Minulý týden začal Apple konečně testovat čtvrtou majoritní verzi operačního systému iOS 16 v podobě 16.4. A jelikož ten přinese na iPhony relativně dost zajímavých novinek, v nadcházejících řádcích vás s těmi nejzásadnějšími seznámíme. Co se pak týče vydání ostré verze, s tím lze počítat zhruba za měsíc. Apple totiž své systémy testuje zpravidla na pět bet s týdenními rozestupy.
Noví emoji
Zatímco v předešlých letech dodával Apple nálož nových emoji na iPhony zpravidla na podzim ve druhé či třetí majoritní verzi svých nových OS, tentokrát je nasadí až do iOS 16.4. Pokud tedy rádi při komunikaci emoji využíváte a zároveň vám v nich doposud velmi chyběl třeba osel, zázvor, třesoucí se obličej či pár nových barviček srdce, iOS 16.4 vás v tomto směru konečně uspokojí. A naopak ty z nás, kteří používají při komunikaci stále dokola odhadem 10 emotikonů, naopak nechá zcela chladnými, protože žádného zásadního emojiho, který by si zasloužil zařadit do našeho repertoáru nepřináší. Ostatně, mrkněte se sami v galerii níže.
Webové notifikace
Loni na WWDC Apple slíbil uživatelům, že na iPhonech umožní příjem webových notifikací, které již dlouhé roky fungují na Macích. Čekání bylo sice dlouhé, nicméně iOS 16.4 tuto možnost konečně přináší. Pokud tedy máte nějaké oblíbené weby, přijmou-li pár technických nezbytností, bude možné jejich notifikace přijímat přesně tak, jak přijímáte notifikace z aplikací s tím, že se přes ně bude samozřejmě možné na daný článek v Safari „prokliknout“. Háček je nicméně v tom, že aby byla celá záležitost možná, bude třeba mít na ploše iPhonu (či třeba ve složce na ploše) uloženou tuto webovou stránku a samozřejmě u ní mít přihlášený odběr. Jedině v takovém případě se totiž začne daný web chovat de facto jako aplikace a bude viditelný v nastavení iPhonu.
Jednodušší instalace beta verzí
Beta testování bude od iOS 16.4 podstatně příjemnější záležitostí. Do nastavení iPhonu totiž přibude sekce pro bety, která umožní nastavit, jaké bety si na iPhone budete chtít stahovat (samozřejmě podle toho, jaký beta profil budete mít zrovna v iPhonu nainstalovaný. Jít by tak konečně mělo třeba i to, že si instalaci bet na nějakou dobu „vypnete“ bez odstranění konfiguračních beta účtů a budete si instalovat veřejné verze systému s tím, že následně bude možné do beta testování díky nastavení opět skočit.
Vylepšená aplikace Podcasty v iOS i CarPlay
Do aplikace Apple Podcasty dorazila novinka ve formě sekce Kanály, která zobrazuje seznam všech kanálů vašich podcastů na jednom místě. K dispozici je dále sekce Další, která obsahuje epizody, které jste si uložili po pozdější poslech. Tyto prvky jsou navíc nyní k dispozici i v CarPlay s tím, že celkově došlo v CarPlay ke zjednodušení aplikace, aby byla pro ovládání při řízení intuitivnější.
Znovuzavedení vylepšené Domácnosti
Po nezdaru z iOS 16.2 navrací Apple v iOS 16.4 možnost upgradovat HomeKitovou domácnost na novou architekturu, která by jí měla přinést vyšší výkon, rychlost a stabilitu. Uživatelé, kteří v minulosti již upgradovat stihli a přineslo jim to jen problémy, by se měli nyní dočkat konečně opravy.
Nevý emoji, nebo nové emoji!!!!
Doufám, že ty webový notifikace, resp. ty otravný žádosti každého druhého webu o ně půjdou vypnout
Zatím je o celé věci celkem málo informací, ale co tak máme k dispozici a víme, vypadá to, že vyskakovací okna žadonící o notifikace by být k dispozici neměly.
Ono to funguje zcela jinak než přes žádosti o notifikace :)
Podle toho, co je známo, tak dokud budete používat stránku v prohlížeči (Safari, ale i alternativní Chrome a další), tak notifikace nebudou fungovat. Aby začaly fungovat, bude nutno stránku nainstalovat do telefonu jako PWA aplikaci. Instalaci PWA aplikací podporuje iOS již nyní, stejně jako Android, Windows nebo MacOS. PWA aplikace dostane vlastní ikonu, vlastní okno/obrazovku bez ovládacích prvků prohlížeče, vizuálně se chová jako samostatná aplikace, i když je to pořád jen webová stránka běžící nad jádrem prohlížeče. PWA má i nějakou podporu offline spouštění.
Nově tedy na iPhonu v PWA aplikacích začnou fungovat i notifikace. V prohlížeči pořád nebudou fungovat.
Podle mě to z hlediska developera dává velký smysl. Konečně bude možné udělat webovou aplikaci splňující standard PWA a tu bude možné na iPhonu i na Androidu provozovat jako „samostatnou“ aplikaci, aniž by se musela stahovat a instalovat z AppStoru, včetně notifikací. Bude možné aplikaci napsat jednou a s trochou bude fungovat na všech platformách, na všech operačních systémech. Nebude zapotřebí psát aplikaci pro každý systém zvlášť.
Pořád to sice nebude vhodné pro všechny aplikace, protože iPhone má na PWA aplikace limit max. 50 MB, ale to se třeba taky časem změní. Step by step.