Náš Mac je samozřejmě začipovaný a tak kdyby nedej Bože skončil v útulku, u veterináře nebo by jej odchytla policie, okamžitě by nám volali díky kontaktu, který obsahuje jeho čip. Ovšem čip nemá lokalizační funkci, takže pokud by se dostal kamkoli jinam než tam, kde mají čtečku čipů, je mu čip v podstatě k ničemu. Jak funguje AirTag zřejmě není potřeba příliš rozvádět a ano, je jasné, že psa nelokalizujete v reálném čase na metr přesně, ale budete vědět, v jaké oblasti se pohybuje a můžete je vyrazit hledat. Navíc pejsci mají výrazně lepší sluch a čich než my a tak pokud jej budete volat v oblasti, kde se pohybuje, je velká šance, že se shledáte.
Pokud chcete skutečně lokalizátor založený na GPS, musíte sáhnout po řešeních, které nabízí například Garmin a slouží primárně pro lovecké psy. Tato řešení jsou poměrně velká a těžká a slouží pouze pro větší plemena psů. Navíc jejich cena se pohybuje u kvalitních kousků od zhruba deseti tisíc nahoru. AirTag je s tímto řešením samozřejmě zcela neporovnatelný, ovšem to jak lokalizačními schopnostmi, tak na druhou stranu i velikostí, hmotností i cenou. Pokud máte pejska začipovaného, což 100% doporučuju, pak je AirTag tím nejlepším způsobem, jak jej lokalizovat, pokud zapomenete na GPS řešení.
Jestli si uvědomujete, co AirTag a umí a co naopak neumí, pak je pro vás toto řešení naprosto ideální. Za necelých 250 Kč máte kvalitní gumový obal na AirTag. Samozřejmě prosím nezaměňujte AirTag s tímto držákem nebo obalem za profeseionální sledování, stejně jako za náhradu čipu, který má pejsek přímo ve svém těle. Jedná se skutečně o řešení, které vám může pomoci při nalezení pejska, ovšem jak je všem jasné, musí se pes pohybovat v dosahu bluetooth rozhraní zařízení od Applu. Pokud se pes zaběhne někde uprostřed lesa, pak jej najdete až v momentě, kdy narazí na první vesnici, což je však pochopitelné. Navíc údaje nejsou v reálném čase a tak je potřeba počítat s tím, že vám AirTag při hledání může pomoci, ovšem nelze na něj výhradně spoléhat. Každopádně, pokud pes neskončí tam, kde mají čtečku čipů, pak je vlastně AirTag jedinou možností, jak jej najít. Já osobně používám jak čip, který má pes v těle od první prohlídky u veterináře a jsou v něm uloženy kontaktní informace, tak na telefonní číslo napsané na obojku, tak právě i na AirTag. Pokud tedy chcete pejska vybavit AirTagem, pak mohu Case Mate Dog Collar Mount rozhodně doporučit a za danou cenu není moc nad čím váhat.
Case Mate Dog Collar pro AirTag si můžete zakoupit přímo zde.
K čipování psů asi tolik, že čip v sobě žádnou informaci o majiteli nenese. Vysílá jen číselný kód, který by měl být ve státním registru provázán s údaji o majiteli. Státní registr zatím stále neexistuje, takže při nálezu zvířete musí zpravidla městská policie prolustrovat těch asi pět neoficiálních registrů a přát si, aby majitel dobrovolně svého mazlíčka do některého z nich zapsal.
Ziju v SR a zde to je jinak. Pekny den
Zdravím Romane. Psík je rozkošný a boží. I když na jedné fotce jak kouká jako by říkal hej kamo nestačí to focení ?
Smim se zeptat, ten pes se vola Mac ? Podle Macu, pocitaca od Applu ? Ja sam jsem chtel dat nasemu psovi jmeno Pod, od slova iPod :D
Jasne :)
Aj na Slovensku je to presne tak isto. Čip obsahuje len kód. Ale máme zase centrálny register spoločenských zvierat, v ktorom sa na základe kódu z čipu zisťuje majiteľ zvieraťa.
No a v tom je celkem zásadní rozdíl, protože není problém data dohledat :)