývojáře a profesionály. Ovšem nedostatečný zájem ze strany dospívajících je v celku překvapující a mohl by mít značný dopad na řadu společností, které se VR zabývají.
Zmíněný průzkum společnosti Piper Sandler, o kterém informovala CNBC, získal zpětnou vazbu od 5 600 dospívajících. Zde 29 % z nich uvedlo, že již vlastní VR hardware, ale pouze 4 % jej používají denně a jen 14 % z nich odpovědělo, že VR věnují čas každý týden.
Ze studie dále vyplývá, že dospívající obecně nejsou příliš nadšeni ze současných ani nadcházejících zařízení AR/VR. Při pohledu do budoucna pouze 7 % z nich uvedlo, že si plánují soupravu koupit, zatímco 52 % dotázaných teenagerů si není jisto nebo nemají zájem. To naznačuje, že ti, kteří již VR hardware vlastní, jím zdaleka nejsou tak uneseni, jak se předpokládalo a mnozí, kteří jej ještě nevyzkoušeli, o to ani nestojí. Společnosti jako je Apple, Meta a další by mohly tak mít poměrně dost práce s vymýšlením přesvědčivých scénářů použití, které by vedly k širšímu přijetí technologie. Minulý měsíc Meta snížila cenu svých souprav Quest 2 a Pro po opravdu náročném roce 2022, kdy její divize Reality Labs prodělala neuvěřitelných 13,7 miliardy dolarů.
Apple pracuje na své první soupravě pro smíšenou realitu už poměrně dlouhou dobu a k jejímu představení by mohlo dojít již na červnové konferenci WWDC 2023. Ovšem zatímco Meta Quest 2 se nyní prodává za méně než 500 dolarů, u nás okolo 12 000 Kč, v případě Applu se cena nejspíš bude pohybovat daleko v prémiovém teritoriu okolo 3 000 amerických dolarů. Podle všeho ale Apple narozdíl od Meta bude zřejmě usilovat hlavně o zákazníky z řad profesionálů, což by společnosti mohlo pomoci vytvořit lákavé příležitosti využití své VR technologie. Pravdou je, že v oblasti AR/VR jsme stále ještě na začátku. Je otázkou, zda už skutečně dozrál čas na masivnější nástup této technologie a ta se tak prosadí jak v profesionálním segmentu, tak v segmentu zábavy, kde postoj mladých uživatelů bude hrát velmi důležitou roli.
Kým sa nevyriešia problémy mať to na hlave dlhšie ako 1,2 hodiny, by som na to ani nesiahol.
Zatím mi nepřijde, že by tahle technologie měla před sebou zářnou budoucnost. Dokud nebude vyřešena otázka uživatelského komfortu a nebudou opravdu smysluplné/neodolatelné aplikace, tak to vidím velmi špatně. Na nedostatek aplikací už dojela nejedná technologie.
Bojím se toho, že pokud to bude pro profesionály, tak to zapadne stejně, jako Google Lens, o kterém už taky slyšet není. Já spíš doufal v masovější rozšíření.