Myslíte si, že krádeže iPhonů jsou díky jejich softwarovým zámkům naprosto zbytečné, jelikož se do nich zloději následně zpravidla nedostanou? Pak pro vás máme poměrně znepokující zprávu. Na diskuzních fórech, ale i sociálních sítích si totiž začíná čím dál tím víc uživatelů stěžovat na to, že zloději začali při krádežích iPhonů používat nový trik, který je přitom až děsivě jednoduchý. Jeho účinnost je však vysoká. Na celou záležitost jen pro zajímavost upozornil už i přední zahraniční deník The Wall Street Journal.
Taktika zlodějů při krádežích iPhonů používaná v poslední době je založena na pozorování majitelů telefonů. Hned na úvod je nicméně třeba říci, že u ní hraje do jisté míry roli i dávka štěstí. Zloději totiž začínají ve velkém sledovat zadávání číselných kódů pro vstup do iPhonu, přičemž jakmile si jím jsou u daného telefonu jistí, následně jej zkrátka oběti vytrhnou. Poté už jim jen stačí telefon díky znalosti číselného kódu vyresetovat a tím jej tak zbavit aktivního Najít a tak dále. Lze ale třeba i odstranit důvěryhodná zařízení, čímž zloděj znemožní majitelům telefonů blokaci zařízení na dálku. A co víc, problém není třeba ani ve změnění kontaktních údajů pro Apple ID či nastavení klíče pro obnovení, čímž účet oběti prakticky zamknou. Samozřejmostí je pak možnost aktivace Apple Pay, popřípadě zobrazování uložených hesel v nastavení, vstupování do bankovních aplikací a tak podobně.
Přestože je celá záležitost jistě velmi nepříjemná, je třeba zdůraznit, že Apple nemá příliš možností, jak v tomto směru okradeným uživatelům pomoci. Určitou možností by sice bylo u některých důležitých možností nastavit autentizaci například pomocí hesla k Apple ID či skrze alfanumerický kód, nicméně jednalo by se o určitý diskomfort. Přeci jen, mít jeden kód pro všechny důležité úkony je pro uživatele mnohem jednodušší. K celé záležitosti se nicméně přesto rozhodl vyjádřit s tím, že nové informace bere velmi vážně a to bez ohledu na to, jak často jsou podobné útoky prováděny. „Budeme pokračovat ve zdokonalování ochrany našich OS, abychom pomohli udržet uživatelské účty v bezpečí,“ nechal se například slyšet.
Jak se chránit
Jelikož je nová taktika zlodějů ve výsledku naprosto triviální, lze se proti ní paradoxně velmi jednoduše bránit. Alfou a omegou ochrany je používat co nejkomplikovanější číselný kód (jinými slovy, žádné 1234, 4321 a podobné nesmysly) složený minimálně se šesti čísel. Pokud tedy používáte v současnosti čtyřmístný kód, doporučujeme jej v Nastavení – Face ID/Touch ID a kód – Změnit kód zámku přenastavit na šestimístný, v ideálním případě pak na alfanumerický. Na veřejnosti se pak snažte autentizace provádět primárně přes Face ID a Touch ID.
Možná se pletu, ale podle mě k deaktivaci Najít a zamknutí účtu Apple ID, kód přístroje nestačí. Fakt ale je, že hlavně gesto na Androidech je lehce odkoukatelné….
Stačí na zmenu hesla k AppleID. Potom si už môžu robiť čo chcú…
Je to jak píšete. Za mě je ale tedy větší průšvih možnost nalogovat se do bankovních aplikací atd.
ja mam u Raiffky faceid, ale kdyz neprojde, musim zadat pin appky a ten mam jiny, nez pin do telefonu, to same airbank
tvl ja jsem blbec :D komentar jsem psal ja jako reakci na „Jiri Filip“ a napsal to do odesilatele.. :D pardon :)
Každopádne je tu priestor na relatívne rýchle riešenie od Apple. Včera som túto tému videl all reportáž WSJ a čudoval som sa že to nespomenuli. Apple proste musí vyžadovať na zmenu hesla Apple ID pôvodné heslo. Je to základ na zamedzenie týchto krádeží. Pri obnovení hesla je myslím bezpečnostná otázka. V ideálnom prípade nový security key. Do bankových aplikácii nerozumiem ako sa dostali. Po tom čo zlyhá faceid si to pýta pin alebo heslo do appky. Samozrejme ak niekto používa stále ten istý pin tak to už niet pomoci.
Jestli jsem to dobře pochopil, tak zloděj se snaží odkoukat přístupový kód. Pokud tedy používám Touch / Face ID, tak nemá co odkoukat a i odemčený telefon vytržený z ruky pro změnu klíčových nastavení vyžaduje přihlášení.
Omyl. Staci jen pin. Po nekolika pokusech id touch nebo scen oblyceje je ip vyzve k zadani pin. A ten znaji a pak muzou snadno vse zneuzit.
No nechci nic říkat ale Pin jsem za poslední rok zadával k mobilu asi 2x a rozhodně ne na extrémně přelidněných místech. Pin je velice soukromá věc která se nemusí zadávat každý den ba ani měsíc. Jestli někdo zná váš Pin, dostání se do mého Apple ID by byla asi moje poslední starost.
A jak ho můžou znát, když se do telefonu přihlašuje jen pomocí Face ID??.. To odkoukaj akorát tak velký prd.. a ne pin..
Co je to za NESMYSL????
Pro vypnutí funkce Najit je treba zadat HESLO k apple id! A heslo k apple id nejde zmenit jen pomoci pinu, kraviny v clanku
Heslo k Apple ID JDE změnit pomocí číselného kodu k telefonu. A jakmile změníte heslo k Apple ID a máte tak k němu přístup, je vymalováno.
taky jsem si myslel že to nelze ale v nastavení jsem dal změnit heslo na apple id a opravdu to chce jen to 6ti místné heslo a né k apple ID. Pokud telefon ale chci odhlásit od icloud a aplikace NAJÍT, tak to chce heslo k apple ID. To tu změnu hesla tedy mají opravdu nahouby. Ale je pravda že heslo vlastně nikde nezadávám, všude funguje ksicht
Celé je to o tom, že hodně uživatelů buď na telefonu FaceID nemá nebo ho schválně nepoužívá, protože mu nevěří.
vsade,vsade,vsade ked menis heslo tak musis zadat povodne a apple ktory sa chvasta najvecou bezpecnostou staci na zmenu pin?to je ozaj nechutne ,tiez som to vyskusal lebo sa mi to nechcelo verit a je to naozaj tak.a nechapem preco ked ma niekto iphone s face id pouziva pin.a uz ak neveria fece id tak blahozelam ,musia mat tazky zivot …
ano, OMLOUVAM se mate pravdu, opravdu staci pin ke zmene hesla k apple id, to je silene…
Mne minulý rok ukradli iPhone 8, který jsem zapomněl na poště a pan co byl za mnou, si jo odnesl když ho pani za přepážkou upozornika že tam nechal telefon..
A díky pinu 123456 se do telefonu dostal ale aplleID neodhlasil.
Takže za 2 měsíce jsem si jel pro telefon protože ho dostala jeho dcera, k narozeninám..
No nebyla moc nadšená, že ho musí odevzdat..
Každopádně lehký pin neuchránil moje data. Ale telefon mám zpátky.
Mít tam něco složitějšího tak skončí navždy v šuplíku nebo jako náhradní díly..
Stačí se vyfotit na android a foto ukázat telefonu Apple 😂😂 a bohužel odemkne se já sem zklamanej jak nikdy :( za mě face ID je nebezpečná věc !!!!!!
To těžko když to skenuje 3D prostor
3D prostor 😂 Ty budeš ale hlava, viď 🤣
Udělám video jak otevřu iPhone x přes foto z jiného telefonu a umístím na YouTube,už mě nebaví poslouchat jak to nejde když mi to ukázala 12ti léta dívka 😂😂
Do toho, moc rád se podívám :)
Jsem taky moc zvědavý. 😁
Už je to pár dní a pořád žádné vítězné fanfáry 🤨🤔
Zbytočný cely článok, keď ho vytrhnu niekomu z ruky pri telefonovaní alebo používaní tak je odblokovaný, nie? Sadne do auta k parťakovi a dá reset. Či pri obnovení do výrobných nastavení sa zadáva tiež kód?
Samozřejmě, že se i při resetu zadává kód.