Po útoku na Ukrajinu čelí Rusko mnoha výzvám mimo jiné i v technologické oblasti. Ve snaze o nezávislost na západním hardwaru především od Intelu a AMD přichází s vlastním řešením postaveným na procesoru Baikal BE M1000 s ARM architekturou. Při bližším pohledu to ovšem působí jako cesta časem nazpátek. Podobné snahy mohou vést k zajímavým, nestandardním řešením, ale zároveň je samozřejmě ve hře mnoho technologických problémů.
Dceřiná firma státního podniku Rosatom s názvem Delta Computers přišla s počítačem označeným Bobr (Bobjór, бобёр), jehož srdcem má být zmíněný Baikal M1 (BE-M1000) od Baikal Electronics. Baikal M1 je 28nm SoC disponující osmi jádry ARM Cortex-57 a běžnou konektivitou. Máme zde sice osm jader, ale jedná se o starou mikroarchitekturu, kterou bychom ocenili možná někdy před deseti lety, a to Baikal CPU přišel na trh až s několikaletým zpožděním. Dohromady s taktováním 1,5 GHz se tedy rozhodně nejedná o nějakou výkonnou bestii. Jednojádrovou variantu lze přirovnat Raspberry Pi 4.
Skříň nového ruského bobra je menších rozměrů a umožňuje provoz vertikálně i horizontálně. Pokud jde o napájení Delta Computers sáhli ke klasickému řešení a použili běžný zdroj typu ATX. Na atypickou desku je možné instalovat až 64 GB paměti DDR4 a samozřejmě HDD nebo SSD, u kterých se ale i tak bude muset výrobce spolehnout na dodávky ze zahraničí. Konektorová výbava je klasická, i když z dnešního pohledu také příliš nenadchne. Máme zde PS/2, sériový port, dvakrát ethernet, USB 3.0, HDMI a zvukovou kartu. Uvnitř lze počítat s PCIe 3.0 ×8, ovšem vzhledem k rozměrům skříně, půjde použít pouze nízkoprofilové karty. Potřeba nezávislosti předurčila i operační systém, kterým je ruský Astra Linux. S podporou ARM verze Windows pro tento netypický procesor se s jistotou nedá počítat.
Vypadá to, že Rosatom, známý díky svému zaměření na jadernou energetiku, necílí na běžné, ruské spotřebitele, ale spíše počítá s využitím v rámci státní energetické infrastruktury, kde by potřeba západní techniky mohla znamenat největší problém. Je záhodno poznamenat, že procesory Baikal se v tuto chvíli nevyrábí. Jejich produkce je totiž spojena s TSMC. Tato tchajwanská společnost ovšem nehodlá ve výrobě pokračovat s ohledem na platné sankce vůči Rusku. Aktuální dodávky spoléhají na dostupné zásoby a jakmile dojdou, mohl by bobr snadno vymřít, pakliže se mu nepodaří přizpůsobit koncepci čínským továrnám.
Ale tak není to nejhorší. Čekal jsem, že to bude mít vyztužený podvozek.
Super technika a když se tomu bude pravidelně měnit olej tak vydrží desítky let.
Jen provoz se značně prodražuje kvůli nutnosti nákladů na dva topiče na jeden procesor, a co teprve až uhlí dojde? :D
https://www.youtube.com/watch?v=vxH11DXN64E#t=27s
+
https://www.youtube.com/watch?v=O_-h7ihvGa8#t=41s
:D
Zajímalo by mě, zda čip je vyráběn i nich, nebo Taiwan? Abych si udělal obrázek o té nezávislosti.
kdyby se rusáci bejvali poradili se zkušenějšíma čechama. taky by pak mohli mít doma takovou pěknou kolonii jako je česko, kde všechno co generuje větší prachy patří cizincům. mohli tak žít krásně spokojeně jako češi, kteří i přes vyšší produktivitu (od 2007) berou 3x nižší plat než jejich sousedi. to ale není všechno. češi mají nejenom výsadu levně makat na sasko-habsburská vrchnost, ale taky u nich můžou utrácet svoje miniplaty utrácet. slušný a pracovitý čech se totiž probudí v bytě na kterej si půjčil např od rakušanů (spořka), po vydatné snídani jde makat do škodofky (100% vw) a po práci naběhne utratit love do lidlu. tam si taky koupí švýcary vlastněný blesk. doma si ho přečte a dozví se, jak je to v rusku hrozný a doma super. prostě ideální den každého vlastence. přitom v devadesátkách už bylo rusko na dobrý cestě. jenže pak to všechno pokazili. hodnejch cizinců se zbavili a průmysl i suroviny vrátili zpátky do ruskejch rukou. díke tomu sice i obyč rusům výrazně stoupá životní úroveň, ale na druhou stranu už nikdy nepoznaj, jaký to je bejt slušná, pracovitá a málo chytrá dojná kráva. http://piketty.blog.lemonde.fr/files/2018/01/FOFR-530×321.png
Nebreč, prostě rusáci jsou podnárod😀