Detekce autonehody je jedna z funkcí, kterou Apple představil spolu s loňskými iPhony 14 a Apple Watch Series 8, SE 2 a Ultra. Ve chvíli, kdy iPhone za pomoci speciálních senzorů a funkcí detekuje nehodu, dojde k automatickému kontaktování záchranných složek. Žádná technologie ale není stoprocentně dokonalá, a proto se i v souvislosti se zmíněnou funkcí objevují případy falešných poplachů. Takovýchto případů je ale poměrně dost, a každé takové volání zbytečně zatěžuje místní záchranné služby. Například záchranné složky v japonských Alpách hlásí za jeden více než stovku případů falešného poplachu.
Hasičský záchranný sbor z japonských Alp v souvislosti s tímto tématem uvedl, že mezi 16. prosincem a 23. lednem obdržel celkem 134 planých poplachů, které byly v převážné většině zapříčiněny spuštěním detekce nehody ve chvíli, kdy majitelé iPhonů sjížděli lyžařské svahy. Celkově přijala japonská jednotka tísňové péče v tomto měsíčním období celkem 919 hovorů, což znamená, že zhruba stovka falešných volání způsobených nechtěným spuštěním funkce detekce nehody tvořila více než desetinu jejich pracovního zatížení. Společnost Apple údajně spolupracuje se záchrannými složkami, které se potýkají s pravidelnými chybnými voláními při detekci autonehody, ve snaze tento problém korigovat a fungování zlepšit.
Případy falešných hlášení funkce Detekce nehody během zimních sportů byly zaznamenány také ve Spojených státech. Kromě lyžování bývá častým spouštěčem například i jízda na horské dráze. Zjednodušeně by se dalo říci, že ke spuštění funkce dojde poté, co iPhone skrze akcelerometr a gyroskop detekuje specifické pohyby autonehody – k podobným pohybům a nárazům však může docházet právě i za jiných situací. Jakmile je domnělá nehoda detekována, dojde k odpočítávání a spuštění hlasité výstražné sirény. Tu lze ale v rušných prostředích snadno přeslechnout, stejně jako v případech, kdy majitel daného iPhonu sviští po svahu, telefon má uložený ve vnitřní kapse a na hlavě má nasazenou kuklu, čepici a lyžařskou helmu.
A neviete ako to funguje pri detekcii pádu? Niekto spadne doma v paneláku, je v bezvedomí. Gps nedostupné. Posledná poloha ktorú watch alebo iphone zaznamenali je zrejme aj tak ten správny panelák, ale nikto nevie aké poshodie atď. Prebieha tam rovnaký hovor? Myslím, že v tom prípade by okrem záchranných zložiek mali byť zalarmované aj tiesnové kontakty… je to tak?
https://m.box.com/shared_item/https%3A%2F%2Fapple.ent.box.com%2Fs%2Fwse07adba1jlgqzaikjut9213jdxwo1d/browse/175297164591
Neodpovídá si každý za svůj telefon a jestliže provede zařízení akci i bez vědomí majitele na základě určitých signálu nemá výjezdy platit ten kdo si tuto funkci aktivuje 😉 . Plany poplach je postihnutelny a to že pár lidí zachrání… Už je někde studie počtu planych volání ku skutečným nehodám???🙈🙈🙈. Divné že v zemi kde je to samý troll nikoho ještě tenhle nedodělek soudně nenapadl.
mimochodem dá se ta funkce nějak vypnout podobně jako SOS Emergency v nastavení? (sám mám 13 Pro, proto se ptám)
I kdyby to zachránilo jen jeden život…to už tato funkce dokázala.
Apple se zase předvedl.
Bud s Apple ve spojeni a ukaz jim v Cupertinu, jak to delat lepe, borce!
Buď v řitním spojení s Timem Cookem, buzno.