iMessage
Jak poznáte, že má druhá osoba iPhone? Buďto vám to řekne sama (častokrát aniž byste se ptali). Druhá cesta, jak toto zjistit, je napsat dotyčnému textovou zprávu. Pokud se konverzace zbarví do modra, je jasné, že si píšete s dalším jablíčkářem. iMessage je služba, která je zatím stále ještě k dispozici jen pro majitele Apple zařízení, je možné ji využívat prakticky na všech Apple produktech, a díky neustále přibývajícím novým funkcím připomíná pokročilé komunikační aplikace spíše než klasické SMS/MMS zprávy.
Fotoaparát smartphonu jako webkamera
Zatímco majitelé Android zařízení mohou ze svých smartphonů udělat webkameru za pomoci aplikací třetích stran, majitelé Maců s macOS Ventura a iPhonů s iOS 16 mohou díky funkci Fotoaparát v Kontinuitě použít iPhone coby přídavnou webkameru pro svůj Mac nebo třeba snímat s jeho pomocí desku stolu v rámci FaceTime videohovoru.
Videochat v rámci nativní aplikace
Pokud by androidista chtěl zahájit videohovor s přáteli nebo kolegy, musí k tomu opět využít některou z aplikací třetích stran. Jablečná zařízení disponují službou FaceTime, která umožňuje hlasové i videohovory, a to jak mezi dvěma osobami, tak i v rámci skupiny. V průběhu FaceTime hovoru můžete navíc společně sledovat třeba filmy nebo seriály.
SharePlay pro společné sledování
Jak jsme již zmínili v předchozím odstavci, jednou ze skvělých funkcí služby FaceTime je SharePlay. Díky této funkci mohou účastníci hromadného videohovoru společně v reálném čase sledovat filmy nebo seriály, a to nejenom ze streamovací platformy TV+, ale i z řady aplikací třetích stran.
Sdílení bezztrátového zvuku s AirPlay 2
Majitelé smartphonů s Androidem mohou přenášet zvuk a video na jiná zařízení s pomocí Google Cast, zatímco jablíčkáři mají k dispozici funkci s názvem AirPlay. AirPlay 2 nabízí streamování obsahu z iPhonu přes Wi-Fi nebo Bluetooth, přičemž podporuje také přehrávání v bezztrátové kvalitě nebo možnost přidávání hudby do fronty od více uživatelů najednou.
(Téměř) bezproblémové aktualizace OS
Zatímco operační systém Android běží na smartphonech nejrůznějších značek, iOS je exkluzivní jen pro Apple zařízení. To s sebou nese výhodu prakticky bezproblémové a jednotné aktualizace operačního systému bez ohledu na model (všechny kompatibilní modely iPhonů dostanou aktualizaci ve stejný čas a se stejnými funkcemi). S příchodem iOS 16 si navíc uživatelé mohou aktivovat automatické bezpečnostní aktualizace.
Brzké aktualizace aplikací
Variabilita Android zařízení může být překážkou také při aktualizacích aplikací. Vývojáři totiž musí často přizpůsobovat svůj software jednotlivým modelům, proto může trvat delší dobu, než se k uživatelům dostane aktualizace dané aplikace. V případě vývoje aplikací pro iOS ale tato fáze odpadá, proto jsou obvykle aktualizace pro iOS k dispozici dříve.
Lepší zabezpečení
Řada zákazníků Applu si stěžuje na to, že nemají možnost instalovat aplikace z jiných zdrojů, než je App Store. Jakkoli to může být pro někoho nepříjemné, toto omezení s sebou nese obrovskou výhodu v podobě vyšší bezpečnosti. Aplikace, které prochází schvalovacím procesem v App Storu, totiž po bezpečnostní stránce podléhají přísné kontrole, jejíž součástí je mimo jiné ověřování kvůli malwaru a dalším bezpečnostním problémům.
Hladký přechod mezi zařízeními
Řada uživatelů vlastní kromě iPhonu často také Mac, iPad, případně další zařízení. Ekosystém Applu jim skýtá skvělou možnost hladkého přechodu mezi zařízeními. Díky možnosti přihlášení všech zařízení k jednomu Apple ID účtu v kombinaci s funkcemi HandOff a Kontinuita můžete pohodlně zahájit práci v Pages na Macu a plynule ji dokončit na iPadu, nebo mezi jednotlivými zařízeními provádět akce, jako je kopírování a vkládání.
Odstranění pozadí z fotografie v jednom kroku
Operační systémy iOS 16, iPadOS 16 a macOS Ventura přinesly skvělé funkce uživatelům, kteří často pracují s fotografiemi. Jednou z novinek byla funkce kopírování objektu z fotografie, díky které můžete doslova jedním klepnutím vyjmout objekt z fotografie a umístit jej na libovolné místo.
Odložení aplikací pro úsporu místa
Majitelé iPhonů nemají možnost rozšíření úložiště za pomoci microSD karet, proto musí hledat jiné způsoby, jak šetřit místo. Jedním z nich je možnost aktivace odložení aplikací. Pokud uživatel nebude danou aplikaci po určitou dobu používat, systém ji automaticky „odloží“. Aplikace tak nebude zabírat místo na telefonu, zároveň ale nedojde k odstranění souvisejících dat.
Přeposílání e-mailů
Ne každý je nadšený z toho, že při nejrůznějších registracích musí třetím stranám poskytovat vlastní e-mailovou adresu. Jablíčkáři, kteří si aktivují službu iCloud+, si mohou při registraci během vteřiny nechat pro tyto účely vytvořit náhodnou dočasnou e-mailovou adresu, ze které budou příslušné informace přeposlány na jejich oficiální e-mail.
Barevný Always-On displej
Majitelé iPhonů volali po Always-On displeji již dlouhou dobu, a s příchodem iPhonů 14 Pro (Max) je Apple konečně vyslyšel. Zmíněné modely nejenže disponují Always-On displejem, ale zároveň na něm zobrazují obsah uzamčené obrazovky v barvách, a to včetně widgetů, hodin a tapety.
Docela se mýlíte s odkládáním aplikací a co RCS chatting??????
Opět dětské poměřování pindíků….
„barevný always-on displej“… to jako vážně? …a téměř bezproblémové aktualizace mě taky pobavilo…
tak teď godbě pobavilo. ego jablek je nekonečné :-D