Dnešní technologie nejsou jen dobrými sluhy, ale lze je bohužel využívat i k naprosto stupidním věcem, které mohou lidem pořádně uškodit. Paradoxní je však to, že ne vždy si to jejich majitel musí „na první dobrou“ uvědomit, jelikož danou činnost vnímá sám jako vtípek. Své o tom ví mladík z USA, který nyní čelí obvinění z falešného bombového poplachu poté, co začal v letadle krátce před startem rozesílat přes AirDrop fotku bomby.
Mladík chtěl zřejmě krátce před startem letu American Airlines své spolucestující pobavit skrze svůj iPhone malým vtípkem přes AirDrop. Své zařízení proto přejmenoval na „Mám bombu“ a následně se snažil fotku bomby rozesílat přes AirDrop všem cestujícím, kteří měli v iPhonu nastaveno, že je mohou zkontaktovat i jiní uživatelé než ti, které mají v kontaktech. Když se však těm začala na iPhonech objevovat výzva od uživatele Mám bombu s tím, že by se s nimi rád podělil o svou fotku, jako vtip to nepovažovali a vše zahlásili palubnímu personálu. A jelikož má ten ohledně bombových hrozeb striktní pokyny, celou záležitost nahlásili bezpečnostním složkám na letišti, kvůli čemuž byl let odložen a letadlo prohledáno kvůli potenciální bombě.
Mladík se zřejmě pod tíhou okamžiku přiznal bezpečnostním složkám ke svému nejapného vtipu, které jej poté obvinily z falešné bombové hrozby, za kterou se bude zodpovídat u soudu. Nejapný vtípek se mu tedy rozhodně nevyplatil a je jasné, že pro příště si podobnou věc zcela určitě rozmyslí. Jedním dechem je nicméně třeba dodat, že se nejedná ani zdaleka o první případ podobného zneužití AirDropu na palubě letadla. Za poslední roky se totiž objevilo již mnoho zpráv točících se kolem nejrůznějších falešných výhružek ať už před startem či za letu, kvůli kterým musela být letadla buď prohledána ještě před startem, nebo dokonce musela nouzově přistát, aby se mohla následnému prohledání podrobit. Pro Aerolinky se tedy stávají iPhony noční můrou, byť za vše mohou ve výsledku jejich uživatelé.
Hloupý Amík
Už jsem to jednou psal u podobného článku – neexistuje zákon, který by stanovoval, že se uživatel nemůže jmenovat „mám bombu“. Je to jeho svobodné rozhodnutí, jakou přezdívku má. Pokud už se rozhodne poslat nějakou fotku přes airdrop, stále se nedopouští ničeho nezákonného. Kdyby bylo posílání čehokoliv přes airdrop nezákonné, nedávali by tu funkci do iPhonu. Je otázkou, zda bylo v souladu s přepravními podmínkami dané společnosti něco posílat v této fázi letu. Chybu jednoznačně vidím u uživatelů, kteří soubor přijali. Je totiž na jejich zodpovědnosti, které soubory přijmou, a které ne a taky jak s tímto budou dále nakládat. Je to jejich mobil a za následky s ním spojené si nesou zodpovědnost oni. Fakticky je to podobná situace jako by si na mobilu přečetli článek na internetu o tom, že jsou bomby v každém letadle a pak tou informací zatěžovali palubní personál pouze zdroj informace je jiný.. Veškerá odpovědnost a náklady s tím spojené by měly jednoznačně jít za lidmi, kteří narušili let, nikoliv za člověkem, který si přes airdrop z nějakého důvodu posílal obrázek, on let nenarušil. Na druhou stranu je jeho blbost, že se k tomu přiznal. Kdybych byl v jeho situaci já, neřekl bych bez právníka jediné slovo.
Pozeram, ze ty vôbec nechapes ako funguje US system.
1.
Hlavny a zasadny rozdiel oproti nasim zemepisnym sirkam je ten, ze po obvineni sam sam dokazat svoju nevinu, u nas ti ju musia dokazovat.
2.
Mladik sa sam uz priznal.
–
Takze tam to uz cele konci
Ne, já tomu rozumím, mají to tam obráceně. Ale to nic nemění na věci, že ten člověk v podstatě neudělal nic nelegálního. Ok, kdyby to s tou bombou napsal přímo do té zprávy, asi už by to bylo diskutabilní. Takhle jen nějaký uživatel „mám bombu“ poslal zprávu náhodným lidem a shodou okolností tam byla bomba na obrázku. I kdyby to bylo napsáno v té zprávě, ten člověk nelhal a skutečně lidem poslal fotku bomby. Nikde tam ale není zmíněno, že je ta bomba v letadle a že to posílá člověk z letadla. Pokud to bylo ještě před startem, teoreticky si mezi sebou mohli tenhle obrázek posílat i lidé z personálu letiště a náhodou se to dostalo i mezi cestují. Kdyby se k tomu ten člověk nepřiznal, změnil si jméno na něco jiného a tu fotku smazal, na první dobrou by ho rozhodně neodhalili, vyžadovalo by to delší odborné vyšetřování všech lidí v letadle. A během toho by se ten člověk mohl potkat s právníkem a poradit se. Ale pokud se k tomu přiznal, je to samozřejmě dále neřešitelné a musí si nést následky.
NJ pán jménem spojka je typická iOVCE
Přece je moje právo jmenovat se Adolf Hitler a mít jako walkman vodíkovou bombu…
No vidíte a to nemám jediný produkt od Applu xD Nepochopil jste, co jsem napsal. Rozepsal jsem řešení situace z právního pohledu. Ačkoli tenhle pohled není úplně slučitelný s běžným lidským chápáním, je potřeba brát vždy ohled právě na tenhle výklad situace, protože svět řídí zákony, nikoli rozum..
Já bych pro Apply navrhoval lis apply…Nokia rulezz