Jednou z hlavních novinek letošní generace iPhonů má být přechod z Lightning portů, kterých se Apple drží již od iPhonu 5, na USB-C. K tomuto kroku se však Apple paradoxně nerozhodl tak úplně sám, nýbrž až na popud Evropské unie, která schválila zákon nařizující od podzimu 2024 u spousty elektroniky jednotný nabíjecí port, kterým se stalo právě USB-C. Apple by tedy sice mohl teoreticky přejít až příští rok s iPhony 16 (Pro), avšak podle prakticky všech zdrojů i uniklých informací to má v plánu „už“ letos. Pro svůj přechod si nicméně plánuje vytvořit určitý háček, který zabolí nejednoho uživatele.
V posledních týdnech jsme v souvislosti s USB-C porty iPhonů 15 (Pro) slyšeli poměrně dost zajímavých informací, které však veskrze nebyly vůbec pozitivní. Řeč je o nasazení pomalejšího USB-C portu z hlediska přenosových rychlostí dat na základní iPhony 15, které by se tak v tomto směru vyrovnaly základním iPadům 10, ale zejména pak o MFi certifikacích, kterými chce Apple de facto zlikvidovat necertifikované kabelové nabíjení. Prakticky všechny důvěryhodné zdroje se totiž shodují na tom, že chce Apple MFi zpřísnit a to konkrétně tak, že jen kabely, které budou touto certifikací disponovat, budou umožňovat kabelové nabíjení v plné rychlosti, zatímco všechny non-MFi budou nabíjet pomalu. Přitom nyní je MFi certifikace de facto jen zárukou toho, že dané příslušenství bude s iPhonem fungovat zcela správně, avšak není vyloučeno, že stejně správně bude fungovat i příslušenství bez certifikace.
Právě s drakonickým MFi pro USB-C však může (a podle analytiků zřejmě i bude) u Evropské unie pořádně narazit. EU totiž ve svém nařízení specifikuje, jak mají USB-C porty fungovat, aby si zajistila jejich jednotnost ve všech směrech, což by mělo vést ke kýženému snížení elektroodpadu. Apple však do této myšlenky hodlá evidentně hodit vidle, jelikož pokud skutečně přijde s MFi pro otevření plného potenciálu USB-C u iPhonů 15 (Pro), de facto rozhodne o výrobě příslušenství první a druhé kategorie a tedy ve výsledku o vznikání dalšího elektroodpadu. A právě to se Evropské unii líbit určitě nebude a už nyní se proto dají očekávat pokuty za ohýbání nařízení Applem. Ten se však může bránit tím, že svůj port neomezuje hardwarově, ale „jen“ softwarově, což by mělo teoreticky mohla být skutečně skulinka, kterou si EU nepohlídala.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost (U Mobil Pohotovost lze navíc využít akce Koupíš, prodáš, prodáš, splácíš, v rámci které lze iPhone 14 získat už od 98 Kč měsíčně)
ak by firmy, ktore kedysi zacinali s USBC nastavili podmienky pouzitia tohto standardu tak, aby sa nedali zneuzit/obmedzit nemuseli by byt ziadne nariadenia z EU a apple by nemusel rozmyslat o spomalovani atd. snad sa do buducna pri nejakom novom standarde dohodnu globalni hraci na jednotnom vyuziti, tak aby to nemal potrebu niekto obchadzat
Až na to že apple tu technologii navrhl ale trvalo to dlouho proto si vyrobil vlastní
Apple si zahrává s ohněm, pro EU nebude nejmenší problém přijmout novelu, která zakáže i softwarové omezování. Nehledě na to, že může čelit problémům s antimonopolním úřadem.
To je ale hloupost. Tady vůbec nejde o nějaké výrazné omezování. MFI může mít jaký koliv výrobce. Je to certifikace kabelů jestli splňuje parametry. Dají se pořídit kabely s MFI od 200,-Kč. Tohle je úplně zbytečná histerie.
Přečtěte si ten článek znovu. MFi u USB-C má fungovat jinak než MFi u Lightningů. A kvůli tomu lze očekávat třeba i vyšší cena, o které ale stejně tento článek vůbec není.
Je to histerie. „má fungovat“, „lze očekávat“ … bla bla bla. Přitom skutečnost je několik měsíců před námi.
Samozřejmě že kvalitní USB-C kabel bude dražší (poděkujte komu chcete – třeba EU). Zkuste si srovnat kvalitativní a elektrické požadavky na USB-C konektor/kabel vs lightning. Ve srovnání je USB-C peklo a přitom pro malá zařízení typu iPhone nepřináší prakticky žádný benefit.
Co se týče MFi, tak je to naprosto pochopitelné. Apple chce, ať je používání jeho produktů co nejvíce uživatelsky přívětivé. Samozřejmě si také chrání jméno značky. Například Franta Omáčka si koupí starší iPhone, ale protože mu nepřišel kabel, objedná si neoriginální na Alíků – protože je levnější. Kabel mu přijde a ještě ten stejný den Franta začne v diskuzích LSA psát jaký je iPhone shit, protože nabíjí pomalu/nenabijí vůbec/padá spojení s PC apod.
Na podobné problémy jsem narazil v minulosti s lightning kabely a už bych nikdy nekoupil kabel mimo oficiální síť. V případě USB-C to může být ještě horší. Pokud mám něco v tomto směru vytknout Applu, tak že nedokázal zamezit výrobě a prodeji necertifikovaných kabelů (MFi není dostatečně robustní, umožňuje padělky).
To že budeme mít možnost volby je za mě super. Když si někdo bude stěžovat, Apple se zeptá – máš MFi kabel, nemáš? tak si nestěžuj! A samozřejmě naopak – když bude mít MFi kabel a bude s tím problém, tak ať si to Apple „vyžere“ se vším všudy. Ale jedno nebo druhé, nic mezi.
Už je fakt trápna táto firma. Jak sprosté decko – a nebudem to robiť!
Apple fakt už není to, co za Jobse. Překvapuje mě, že se Apple takhle chová, přitom zaměstnává dost inteligentní lidi.
V dnešní době, která je orientována na zákazníka a poskytnutí mu vysoké hodnoty prostřednictvím customizace produktů na míru, se stejně snaží zákazníka ojebat a má ho za totálního hlupáka.
Nejprve odstraní kabely a nakecává zákazníkovi, že to vlastně dělá kvůli ecofriendly, neboť je to přeci společensky odpovědná firma. Přuzom jen chce, aby zákazníci kupovali zvlášt nové příslušenství a za rohem se snaží skutečné ecofriendly obejít nějakou kličkou, která zákazníkovi znemožní (anebo znechutí) používat jiné příslušenství.
Bravo, Apple! Já doufám, že je jen už otázka času, kdy to zákazníci prohlédnou a Applu se to vymstí. Já už i přestávám kupoval akcie Applu a podporovat tuhle chamtivost..
článok je tendenčný. Isté nie je nič konkrétne. MFI si môže každý výrobca obstarať, ak bude mať poriadny produkt. A je na kupujúcom, čo si vyberie. Hlavne zatiaľ naozaj nie je jasné, že nie MFI kábel pôjde nutne zle. Z logiky veci len vyplýva, že MFI zaručene (okrem originálu) pôjde dobre, a non-MFI môže a nemusí.
A samozrejme rozdiely medzi usb-c káblami (aj hdmi) sa vyskytujú a to značné. Takže ak niekto chce kvalitu, musí si taký vybrať. Dnes si kúpiš hdmi za 5€ tak proste nemáš výsledky ako s kvalitiným za 50+. Áno, obraz to prenesie nejako. Ale to jediné majú spoločné. Rovnako to bude s inými káblami.
čakám na inteligentný koment k tomuto článku od adama. adam?
Větší snůšku nesmyslů lze jen těžko najít 🤦♂️🤦♂️
Já s tím souhlasím. EU svévolně rozhodla o věci, která se jí netýká a donutí (nejen) mě vyhodit příslušenství za tisíce (tedy vyrobit naprosto zbytečný elektroodpad), tak jestli jim do toho Apple hodí trochu vidle jedině vítám. Třeba těm zbytečným tvorům, co vymýšlí zbytečná a hloupá nařízení dojde, že vymysleli blbost, která množství elektroodpadu nejen že nesníží, ale ještě ho navýší. Navíc kdo využívá rychlost USB-C v mobilu, když se stejně data z/do Macu kopírují přes wifi. Já jsem iPhone k Macu nepřipojila kabelem už pěkných pár let. A co se týče nabíjení, používám MagSafe, tam ta hloupost EU naštěstí nepronikla.
Skutočnosť, že Ty niečo nevyužívaš má nám, ktorí to využívame a potrebujeme to, má ako pomôcť? Vďaka EÚ nebudem musieť mať rozdielne kábly pre iPhone, pre iPaD a pre MacBook.
Když budete jen malou chvíli přemýšlet, dojde vám, že je to naopak. V základu dostaneme rychlostně naprosto totéž, co teď, jen s jiným konektorem. Za vyšší rychlost si pochopitelně připlatíme.
Já nabíjím bezdrátově. Pravda je, že zatím s APPLE telefonem dostáváme i kabel. Horší to bylo kdysi, že se musela používat i originál APPLE 5W nabíječka.
U Applu už mě to nějak neudivuje. Stačí se podívat na TB2. Zabito ihned, jakmile se uvolnila licence TB (platné až od verze 3) a konektor USB-C je za jednorázovou licenci. S uvolněním licence pro TB2 souhlasil jen Sony a Intel, Apple údajně ne (dle macrumors fora). Mimochodem i ten TB3/4 Apple omezuje, protože dle macrumors se řeší, že TB doky například od Dell a Lenovo neběží korektně pouze na macboocích. Jinak Lenovo, Dell, HP i Samsung s tím nemá problémy (Intel chip a firmware). Ať už se jedná o rychlost, zamrzání nebo odpojování zařízení skrze ten dok. Takže Apple prostě jede to svoje. Nechcete certifikované kabely a doplňky od nás? V pohodě, ale počítejte s omezením z naší strany. Tohle tedy bude stejný případ. Je i možné, že do budoucna bude u Apple Lightning 2.0 náhradou USB-C konektoru, aby si udrželi svou uzavřenost.
Autore, neplet si Evropskou unii a progresivisticky uredniky… jejich myslenka, kolik se usetri je zcela nesmyslna… takze USB-C s nami bude uz naveky? Uz se nema cenu namahat vymyslet nejaky jiny, lepsi komektor, protoze uz je vymysleny?
Jako upřímně, celé tohle nařizování od EU co můžeš a co ne, se svým produktem, je na hlavu. Omezování a zakazování, je to strašný.
Nejsem zastánce Apple, ale rozhodli se mít svůj Lighting kabel, aby se odlišili od konkurence a vydělali (ostatně to jde většině podnikatelům o výdělek) a špatný to není. Když si zákazník může vybírat ze značek, firmy si mohou vybírat, co za produkty budou tvořit a je na nich, jestli se jim to finančně vyplatí, zdali zákazníci to přijmou. Je to nesmysl a blábol. Komunistická EU.
Jak vidíte ostatním o výdělek v tomto případě nejde a se standardizací portu USB-C souhlasili. Z uživatelského pohledu to rozhodně schvaluji a nechápu ty zákazníky co se na to dívají pohledem firmy a tučných zisků, kterých je Apple zářným příkladem..