Pokud máte ve svém smartphonu nainstalovanou aplikaci TikTok, je na čase jí smazat. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) totiž vydal dnes oficiální varování, ve které její uživatele informuje o tom, že představuje bezpečnostní riziko. Že nemá smysl brát slova NÚKIBu na lehkou váhu naznačuje mimo jiné fakt, že i jeho samotný ředitel Lukáš Kintr vyzval běžné uživatele, aby přestali čínskou aplikaci používat. Je tedy evidentní, že do problému může TikTok dostat prakticky kohokoliv bez ohledu na jeho postavení ve společnosti.
„K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců. Množství sbíraných dat a nakládání s nimi, v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v České republice, nám nedává jinou možnost, než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,“ řekl k vydanému varování v tiskové zprávě ředitel NÚKIB Lukáš Kintr a dodává: „Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mě to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování České republiky a bezpečí každého z nás.“
Ze shromážděných informací NÚKIB vyplývá, že TikTok sbírá excesivní množství uživatelských dat. Toto činí zejména následujícími způsoby:
- mapování zařízení, kdy aplikace zjišťují informace o jiných spuštěných a instalovaných aplikacích,
- obsah soukromé komunikace je ukládán na servery společnosti ByteDance,
- pravidelná kontrola lokace zařízení,
- přístup ke kontaktům v zařízení,
- informace o zařízení včetně Wi-Fi SSID, předešlé konfigurace Wi-Fi, sériového čísla zařízení a SIM karty, ID zařízení, IMEI zařízení, MAC adresy, telefonního čísla, výčtu všech uživatelských účtů používaných na zařízení a kompletního přístupu ke clipboardu,
- perzistentní přístup ke kalendáři umožňující jeho čtení a změnu, nebo vynucování využití nativního prohlížeče, jenž umožňuje sledovat téměř veškerou aktivitu uživatele (např. stisknutí kláves na obrazovce)
Česká republika se tak nově řadí mezi čím dál tím větší množství zemí, které dávají od TikToku ruce pryč právě kvůli obavám z jeho bezpečnosti. Jeho zákaz se jen pro zajímavost v současnosti intenzivně řeší v USA a relativně nedávno byl například nařízen i pracovníkům EU. Pokud tedy TikTok používáte, doporučujeme ho skutečně odinstalovat.
Bu bu bu. Čínu opravdu zajímá každý běžný český Lojza a určitě z něj udělají dalšího amerického Snowdena.
Chtělo by to aspoň napsat, jak konkrétně se ten běžný Lojza může dostat do problému, protože takhle je to jen zbytečný výstřik do tmy.
Výkřik do tmy vydány největší českou autoritou v rámci kybernetických hrozeb, která navíc spadá pod stát, zapomněl jste dodat. No nevím, NÚKIB asi jen tak křičet do tmy fake news nebude.
Takže protože to řekl takový důůůležitý úřad, tak to máme brát ne velkou váhu?
Víte Filipe, trochu se mezi těmito organizacemi pohybuji, takže zrovna úplně nejsem ten český Lojza a moc dobře vím, jaká je “efektivita” takových úřadů a podobných zpráv, kteří často píší nekompetentní odborníci.
Jak píšu, dokud nebude sděleno, jak konkrétně to může běžného českého občana přivézt do problémů, tak klidně TickTok smažu, ale bez toho je to máchání prázdnou slámou..
Hádat se s vámi nebudu, ale myslím si, že některé autority je prostě fajn respektovat – tím spíš, když začínají řešit problém, který je řešen v mnoha dalších zemích světa. Asi to tedy jen mlácení prázdné slámy fakt nebude.
S tím souhlasím. Jenže bohužel nikdy nevíte, jaké politické tlaky za podobnou zprávou mohou stát a realita je často jiná, než se nám “autority” snaží předkládat. A je důležité použít kritického myšlení a zamyslet se, co se skutečně může stát a jaká je i pravděpodobnost.
Na druhou stranu to ani nepopírám, protože spoustu z nás ani netuší, co Čína chystá a některé zdroje hovoří, že se může probudit spící obr a stát se něco, co nikdo z nás nechce a za tím se mohou použít i moderní technologie.
Tak zrovna u TikToku je to snad víc jak jasný proč ho nemít, vy „odborníku“.
Myslím, že si to rád nechám, od takového Lojzy jako jsi ty, vysvětlit.
Hádám, že si myslíš, že TikTok je jen pro pubertální děti na sledování sranda videí, že?
iPadProM1 jseš vůl
Co takhle použít mozek, než budeš kritizovat. Myslíš, že tvá data zůstanou v Číně? To jsi dost naivní :D
Mě to připadá jako část ekonomické války mezi Čínou a USA. Vyjádření úřadu je opět vágní, vždyť to jenom my všichni platíme tak je zbytečné se vyjadřovat přesně, stačí jenom obecně strašit. Já tomu úřadu nevěřím, TikTok ale považuju za odpad který nepoužívám, ale měli by si ti co se snaží to tu řídit konečně vzpamatovat a působit profesionálně.
Přesně tak jsem to myslel.
Když úřad řekne, tak občane (ovce) konej. Opět nic nevysvětlující zpráva, jen měli byste. Ale proč? Co je ta hrozba? Čím dál tím více okrajování svobody a rozhodování se. Každý si nese následky, ale úřady nám zde říkají a nakazují a my víc a víc zjišťujeme, že většinou lžou. V tomto případě i když nepoužívám moc sítě a TikTok už vůbec ne, je myslím důvod jiný. Ona aplikace nemá restrikce, tak jaké měl například Twitter! A to vládám vadí! Nemají jej jak kontrolovat, co se smí ukázat a co ne. Takto se světem šíří reálné záběry z míst, které vlády a jimi ovládaná média ukazují v jiném světle. Tak prosté to je. Nemají kontrolu, tak hrozba. Přitom hrozbou jsou vlády a jejich úřednící!
https://www.nukib.cz/download/uredni_deska/2023-03-08_Varovani-TikTok_final.pdf
Sice tiktok nepoužívám, ale zajímalo by mě v čem tkví ta obrovská nebezpečnost. To jsou pořád varování, co všechno nepoužívat, ale nikde jsem se ještě zatím nedočetl, co zlého ten software nebo telefon dělá. Nikde nic konkrétního. Ani v případě Huawei mám pocit se nic nenašlo.
Takové varování bude mít úspěch jenom u některých nemyslících ovcí, ale nikoho jiného už vůbec nezajímá. Chcete-li, aby se něco nepoužívalo, tak musíte ukázat proč.
TikTok je nejen bezpečnostní hrozba, ale i mnohým tam hrozí i ztráta části mozku.
Tiktok mnohým z nich jejich mozek už dávno „hacknul“ ;)
TikTok jsem sice nikdy ani nevyzkousel a nehodlam to delat. Ale musim souhlasit s nazory vyse, ze cela situace je prezentovana velice „zahadne“, stejne jako bojkot Huawei. To, ze nas aplikace ruzne sleduji, to je realita tykajici se nejen TikToku.
TikTok vlna ale prisla od EU (nedavne clanky o zakazech) a ted se toho chytaji dalsi.. vsichni bez detailniho vysvetleni PROC?.. Proc se stejnym zpusobem nedoporucuje odinstalovat napriklad Facebook, ktery vnimam jako mnohem vetsi hrozbu uz jenom diky tomu, ze je tu s nami podstatne dele, oslovil mnohem vice uzivatelu a ma o kazdem mnohem vice dat (alespon tech, o kterych se oficialne vi).
Mňa nikto vyzývať nemusí…
Všetko, od boľševického rákosu vynechávam…
Čo ma fakt srdí je skutočnosť, že im jabĺčkári dávajú zarobiť pri montáži svojich výrobkov!
Teď jsi jim to nandal.
Sběr dat mají všechny soc. sítě podobný, ale rozdíly tu jsou.
TikTok má ze všech soc. sítí největší datový toky – nikdo neví co to je, proč tomu tak je a kde ty data končí. Nejvíc je to patrný při sledování videí. Neodpovídá to „těžení“ ostatních soc. aplikací.
TikTok má několik verzí a zřejmě se dají různě propojit, bez informování uživatele samozřejmě. Ačkoliv TikTok tvrdí, že třeba přístup cenzorů z ČÍny do EU je omezený na minimum, tak ale už nikdo neřekl co to minimum obsahuje a minimum neznamená zakázaný.
A v Číně samozřejmě platí jiné zákony než ve většině civilizovanejch států – všechno podléhá komoušům.
V podstatě je TikTok je jeden velkej navoněněj trojskej kůň a např. Indie tu aplikaci zakázala už v roce 2020.
No tak zrovna tohle je například smysluplný koment, který nám řekne víc než nějaká bezpečnostní zpráva. Schválně, zkusím sledovat upload, až zapnu TikTok. Díky za tip.
Btw, na druhou stranu iOs od verze 14.5 má různé možnosti, jak zablokovat různé pakety a aplikace třetích stran a nesledovat soukromí. A pak tu jsou taky různé VPN, kterými se sám uživatel mohl lépe ochránit. Ale tohle už úřady nenapíší, proč?
Stačí si pořádně pročíst jejich obchodní podmínky, kde je vše krásně napsáno, co všechno za data sbírají.
To je ten problém, nikdo to nečte a pak se všichni diví !
Pomôžte ako sa maže tiktok keď ani neviem čo to je?
Tiktok bezne nepouzivam, ale priznavam ze jsem ho vyzkousel. Urcite nejen ja, a treba jen proto aby clovek ziskal predstavu o tom co a koho tam sleduji jeho deti (jisteze – chapu ze jim mohu tu aplikaci zakazat uplne) Co jsem nepochopil je to, ze pristup ke kontaktum, galerii fotek, fotoaparatu atd. jsem kompletne zakazal, presto mi samotna aplikace pak nabizela spojeni s lidmi, ktere mam v kontaktech. Radeji jsem se rozhodil Tiktok poslat tam, odkud prisel..
Nemělo by to platit jen pro TikTok? Jsou tu i jiné sociální platformy. Ostaně i samotné webové stránky sbírají data. A zrovna tento příspěvek je vynucené podmínkou.
No… Mám teóriu, tiktok má tvoje telefónne číslo a ty si mu nepovolil prístup do kontaktov ale… Niekto má tiktok a má tvoje číslo v kontaktoch, a povolil prístup do kontaktov… Bravo, na základe toho tiktok predpokladá, že sa poznáte… :)
To dává smysl, díky za tip !
Všetky činnosti, ktoré robí tiktok a sú tu uvedené v článku ako “hrozby” robia aj ďalšie chatovacie a nielen chat aplikácie napr messenger, whatsapp… nehovoriac o aplikáciách ako fb.
Ak sú hrozbou tieto činnosti, potom ok, nech je rovnaký meter pre všetkých.
Všetci ale vieme, že problémom nie je to, k čomu ma aplikácia prístup, ale kto za ňou stojí.
Keby to bola ďalšia appka z cukerbergova nebol by to problém.
Vlado, běřte a řekněte to prosím na kybernetickém úřadu, tady to je psát bezpředmětné. My s tím nic neuděláme.
Článo nevyjadruje objektivnost zberu dat , len pokrytecky ukazuje prstom a vyhovorka lebo úrad je tak sobecka vyhovorka.
Omlouvám se Zdeno, ale my nikoho nikdy a nijak nesoudíme, my jsme zpravodajství. My jen píšeme co se děje ve světě. Máte pocit, že média která psala o 11. září 2001, tak podporovala terorismus? Ne, jen informovala a to děláme také. Pokud s tím co vydal kybernetický úřad nesouhlasíte, pak běžte na jeho podatelnu podat podnět. Pěkný den.
Roman, ja som len vyjadril svoj názor k článku. Na to tá diskusia pod článkom asi je, že?
V tomto prípade diskusia veľmi presne ukazuje čo si ľudia myslia o týchto je jednostranne podávaných “informáciách” a je v podstate zrkadlom k tomu čo publikujete.
Zbytočné to asi tiež nebolo (pre nikoho v diskusii), keďže dnes ste tento článok rýchlo recyklovali, asi preto aby ste prekryli predchádzajúci aj s touto (nevydarenou) diskusiou.
Ja se omlouvam, ale absolutne vam nerozumim. Co jsme recyklovali? A kde nebo jak? Sorry fakt nechapu co pisete
Milý Zdeno, vězte, že jakmile vydá NÚKIB varování před WhatsAppem, Telegramem či čímkoliv podobným ze západního světa, na našem magazínu se o tom dočtete. Protože se tak ale zatím nestalo, nevidíme důvod tu cokoliv takového zveřejňovat. A jen tak mimochodem, jejich bezpečnost jsme tu už taky rozebírali, třeba ve článku https://www.letemsvetemapplem.eu/2022/04/21/5-nejbezpecnejsich-komunikacnich-aplikaci-podle-nukib/comments/.
🤣 prepacte opustam tento web, totalna ideologia sa tu vali kt pišu mladistvi a kt nechapu realite .
Dovidenia